• |
ide | kryesore

Burgosja e Navalnyt/ Protestuesit përleshen me policinë në Rusi

-Instant, Lajme, Planet

Policia arrestoi më shumë se 2 500 njerëz dhe përdori forcë për të shpërndarë tubimet në të gjithë Rusinë të shtunën, ndërsa dhjetëra mijëra protestues injoruan të ftohtin e skajshëm dhe paralajmërimet e policisë për të kërkuar lirimin e kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.


Navalny u kishte bërë thirrje mbështetësve të tij për të protestuar, pasi u arrestua fundjavën e kaluar ndërsa ai u kthye në Rusi nga Gjermania për herë të parë, që kur u helmua me një agjent nervor që ai tha se iu dha nga agjentët e sigurisë të shtetit në gusht.


Autoritetet kishin paralajmëruar njerëzit të qëndronin larg protestave të së shtunës, duke thënë se ata rrezikuan infektimin me COVID-19 si dhe ndjekjen penale dhe burgimin duke marrë pjesë në një ngjarje të paautorizuar, raporton Reuters.

Por protestuesit kundërshtuan ndalimin dhe, të paktën në një rast, ata demonstruan edhe në temperatura nën -50 celsius (-58 Fahrenheit). Leonid Volkov, një aleat i Navalny, u bëri thirrje protestuesve që të protestojnë edhe fundjavën e ardhshme, për të “çliruar Navalnyn nga kthetrat e vrasësve të tij”.

Në qendrën e Moskës, ku reporterët e Reuters vlerësuan të paktën 40 000 njerëz ishin mbledhur në një nga tubimet më të mëdha të paautorizuara për vite me radhë, policia u pa që arrestoi njerëzit, duke i vendosur në furgonë afër njëri-tjetrit.

Ivan Zhdanov, një aleat i Navalny, vendosi pjesëmarrjen në kryeqytet në 50 000 njerëz. Disa protestues brohorisnin “Putini është një hajdut”, dhe “Turp” e “Liria për Navalnyn!”. Gruaja e Navalny Yulia u ndalua për pak kohë në tubim para se të lihej e lirë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu