• |
ide | kryesore

Fauci: Virusi do të shndërrohet, pritet një numër i lartë viktimash nga COVID-19

Arkiva

Një parashikim i ri nga ekipi i Universitetit të Uashingtonit është i frikshëm. Edhe në një skenar të rastit më të mirë, afër 200,000 amerikanë të tjerë ka të ngjarë të vdesin nga tani deri më 1 maj.


Më shumë se 430,000 amerikanë kanë vdekur tashmë nga pandemia, dhe edhe nëse e gjithë popullsia filloi të bënte gjithçka siç duhet – duke mbajtur maska, duke shmangur tubimet, duke mbajtur distancë me njëri-tjetrit, Instituti për Metrika dhe Vlerësim i Shëndetit parashikon të paktën 130,000 njerëz të tjerë do të vdesin në tre muajt e ardhshëm.


Dhe tani variantet e reja janë këtu. Virologët parashikuan që nga fillimi se koronavirusi do të ndryshonte, dhe dy variante më ngjitëse tani po përhapen në SHBA.

“Ky virus do të vazhdojë me siguri të evoluojë dhe të shndërrohet,” tha Dr Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, gjatë një telefonate me gazetarët të premten cituar nga CNN.

Qeveritë federale dhe shtetërore po garojnë për të vaksinuar popullsinë, por edhe parashikimi më optimist sugjeron që shumë, nëse jo shumica, amerikanët do të duhet të presin deri në verë për t’u imunizuar.

A ka ndonjë mënyrë për të parandaluar më të keqen? A mund të ndihmojë përdorimi më i mirë i maskave, më shumë testime, distancimi më i rreptë shoqëror?

Urdhri i parë ekzekutiv i Presidentit Joe Biden ka të bëjë me mbajtjen e maskave me detyrim – diçka që prek vetëm zyrat federale dhe kontraktorët, pasi nuk mund t’u thotë shteteve se çfarë të bëjnë. Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve po shqyrtojnë nëse rekomandimi i maskimit të dyfishtë mund të ndihmojë. Disa ekspertë kanë rekomanduar që amerikanët të fillojnë të mbajnë maska ​​N95, megjithëse ato ende mungojnë në një masë të madhe nëpër spitale.

Administrata e re ka lëshuar kërkesa më të rrepta për prova për udhëtimet ndërkombëtare dhe po debaton gjithashtu nëse do të kërkojë testime për udhëtime të brendshme.

Drejtori i ri i CDC, Dr. Rochelle Walensky, thotë se ardhja e varianteve të reja do të thotë që amerikanët duhet të dyfishojnë përpjekjet.

“Shfaqja e varianteve nënvizon nevojën për veprim të shëndetit publik. Së pari, vaksinohuni kur të vijë radha juaj,” tha Walensky në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë këtë javë.

“Së dyti, vini një maskë. Praktikoni distancimin shoqëror dhe lani duart. Dhe së fundmi, tani nuk është koha për të udhëtuar. Por, nëse duhet, jini të sigurt dhe ndiqni udhëzimet e CDC.”

Por ekspertët e shëndetit publik janë pesimistë se amerikanët do të ndryshojnë mënyrën e tyre, një vit në pandemi.

Bllokimet kanë qenë jopopullore dhe zyrtarët lokalë nuk janë të gatshëm t’i zbatojnë ato, gjithsesi.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *