• |
ide | kryesore

Mediat argjentinase/ Historia e elbasanlliut, teknik kompjuterësh që u kthye në trafikant kokaine

Arkiva, Lajme, Të fundit

“Rasti kurioz i Arber Likajt, inxhinierit kompjuterik shqiptar që u përpoq të trafikonte kokainë nga Buenos Aires në të gjithë botën”. Ky është titulli i një shkrimi të gjatë të një të përditshmeje argjentinase, e panjohur në Shqipëri dhe që ka sjellë historinë e një 38-vjeçari, gjithashtu i panjohur për drejtësinë shqiptare.


Më poshtë lapsi.al sjell të plotë shkrimin e infobae.com për shqiptarin Arbër Likaj.


Kriminelët ndërkombëtarë që dërgojnë kokainë nga Argjentina në pjesën tjetër të planetit priren të kenë narrativa disi të trishtueshme. Gjatë viteve të fundit, burra të kombësive të tilla si Nigeria apo migrantë të përkushtuar për biznesin e rrobave që jetonin në dhoma të vogla pensionesh, përfunduan para gjykatave si kriminelë e kontrabandues të pakove me Postën Argjentinase ku dërgohej pluhuri i pastër për bashkatdhetarët në Tajlandë ose Kinë.

Por Arber Likaj ishte nga ata që qëndronte pak më lart.

Një 38-vjeçar nga Elbasani, një qytet në Shqipërinë e Mesme, një inxhinier kompjuterësh, Arbëri ishte vendosur në Buenos Aires në fillim të dekadës së fundit në një apartament në Recoleta, në Rrugën Cabello, disa blloqe larg Parkut Las Heras. Ai pozonte me femra në rrjetet e tij sociale dhe shfaqej në klubet e natës. Këtu nuk kisha një punë të regjistruar duke bërë një jetë misterioze dhe paksa të paqartë.

Pak më vonë, Arbëri u bë një i arratisur.

Most Wanted: Likaj, en su foto publicada años atrás por el Registro Nacional de Reincidencia
Arbër Likaj i shpallur në kërkim

Bëhet fjalë për një çështje penale të 2013-ës që e renditi atë si të kërkuar në Regjistrin Kombëtar të të Dënuarve. Krimi? Ishte organizatori i pretenduar i një përpjekje për të kontrabanduar kokainë në Athinë dhe Romë. Janë më shumë se 11 kilogramë kokainë të zbuluara midis majit dhe qershorit të atij viti në aeroportin e Ezeizës.

Por vetëm tani, pas kaq vitesh duket se historia është mbyllur. Ai u arrestua dhe u dërgua në burgun e Devoto. Në 26 shkurt 2021 u dënua pasi pranoi fajin e tij dhe ra dakord për një gjykim të shkurtuar. Dënimi ishte 4 vjet e 10 muaj nën mbikëqyrje efektive.

Historia

Arbëri ishte i fundit i bandës së tij që u arrestua. 3 bashkëpunëtorët e tij të tjerë ishin një grek dhe 2 shqiptarë, të gjithë tashmë të dënuar pasi u kapën me valixhe në dorë. Ata ishin diçka më shumë se “mushka” (transportues) dhe pothuajse partnerë me Arbër Likajn. Historia e shkencëtarit kompjuterik është jashtëzakonisht e habitshme.

Rasti i parë ishte ai i 17 majit 2013, kur një grek u ndalua në aeroportin e Ezeiza ndërsa po përpiqej të udhëtonte për në Athinë me një ndalesë në Amsterdam. 6900 gram kokainë ishin në valixhen e tij të përziera me rrobat e bagazhit. Policia e zbuloi gjatë një inspektimi rutinë në Oborrin e Bagazheve të Terminalit C të aeroportit. Valixhja u nda dhe u ekzaminua: Rrezet X zbuluan lëndën narkotike që ishte përzier në 46 rroba të bardha që peshonin pak më shumë se normalja. Greku nuk ishte larg dhe u arrestua lehtësisht pasi emri i tij ishte në bagazh.

Jugador: Likaj y una mujer, foto de sus redes sociales
Arber Likaj ne Facebook

Më 22 qershor, pak më shumë se një muaj më vonë, një tjetër burrë me kombësi shqiptare u arrestua gjithashtu në aeroportin e Ezeiza. Mënyra e trafikut ishte sërish e njëjtë: 2800 gramë kokainë e përzierë me rroba të bardha brenda një çante najloni në bagazhet e tij.

Greku pranoi të dëshmojnë në gjykatë. Ai tha se kishte pranuar të bënte rolin e “mushkës” njëlloj si shqiptari tjetër i ndaluar i tunduar i tunduar nga biznesi fitimprurës.

“Gjatë qëndrimit të tij në Buenos Aires ai ishte në kontakt të përhershëm me personin që i dha në hotel valixhen që përmbante lëndën narkotike. Ai gjithashtu tregoi se ky person (emrin e të cilit tha se nuk e dinte) hyri në hotelin ku ai po qëndronte disa herë. Nga ana tjetër, ai përmendi se numri i telefonit me të cilin kishte folur ishte në telefonin e tij” – thuhet në dosje.

Ky njeri misterioz që fliste shumë mirë spanjisht, e kishte siguruar se ai do të dërgohej menjëherë në Shqipëri sapo të mbërrinte në Athinë. Greku nuk e tregoi emrin e shqiptarit dhe tha se nuk kishte mundur t’i bënte një foto, por rrëfeu për hotelin dhe me anë të kamerave u identifikua autori.
Hetuesit zbuluan se bëhej fjalë për Arbër Likën.

infobae-image

Nga krahasimi i tablateve telefonike u zbulua edhe partneri tjetër i Arbër Likës i cili u identifikua si Arsen Qosja. Të dy kishin kontakte të shumta në Facebook ku ishin miq të njëri-tjetrit. Ata kishin lëvizje të përbashkëta, të dy kishin ardhur nga Amsterdami në 2013-ën në të njëjtën ditë. Arbëri e kishte ndihmuar Arsenin të vendoset në qytet dhe sipas dëshmive, ai e prezantoi atë me një pronar të pasurive të patundshme. Ata kanë edhe rastësi të tjera pasi Arseni dhe Arbri ranë njëkohësisht në burg si dorëzues të valixhes te greku që bënte rolin e “mushkës” se kokainës. ©LAPSI.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu