• |
ide | kryesore

Premier League, tjetër barazim për Liverpool: Covid shtyn derbin e Londrës e tërbon Mourinhon

-Instant, F1, Sport, Video

Me Tottenham-Fulham të shtyrë për shkak të Covid, sytë e tifozëve të Premier League ishin të gjithë mbi liderët e Liverpool, që megjithatë nuk shkuan përtej 0-0 në Newcastle. Ndeshja në St. James Park ishte më e ekuilibruar se sa pritej: disa raste në të dy palët, dy portierët, Alisson dhe Darloë, vendimtar. Me pikën e fituar, Reds kalojnë në +3 ndaj Manchester United, që, megjithatë, ka një ndeshje më pak.


NEWCASTLE-LIVERPOOL 0-0
Ndeshja e fundit e Premier League e vitit kalendarik 2020 përfundon me një barazim pa gola, një sfidë që konfirmon vështirësinë e të Kuqve në menaxhimin e ndeshjeve të afërta. Asgjë për t’i hequr Magpies, plani i ndeshjes së të cilëve parashikonte një fillim me ritme të larta: nuk është rastësi që, në çerekorëshin e parë Callum Wilson iu afrua dy herë në një mënyrë shumë të rrezikshme portës së Alisson, por fillimisht portieri brazilian e pastaj Fabinho evituan rrezikun. Duke kapërcyer frikën, Reds filluan të krijonin lojë dhe në minutën e 34-të gati sa nuk shënuan me Salah, por goditja e egjiptianit u devijua shkëlqyeshëm nga Darlow. Portieri i vendasve përsëritet me një ndërhyrje edhe më të vështirë në rikuperimin e pjesës së parë, duke neutralizuar goditjen e sigurtë me kokë të Roberto Firminos.


Në pjesën e dytë, falë të ftohtit dhe lodhjes, asnjë skuadër nuk arrin të mbajë topin në mënyrë të qëndrueshme, duke vazhduar me luhatje. Mundësitë më të rrezikshme janë në fund: në minutën e 79-të, Clark, në zhvillimet e një goditje të lirë, duket se gjeti këndin e djathtë me një goditje me kokë, por Alisson ishte spektakolar, një minutë më vonë Mané përpiqet të përfitojë nga një përplasje e favorshme fare pranë linjës, por paraprihet nga ndërhyrja providenciale e Schar, që shpëton rezultatin. Në të 88’ u regjistrua shansi i fundit për Reds me një goditje me kokë nga Firmino, por Darlow shpëton përsëri rezultatin. Liverpool ngjitet në 33 pikë, +3 krahasuar me Manchester United që, megjithatë, ka një ndeshje më pak. Newcastle shkon në 19 dhe arrin Crystal Palace në vendin e katërmbëdhjetë.

TOTTENHAM-FULHAM e shtyrë
Vendimi erdhi praktikisht afër fillimit të planifikuar (aq sa për të shkaktuar irritimin e Josè Mourinho përmes rrjetit social), por në fund shtyrja e ndeshjes në shtëpinë e Spurs u provua e pashmangshme. Shumë raste të Covid-19 në grupin e ekipit Fulham, jashtëzakonisht e rrezikshme për të dalë në fushë në ndeshjen që duhet të kishte hapur Premier League të mërkurën. Ajo mes Tottenham dhe Cottagers është ndeshja e tretë e shtyrë në sezonin e kampionatit më të lartë anglez, e dyta brenda 48 orëve pas Everton-Manchester City. Shqetësimi tani po rritet në dy fronte: nga njëra anë për shëndetin (jo vetëm atë të sportistëve) për shkak të rritjes së re të infeksioneve, nga ana tjetër për nevojën për të gjetur data për rikuperimet në një kalendar tepër të ngjeshur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu