• |
ide | kryesore

Zbardhen porositë e Palmer për Ramën dhe Metën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Zv.Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit Mattheë Palmer u takua “virtualisht” këtë të martë me Presidentin Meta, Kryeministrin Rama dhe Kryetarin e PD-së Basha. Në një njoftim të bërë nga ambasada amerikane në Tiranë flitet në linja të përgjithshme, por nën rreshta mund të lexohen edhe “porositë” që zyrtari i lartë amerikan u ka dhënë politikanëve shqiptarë në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Një vërejtje e veçantë është për Ramën dhe Metën të cilët sipas tij duhet t’i përmbahen Kushtetutës.

“Me secilin prej udhëheqësve, Zv.Ndihmës Sekretari Palmer theksoi rëndësinë e roleve të tyre përkatëse, përfshirë edhe rolet institucionale të Presidencës dhe Kryeministrisë ashtu siç përcaktohen në Kushtetutë. Institucionet dhe udhëheqësit politikë mbartin përgjegjësinë për t’u siguruar që zgjedhjet e ardhshme të jenë të lira dhe të ndershme, me rregulla që janë të paanshme, transparente dhe në kohë” – thuhet në njoftimin e ambasadës së SHBA.


Ambasada thotë se Zv.Ndihmës Sekretari Palmer gjithashtu përforcoi mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për zbatimin e reformës në drejtësi, duke vërejtur përparimin domethënës që është bërë gjatë vitit të fundit.

“Gjatë një tryeze të rrumbullakët me përfaqësues nga institucionet e drejtësisë, shoqëria civile dhe media, ai i nxiti këta “Kampionë të Reformës në Drejtësi” në përpjekjet e tyre, në mënyrë që populli shqiptar të ketë drejtësi të vërtetë.

Në fund, Zv. Ndihmës Sekretari Palmer theksoi rëndësinë strategjike të stërvitjes ushtarake Defender 21, e cila do të jetë stërvitja më e madhe ushtarake shumëpalëshe që zhvillohet në Ballkanin Perëndimor.

Zv.Ndihmës Sekretari Palmer dhe zyrtarë të tjerë amerikanë presin me kënaqësi që të rifillojnë vizitat fizikisht sapo rrethanat t’i lejojnë ato” – thuhet në njoftim. ©LAPSI.al

4 Comments

 1. Kampion sinardian dvorani i rente pika tetos!!!

  Qekur nje plehre prokuror gjyqtar i enver hoxhes dhe vegel e ripjelljes kriminale i vertetuar si destruktiv ne ked dhe gjykaten kushtetuese eshte kampion i drejtesise apo demokracise???

  Apo jane si ato medaljet per ti nxjerre jashte loje apo pension me driblim…

  Ne fakt dvoran kurva nuk eshte ndjere, si kurve zgjuar po pret derdhjen e rradhes ne goje me shprese qe te jete perseri i nevojshem dhe i dobishem per partine….
  Kurvat qe sduhen me behen buce te keqija ndaj u duhen medalje per ti menjanuar

  Reforme e deshtuar.
  Gjyk kushtetuese ka vetem 6 eshte ne minimum te kuorumit dhe me.anetare te zgjedhur nga palet… anetaret e qe do.te duhej te.ishin balanca pta nga gjyktata e larte jane pa emeruar.

  Gjykata e larte ende jo

  Apeli ne kolaps. Vetem masa sigurie

  Administrativja filloi sopata

  Kryprokurori inrinpas arta artistes ska nxjerre gje ne drite as fare olsjan cela komplet i pafuqisgem intredhur dhe i urdheruar 100%

  Prokurorite e rretheve asnje pune asnje investigimnhetim asnje gje per be zeroooooo me keq se cishte

  Aspak i famshem hahaha zeroooo asnje dosje e peshqve te medhenj merren akoma me adriatik llallen

  Bkh e famshmja fbi albaneze e tredhur qe ne fillim mjafton te shohesh kush e kaloi testin …masaker!!!

  Inspektori metani vllai i gjermenit merret me kumblla rrush dhe fiqte e lali erit jane me qindra abuzimet ne gjykata dhe prokurori por ky merret vetem me gjyqtaren e krujes…. kini parasysh se gjyqtarha smund te denoje me shume se ckerkon prokurori…por fajin e ka gjyqtarja se i duhet rames dhe fuges per propagande

  Klp klgj ked ahok e miq te rames me rezultat te parashikuar dhe mediokritet skandaloz

  Reforma me e deshtuar ndonjehere ne bote!!!

  Por palmer bytha e quan sukses sic i duhet rames kur e qet nga xhepi i vogel

  Tani presim artikuj nga prestigjioze si mero gelbaza apo si mother jones per skandalin e rames me beketin……mos ngaterruam shenjester ….skandalin e lulzim bashes me vjedhjen e votave me kriminele ne lista kriminelse si ndrqxhi cuni i qifes tom doshi ymer lala rrahman rraja ndoka i lezhes qe doli i pafajshem nga apeli… qazimi me.dhondrin ne elbasan etj eh etj…

  Basha e ka fajin bashke.me.meten dhe saliun

  Ptuuuu rrace.muti

 2. Race e ndyre e kuqe flake jeni ju injorantet qe i vini pas krye injorantit dhe hajduqit dhe hajduterve QELBESIRAAAAA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu