• |
ide | kryesore

Përmbytet varka në Detin Mesdhe, humbasin jetë 43 refugjatë

-Instant, Lajme, Planet

Një anije që transportonte refugjatë drejt Europës u përmbyt në Detin Mesdhe në brigjet e Libisë. Të paktën 43 persona që mbante në bord janë mbytur. Në një deklaratë Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (ONM) tha se “mbytja tragjike e anijes” që ndodhi një ditë më parë ishte katastrofa e parë detare e vitit 2021 të disa personave që kërkonin një jetë më të mirë në Evropë.


Në vitet e fundit, BE ka bashkëpunuar me rojet bregdetare të Libisë dhe grupe të tjera vendase për të ndaluar udhëtime të tilla detare që konsiderohen si të rrezikshme.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu