• |
ide | kryesore

Fact-checking / Si po manipulon rilindja me raportin e Venecias

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Pas daljes së draftit paraprak të komisionit të Venecias propoganduesit e qeverisë po përdorin një teknologji që e kanë venë në funksionin edhe herë të tjera. Parimi i saj është i thjeshtë. Sqarimet për publikun nuk i bëjnë ministrat apo deputetët socialistë, por mesazhi përpunohet përmes mediave që ata kontrollojnë. Kështu ndërsa Taulant Balla rrefuzoi të prononcohej për konkluzionet e komisionit të Venecias portalet dhe TV pro qeveritare u mbushën me tituj që predikonin se Rama fitoi ndërsa Meta dhe Basha në përplasjen e tyre në lidhje me ligjshmërinë e ndryshimit të rregullave të lojës për zgjedhjet e 25 prillit. Sipas kësaj taktike edhe politikanët rilindas nuk bëhen pis duke gënjyer në sy të ndërkombëtarëve edhe opionioni publik manipulohet në favor të qëllimeve të tyre. 


Lexo me tej:


Rama 94 vota kundër BE/ Si ra alibia e kryeministrit për mungesën e kohës

Duke u nisur nga kjo kakofoni, Lapsi.al e ka lexuar vetë të gjithë dokumentin e hartuar nga Komisioni Evropian për Demokraci Përmes Ligjit dhe ODHIR.

Eshtë e vërtetë që ashtu sikurse pohojnë mbështetësit e Rilindjes komisioni nuk i kërkon Edi Ramës dhe shumicës së tij parlamentare të kthejnë mbrapsh ndryshimet Kushtetuese dhe manovrat për ndalimin e koalicionee të përbëra. është gjitashtu po kaq e vërtetë se këto ndryshime konsiderohen si të bëra nga një parlament që me gjithë mangësinë e numrit të deputetëve (nga bojkoti i opozitës) quhet i ligjshëm.

Por këto janë konkluzione normale. Fakti që Venecia edhe ndryshimet e bëra nga mazhoranca dhe opozita e re i quan jo në përputhje me standartet perendimore, pasi u bënë shumë pranë zgjedhjeve, nuk mund të sugjerojë që të bëhen ndryshime të tjera edhe më pranë datës 25 prill. Por pavarësisht kjo pike që po konsiderohet si mbyllje e debatit dhe si liçencë ndërkombëtare për të vjedhur zgjedhjet, nga propagandistët e rilindjes, skaneri që bën Venecia për atë që ka ndodhur është i frikshëm.

Kronika/ Të gjitha manipulimet, dredhitë dhe mashtrimet që çuan në ndryshimet e kodit

Dhe për të kuptuar këtë është mirë që të lexohet dokumenti i plotë e të shihet se ndryshimet që që Edi Rama dhe opozita e re bënë në bashkëpunim, konsderohen si të njëanëshmë, pa konsensus, pa konsultimin dhe kohën e nevojshme për debat transparent, që mund të ndikojnë mbi rezultatin e zgjedhjeve dhe së fundi se janë në kundërshtim me kodin e Këshillit të Eurpës për gjedhje të lira dhe të ndershme.

Por përtej gjithë këtyre fshikullimave raporti vë dhe pikat mbi “I” për pikën kryesore të sherrit politik në vend. Socialistët dhe opozita që prej korrikut po ndeshen vetëm për një gjë: Rama do të ndalojë koalicionet me lista shumë emërore se kështu fiton më shumë vetë. Dy partikë kresore të opozitës e kundërshtojnë duke pretenduar se ky është një ndryshim i njëanshëm i rregullave të lojës pasi ajo ka filluar. 

Dhe çfarë vëren drafti paraprak i Venecias dhe ODHIR? 

“Në një garë me rezultat të ngushtë elektoral, ndryshime të tilla janë vendimtare për marrjen e shumicës në parlament” thuhet aty.

Faktet/ 7 gënjeshtrat e Ramës për grabitjen e zgjedhjeve

Pra raporti e thotë qartë se kryeministri dhe qeveria i kanë bërë këto ndryshime, pa konsensus, pa transparencë dhe në kundërshtim me parimet e demokracive europine, vetëm për të fituar në tryezë diçka që nuk e fitojnë dot nga vota e zgjedhësve. 

Jo më kot ata i injoruan të gjitha thirrjet e eurodeputetëve dhe të komisionerit të BE për zgjerimin, Vahrely, që i këshillonte të prisnin sugjerimet e Venecias përpara se të bënin miratimin përfundimtar të ndryshimeve në kod. Ata ecën përpara me shpërfillje se donin me çdo kusht këtë avantazh të fituar në tavolinë.

Shtohen thirrjet që Rama të presë Venecian: Rrezikoni integrimin

Dhe rrezikun e asaj që kanë bërë e ka evidentuar shumë qartë raporti i Venecias dhe ODHIR-it. Pasi ka bërë të qartë këtë propagandistët e rilindjes janë të qartë të bërtasin fitore se komisioni nuk i pengoi në rrugën e tyre për ta shpënë manipulimin deri në fund.

©Lapsi.al20 Comments

 1. Jepi LLAPSI. Cirrja masken rrilindjes.
  Jeni ber nje port-hale. Ne 10 artikuj 9 jan per ramen dhe 1 ndonje lajm pa lidhje.
  Shkullak je ber qesharak. Nuk te del inati me ramen. Po ai eshte kryeminister. Ti je kryek@ri i LLAPSIT.

  1. O shkumsi, di ndonje me te pashpirt, hajdut, dhe sadist se Rama dhe sekti i tij? Pse te mos kete lajme per genjeshtrat e Rames? Pastaj o sufllaqexhi, meqe je i brendshem ne punet e rilindasve, na thuaj te pakten nje premtim qe kane mbajtur deri me sot per afro tete vite pushtet dhe dicka qe kane lene pa grabitur. Do na ndihmoje shume te gjitheve, por ndihma kryesore do shkonte per ata qe te hedhin ndonje kocke per te te bere te shkruash.

  2. Ja na qenka “Shkullaku” ai që i bie në qafë kot ëngjëllit Rama.
   Po VOA thua çfarë ka që ja ka përplasur të vërtetën atij ?
   Po Bildi gjerman ?
   Ja qenkan “ballistët” Shkullaku e Bushati të Lapsit që e kritikojnë Ramën.
   Po çdreqin kanë jo vetëm shumica dërmuese e parlamentit europian ku dominojnë partitë e djathta popullore, por edhe eurodeputetët socialistë që kanë ngritur alarmin për marrëzinë e tij për të ndëshkuar fjalën e lirë nëpër media ?
   A je i bindur ti more shkumsi se Rama nuk gënjen asnjëherë apo je qeflli i gënjeshtrave e nuk ron dot pa to ?
   Që Rama në 20 vite sa është marë me politikë gënjen dhjetë herë në ditë, këtë kanë filluar ta kuptojnë edhe fëmijtë që shkojnë në kopësht që sëpaku e imitojnë ate me mimikat e tyre fëminore, e ty nuk e paske kuptuar, këtë nuk ta beson njeri.
   E pra ose je vetë gënjeshtar e kënaqesh me gënjeshtrat e tij, ose qeverisja e tij të ka dhënë dorë për të bërë para të pista, e më keq akoma je një parazit që ron paratë që të japin për të shkruajtur kundër kritikëve të Ramës.

  3. Ndonje koment per shkrimin mendoj qe nuk ke. Apo per nje sufllaqe ke vendosur te behesh qesharak me sharje patetike. Meriton nje udhetim (vetem vajtje) ne Korene e Veriut.

  4. O Shkums, te ishe vertet shkums do ishe i vlefshem se do beje nje pune. Ti je nje vemje qe i jep dhe nga ditet e tua Kyeministrit tend te dashur qe ai te vazhdoje te te fryj me sufllaqe.

 2. Bastardet e Kristaqit, si ky komentuesi i parê, ate pune kane -lehjen.
  Uroj qe te gjithe ramallaret te jene te lumtur, te gezuar e te sigurt per ‘fitorjen’ po aq saç ishin edhe trumpistet!

 3. O Muti i Kristaqit,
  kaq idiot te jesh o kari i lales!?
  Jo per gje po shet pordhe skrapari duke na cituar Nicen.
  Me qarte dhe direkt apo e thene ndryshe e zeza mbi te bardhe as nje here nuk ka folur Komisioni i Venecies.
  Dhe kjo mbasi Iliri dhe opzita ka kohe qe i cajne bythen me pretendimet e tyre.
  Uroj te kesh perseri nje vakt te mire per te ngrene o i uritur.

 4. te njejten gje ben fisk dhe opozita, Sqarimet për publikun nuk i bejne eksponente te PD por mesazhi përpunohet përmes mediave që ata kontrollojnë, te paret jeni ju Lapsi, te dytet jan te gjitha studiot e darkes duke filluar nga Fevziu

 5. Po normale qe do i vjedhi zgjedhjet me te tilla manipulime “te ligjshme” se me te paligjeshme i doli boja dy here. Por prap veshtire w ka ti fitoje. Thjesht do prezece bllokuese ne parlament qe ti shpetoje burgut se nuk do kete me idiota ti japin vota karagjozit.

 6. E.S i kërkon G.D-së… (nuk thuhet)

  G.D: ‘Po e thua sikur i ke dhënë bukë qenit. Jo si kënaqësi e përbashkët. Pis’.

  G.D: Të vish si shk….

  E.S: Epo s’të jap gjë kur qan për ish-in.

  G.D: Boll o ndyrësisë e ndyrë… Do ta shkarravis surratin…

  Është e gjatë biseda, po s’ka nevojë më.Shko me keta Griden qe e njeh gjithe durresi dhe Salianjin qe e njohu Tirana ne babalen dhe ne fund lulzimja e la rrugeve,o xoni krye shpellkari i ti i ceceneve te vjeter ne pd,por na thoni o gjitholloge kur shumicat parlamentare punojne per te sjelle opozite ne Qeveri,bene shume futen pd dhe rraqet qe I shkojne nga mbrapa ne sistem,kur keta u larguan me qefin e tyre dhe analisteve si shkullaku gjonmarkagjoni cani dhe ca nga rraqet si fariu etj,te gjithe punojne per vete zoti eshte per te gjithe

 7. IPAEMER,,,mbete tere jeten sigurims, servil, qelbesire sic je. Po shihi nje here te veteme perqeshjet,ngerdheshjet, apo vokobolarin idiotit Rama, pa llogaritur mashtrimet, hipokrizine, apo incestet qe ka, e pastaj ore fytyre kuqal merru me komente fshese by,,,e, se po i njejti ke mbet, te rrofte bodrumi nga shkruan.

 8. Shpifjeeeee

  Po normal qe venecia thote mendimin e saj… ca presin fuggrismat te jape ekzekutim me varje per ramen??
  Nuk eshte se sdo ishte mire nje vendim varjeje , te kuptohemi, e mirepresim nje shporrje me burg ose varje kokeposhte per ramen. Por keto sndodhin ne vende me demokraci si shqiperia qindra vjecare hahah.

  Te gjithe hane shprehur qe keto vendime jane te njeanshme rtj etj etj se jane bere bajate duke i ripermendur non stop.
  Apo me nje parlament gjytyrym me 122 depute kerperatash dhe prengasg ndikash frrokash beqash tualetrash apo spiropalrash .
  Nje parlament grotesk me nje kryeparlamentar edhe me.grotesk nje ish sigurims vrases qe sduhej te smerrte post e zyre shteti per rolin qe ka pasur ne 50 vjet diktature.

  Tani se ca ka per te bere ligje nje pacavurre e tille parlamentare me te tille personazhe ne kete derexhe vetem nje artist si rama mund ta sajonte absurd pas absurdi dhe krim per vendin dhe njerezit ne fuksion te nje karrigeje kryeministri.

  Pse me u habit kur del fuga me cunat neper media portale etj qe te tregon perralla kur raporti ta thote troc qe keto ndryshime ndikojne ne rezultate te ngushta dhe pikerisht ky model zgjedhor rajonal qe ka shqiperia nxjerr rezultate te ngushta . 2009 ishte 70 pd, 2013 asnje parti smori 71 ndera ne 2017 me 200 mije vota te vjedhura u morr tepsia me 3 apo 4 deputete plus.
  Tani venecia e tha troc qe ky ligj i njeanshem etj etj ndikon ne rezultat

  Apo vari karin dhe venecias, neve te na rroje krietari e votat tona plumb per armikun ?

 9. HAJDUT HAJDUT SALA KARIN NE BYTH TA KA FUT POR ME MUT E KISHE BO PO LI ME GJU E LIPIN E JA PASTRON HAJDUT HAJDUT

 10. Lulzim Basha nuk hyri në procesin e zgjedhjes së Kryrprokurorit të ri, por Parlamentin e kthyen në tym e zjarr vetëm për të mbrojtur Adriatik Llallën.

  Sot, e gjithë ajo betejë ka përfunduar pa lavdi, e bashkë me Llallën kanë humbur Sali Berisha e Ilir Meta, por edhe Lulzim Basha që e mbrojti me trupat e deputetëve të tij.

  I mbani mend panelet me “gazetarë” të Llallës që sillnin info për narkotrafikun e lidhur me Ramën te Fevziu që vetëm flisnin e flisnin? Ku janë tani, po si nuk bëri kush nga këta xhanëm një kronikë a një shkrim për të dhënë më thellë sesi u pasurua Llalla e pse ja sekuestroj SPAK?

  Ja ky është standardi realisht i devijuar dhe hipokrit i kësaj politike dhe beteje mediatike që do të quhet në historinë e Shqipërisë si “Lëvizja Llalliste”. Po pse e kanë qepur xhanëm?!Shpellkaret e ceceneve me te zellshem paskan reaguar njelloj si salihu kur sulmonte meten prandaj dhe ju ka caktuar vetem supen falas se te tjerat nuk i meritoni ju o shpellkare te zellshem me ne krye bythelepirsin xixa

 11. Ky është zhvillmi i ri në çështjen Llalla, që ka bërë te heshtë shtypi dhe politika në Shqipëri.

  Heshtja e shtypit në fakt është një radiografi e pastër e asaj që tregon se kush e kontrollon shtypin në Shqipëri. Përveç emisionit të Sokol Ballës, që e ka prekur këtë temë të enjten gjatë emisionit, asnjë TV dhe asnjë medie tjetër online apo print, nuk e ka trajtuar këtë histori, çka tregon se kush e kontrollin realisht shtypin në Shqipëri.

  Nga ana tjetër, shumica e politikanëve kanë heshtur ndaj rastit në fjalë, pasi ky zhvillim rrezikon të hapë rrugën për gjykim ndaj gjithë atyre që quhen “peshq të mëdhenj” në Shqipëri dhe që mund të bëhen objekti i këtij ligji.

 12. Shikojeni kete fytyre. S’ka nevoje per shume analiza. Shikojeni se cfare energjie negative percjell

  vetem me pamjen e tij dhe merreni me mend se cfare shtellunga keqdashje e urrejtje ka ne shpirtin

  e tij dhe te mendosh se keto shtellunga keqdashje e urrejtje patologjike i materializon ne ligje e

  vendime qe marrin vulen e shtetit dhe behen te detryrueshme per njerzit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *