• |
ide | kryesore

Sondazhi/ Rritje e fortë e PD në Durrës, PS dominon Elbasanin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Partia Demokratike është rikthyer fuqishëm në Durrës, duke fituar terrenin e humbur në zgjedhjet e fundit.


Nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin sot, PD dhe PS do të merrnin të njëjtin numër votash, 46.5%, sipas të dhënave të sondazhit të Rtv Ora dhe Antonio Noto. Duket se fitoren do t’a përcaktojë LSI.


Sipas sondazhit duket se Elbasani si qark do të dominohet nga socialistët. Konkretisht kjo forcë politike kap nga 45-49% të votave, pra mesatarisht 47%. Ndërsa PD shkon nga 38-42% të votave, pra mesatarisht 40%.

LSI varion nga 7-11% të votave, me një mesatare prej 9% dhe Nisma Thurje 0.5-2.5%, me një mesatare 1.5%. Partitë e tjera në këtë qark sipas sondazhit lëkunden mes 1.5 dhe 3.5%, me një mesatare prej 2.5%.

3 Comments

    1. mos u bej naiv, keto sondazhet jan te gjitha te porositura ca nga pd e ca nga ps, jo me kto ato te porositurat nga pd i publikon lapsi e ato te ps i publikon tema

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.