• |
ide | kryesore

Historia/ Si dolën krah Ramazan Rrajës, Edi Rama, Taulant Balla dhe Ardi Veliu

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme


Në komentin për shqiptarët që trafikonin kokainë nga Amerika Latine në Belgjikë, Holandë e Gjermani, Der Spiegel raportoi se pjesë e rrjetit ishin edhe disa nga bosët më të mëdhenj të drogës në Europë, por pa specifikuar emra.

Mes 6 shqiptarëve të arrestuar ishin edhe dy nipat e deputetit socialist Rrahman Rrajës, Fjoralbi dhe Ramazani. Emri i këtij të fundit risjell në vëmëndje një histori që tronditi pushtetin e socialistëve dy vite më parë.

Bëhet fjalë për historinë e Xhisiela Malokut dhe të policit, Emiljano Nuhu. E para, e dhunuar nga Rexhep Rraja, djali i deputetit të PS. I dyti, polici që u kërcënua nga kriminelët dhe nga pushteti kur provoi të regjistronte kallëzimin penal.

Pas arrestimit të Ramazan Rrajës, polici Emiljano Nuhu ka dhënë një intervistë në abcnews për të kujtuar se operacioni në Belgjikë dhe në Gjermani është konfirmim i akuzave që ka bërë ai ndaj familjes Rraja. Por akuzat e tij, polici ia kishte dërguar edhe Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

“Më shumë se dy vite më parë e kam lajmëruar. Kam dërguar 2 emaile, një në datë 3 gusht dhe një në datën 14 gusht. Kur dërgova të parin nuk mora reagim mendova nga fluksi i punës. Kur e nisi për së dyti prapë nuk mora asnjë përgjigje nga Ardi Veliu siç kishim marrë më përpara nga drejtorë të tjerë të përgjithshëm. 

Informacioni ka qenë për këtë grup kriminal, këtë familje mafioze që kryente kultivim dhe trafik droge brenda dhe jashtë Shqipërisë. Ata e kanë filluar karrierën e tyre me vrasje me pagesë dhe kanë kaluar tek trafiku i drogës” tha Nuhu.

Duke qenë se duhej të regjistronte kallëzimin për djalin e deputetit, Nuhu e pa veten në një sulm të vazhdueshëm nga fisi Rraja, që sipas tij ndihmoheshin edhe nga kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla.

Mes të tjerash ai foli për një takim kur është kërcënuar nga Ramazan Rraja, pikërisht njeriu që u kap në operacionin Atos në Belgjikë, si pjesë e një prej rrjeteve më të mëdha të trafikut të kokainës në Europë.

Nuhu tregoi se Ramazanin e kishte takuar në Tiranë. Ai i kishte thënë se “ligjin në Krujë e bënin ata dhe nëse donin mund të shkrinin edhe Komisariatin e Krujës”.

“Ligjin e bëjmë ne, e shkrijmë komisariatin”, si u kërcënua polici Nuhu nga nipat e deputetit

Kërcënimet, Emiljano Nuhu i ka raportuar pranë drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu nëpërmjet dy email-eve, por nuk mori kurrë përgjigje nga ai.

Në këtë letër, Nuhu i përshkruante nipat e deputetit Rraja si “Të pushtetshëm, impulsiv, lëvizin gjithmonë të armatosur dhe që nuk goditen nga strukturat e Policisë lokale”.

Profil i Redjan Rrajës/ Nga vrasja e Elton Çiços te “Xhisiela”, ngjarjet e bujshme ku është përfshirë

“Shtetasi Ramazan Rraja (djali i vëllait të deputetit) është i dënuar për dy vepra penale “Vrasje e mbetur në tentativë, plagosje e lehtë, mbajtje e armëve luftarake”, dhe i dyshuar për disa vepra penale në zonën e Krujë “vendosje lëndëve eksplozive”, nga informacionet e marra nga burime kofindenciale ky shtetas lëviz gjithmonë me armë në zonën e Krujës” shkruante polici, pa e ditur se nga drejtuesi i policisë së shtetit nuk do t’i vinte asnjë mbrojtje.

LETRA E PLOTE/ Emiljano Nuhu informoi Ardi Veliun për kērcënimet e Rrahjave

Por çfarë ndodhi kur ai denoncoi në media mbështetjen politike që kishin Rrajat?

Menjëherë u vu nën shënjestrën e mazhorancës socialiste që nisi ta përshkruajë si një horr dhe si një njeri që kishte gënjyer me qëllim përfitimin e azilit politik jashtë vendit.

“Një horr i kthyer në hero, ka sabotuar hetimin dhe ka përdorur rastin për të marrë azil. Nuk do t’i ndahemi këmba këmbës atij horri” ishin fjalët e Edi Ramës në lidhje me Emiljano Nuhun, që përveç të tjerash i kishte shërbyer policisë së shtetit në disa aksione si i infiltruar kundër grupeve kriminale.

Edi Rama e quajti HORR, por shikoni çertifikatën e sigurisë, trajnimet e OSBE, PAMECA, SHBA për Emiljano Nuhun

Pasi u largua nga Shqipëria, Nuhu u hetua nga prokuroria për shkak të një denoncimi nga kryetari i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla.

Ndërkohë, gazetari Artan Hoxha publikoi fotot e tij jashtë vendit, ndërsa ishte në shoqërinë e ish policit tjetër Dritan Zagani, në pritje të përgjigjes për azil.

Lexo edhe: Foto e ish policëve në arrati, Zagani- Artan Hoxhës: I çove lajm trimave për Emiljanon!

Rasti i Emiljano Nuhut është i dyti, pas atij të Dritan Zaganit, kur ndodh që policët përplasen me njerëz të krimit dhe jo vetëm lihen në baltë, por edhe sulmohen në mënyra nga më të ndryshmet, që akuzat e tyre të minimizohen. Nuhu u konsiderua “një horr“, një njeri “në shërbim të opozitës” apo një polic që “kishte sabotuar hetimet” për të përfituar azilin politik nga krerët e pushtetit socialist, të cilët duke sulmuar atë, i dolën në krah Ramazan Rrajës që e kishte kërcënuar policin në mënyrën e tij.

U desh të kalonin dy vite, që nga një operacion i shërbimeve të huaja, të konfirmohej rrezikshmëria e njerëzve që pati përballë Emiljano Nuhu dhe në anën e të cilëve u rreshtua edhe kryeministri Edi Rama, edhe kryetari i grupit të Partisë Socialiste, Taulant Balla, edhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.©Lapsi.al


25 Comments

 1. Statusi im bazohej në një fake neës dhe unë besoj plotësisht te përgënjeshtrimi që bëri komisioneri Varhelyi që unë e vlerësoj si njeri serioz, transparent dhe një njeri që përpiqet të ndihmojë Shqipërinë me aq mundësi që ka. Nuk ka arsye të dyshoj në përgënjeshtrimin e tij. Tërheq me ndjesë statusin tim me bazë një fake neës. Besoj që komentet e tjera janë të tepërta”, O shpellkare ne historine politike te salehut eshte hers e pare qe kerkon fajle i detyruar nga be te pergenjeshtroje dhe te lepije mutin e cecenit qe beri vete,ky eshte salih karaxhic berisha

  1. Mbaje mend 26 prillin, edhe njëherë shqiptarët e ndershëm do tjua shkërdhejnë mamatë kurva o skllevër.

  2. Fugshqyms noi komemt per artikullin ke??

   Apo .shfryhu me skenar para per gjys sufllaqe

   Bythmutshqym ose fugmutshqym

  3. Njerez si puna jote jane te piset nga brenda dhe nga jashte. Ti hyn ketu vetem me qellimin per te ndotur portalin.
   Cuditem si nuk te bejne pershtypje gjithe te falat qe merr per femrat e familjes.
   Na ler te vazhdojme te mendojme se ka akoma socialiste te ndershem.
   “TE FALA”.

  4. A nuk bëri të njëjtën gjë shpellkari i surrelit me videon gjoja të policisë spanjolle që gjëmonte popullin nëpër rrugë si ato celebrimet tradicionale me demat e tërbuar? Apo s’është e vëtetë?

  5. Mos kij merak ti more trafikanti që fshihesh natën në shpellën e Karaburunit.
   Do të vijë rradha edhe ti pas Avdulajve e Rrajave e të vesh atje nga ke dalë

 2. Po ky gerdalla ka 8 vite qe sundon me ligjin e te fortit .Shqiptaret sduhet te harrojne shprehjen e kry.k te sotem qe ti mblidheshin mbas vetes te gjithe pisat kriminelat ,horrat per te mundur Sali Berishen,Dhe mbasi erdhi ne pushtet te gjithe koke pa laret,filluan te laheshin me shampo te shtrenjta dhe te parfumoseshin ,se helbete ishin ,dhe jane ne prehrin e bablokut .Pse permendi vetem Rrajat ,ohu sa Rraja jane ne Shqiperi te gjithe vegla te Rami droges,epo kjo eshte te shqyesh sumen kur na ben si gangester dhe tao tao.

 3. Po ty i paemer spo te ze gjumi pa ja mare shpellareve ne goje? dhe nje kshille te parit mundohu tja marresh Sales ,se helbete eshte plak ,ama kur ti hehet do ta kenaqi pa mase gurmazin ,more vesh o kurvi/kurve qe te zente kovidi ,qe mos te na cash karin me komente ,mir o putane.

 4. Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. thotë:

  Tmerr,Shqiperine e qeveris nje organizate mafioze!Tre Policë shqiptarë,Emiljano Nuhu,Dritan Zagani dhe Antonio Nazeraj kan marrë azil politik ne vendet e Europes perendimore.Ka nje rast te dytë si ky nga vendet qe negociojn te behen antare te BE-së?

 5. Ku di.gje.enveri cben partia

  Me siguri fajin e ka noi ripjelles i zones

  Ja qe.ka.dale vete tualeti dhe skenderbeu i ripjelljes me ze dhe figure duke goditur policet qe denoncojne kriminelet e ps ne kruje

  Apo ku.di gje rampjellja cflet, ca i ve para fugshklymi i lexon ai

  Ska.faj kriekari joo

  Populli vezhferr socialist te mbaje shenim

  Rrahjat te fusin dru edhe plumbin pa dallim partie

 6. o rama po ku ka me horr e sterhorr se ty po taman se te ka “sabotuar” planet tuaja mafioze; per te mbledh lek per zgjedhje me horrat; ti do keput koka si ne kohen e revolucionit Francez;

 7. Grup banditesh, horrash, hajdutesh e drogmenesh, e qe pa tjeter keshtu eshte edhe pushteti.Do pesojne si Caushesku, kjo do jete shpetimi e liria e vertete drejt rruges se paster demokratike. Koha po vjen, e do vije shpejt shporria e qelbesirave.

 8. C’dreqin merreni vetem me mu xhanem, a thua se vetem une jam deputet qe kam djal e nipce batakcinj dhe sikur vetem une jam deputet me diplome shkolle te larte te blere 28 vjet pas shkolles mesme.

 9. Kush i del per zot Edvin palle gomare qe i vje era mut nga hy e del eshte me zi se ai,pastaj eshte nje shkruan per dr prof, Sali Berishen, besoj eshte ndonje qe mer 2000 lek perkrahje i gjori dhe se nuk ja vle ti kethej pergjigje pasi qar fis femrash ja kemi shkerdhyer te gjith Shqipetaret,ngrihet nje majmun qe mezi mer parkrahje 2000 lekshe dhe shkruan per prof dr Berishen.

 10. Ka ndonje koment ambasada amerikane mbi kete bande qe ka pushtuar prej vitesh nje qytet e zone te tere, apo heshtje atehere kur duhet te flasin.

 11. Ku i ka e-mail-et ky? Po te ishin police qe u dhimbej fort i ndiqnin procedurat dhe benin detyren dhe jo t’ia mbathnin. Ne vend te shani beni si minimum detyren dhe jo spiunin e komunizmit se shteti nuk funksionin si kryetari i frontit apo dega e partise.

  1. Shifi mirë se ia ka futur te pidhi mamit tat për ti fshehur dhe mami kurva nuk ti ka treguar ty se e di se je idiot.

 12. Yuri Kim eshte ne pritje te nje takimi me deputetin Rraja ku do diskutoje me te per Reformen ne Drejtesi (ka marre dhe fjalorin e gjuhes shqipe me vehte)

 13. PSE SOT E KUPTUAT KUSH ESHTE KY ???
  PROBLEMI ME I MADH NUK ESHTE PALLOSHI . PROBLEMI ME I MADH ESHTE SE KETU JANE TE GJITHE SI PALLOSHI . PA REVOLUCION TE MIRFILLT KY VEND DO DREJTOHET NGA KRIMI , SERVILET DHE INJORANTET .

 14. Te gjithe politikaneve duhet me ju qi ropt por ketyre mavie perveç qe ti qish duhet e me i vra me buke ne goje .

 15. Rama ne Lac me ministrin turk. Rama pershendet turqisht. Ministri turk – “Kemi armiq te perbashket, Erdogan ju do shume…”! Rama para ca ditesh Taj Erdogen e percaktoi “vellain e gjithe shqiptareve”
  (do zoti nuk i shkojne ne vesh shoqe Spiropales keto se do ti pritet oreksi te therrase prap Rama – Skenderbeu i shekullit 21!)

 16. O Rame Nuhi eshte polic jo ai hajdari shqiponjes qe vret qytetaret prapa shpine.Polic qe merr rrezikun e jetes persiper dhe infiltrohet ne banda kriminale jo bythqir shqiponje qe kap cerrat qe pine hashash te lagjia.Si tha atehere Une kam pare kamerat nuk ka qene Balla ne komisariatin e Krujes.Na i trego dhe ne ato kamerat e plak se nuk je i besueshem.Kemba kembes do ta ndjekim ate horr.Shko kape Rame ne Gjermani e ke dhe e ke te sigurt qe merr azil politik.Merr Interpolin dhe shikoje ata sjellin ketu apo jo.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *