• |
ide | kryesore

Organizatorë të krizës në Rinas, arrestohen 3 kontrollorët që u mbajtën 12 orë në komisariat

-Instant, Lajme, Të fundit

Armando Fezga, Flora Ndreca dhe Muhir Mezini janë 3 kontrollorët e aeroportit të Rinasit të cilëve u është komunikuar masa e arrestit në ambientet e drejtorisë së Policisë së Tiranës, nga ku mbahen prej 12 orësh. Ndaj tyre është ngritur akuza e shpërdorimit të detyrës. Këta persona dyshohet se janë organizatorë të situatës në Albcontroll, ku të gjithë kontrollorët njëzëri shpallën paaftësinë e përkohshme për punë.


Avokati i kontrollorëve të trafikut ajrorë, Rezart Kthupi, përmes një prononcimi për mediat më herët tha se akuza për shpërdorim detyre nuk qëndron, pasi kjo akuzë vlen për administratën publike dhe jo për një sh.a. që nuk varet nga shteti. Në një njoftim të dhënë më parë nga Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil (ICAO), Aeroporti i Rinasit do të qëndrojë i mbyllur të paktën deri në orën 15 të pasdites së sotme.


15 Comments

 1. Kjo eshte diktatura qe duan te instalojne ne Shqiperi. kush ngre zerin per te drejtat e shkelura , si pergjigje

  ka burgun. Ne vend qe te arrestojne shperdoruesit e 120 milion euro te Becchettit, arrestojne punonjes

  per krimin e vetem se kerkuan te drejtat e tyre qe ua garanton kontrata e pune e hartuar dhe nenshkruar

  paraprakisht me punedhenesin. Kjo thjeshte eshte nje demonsrtrim force e dhune para zgjedhjeve qe

  te frikesojne votuesit se ata qe jane kundra ketij regjimi keshtu do ta pessojne.

 2. ””’ kjo akuzë vlen për administratën publike dhe jo për një sh.a. që nuk varet nga shteti. ””’

  Po atehere pse i kerkoni shtetit tju rrisi rrogen.

  A jeni Shoqeri Anonime, kur rrogat tuaja percaktohen nga fitimet tuaja ( taksat qe merrni nga shoqerite ajrore) ?
  Perse i kerkoni shtetit tju rrisi rrogat ?
  Po fillon tju djegi bytha tani ?

  1. Une nuk e di nese je injorant apo je militant i i thekur i Rames, por kto qe thua jane totalisht te pa verteta.
   Ato nuk kerkojne nga shteti ti rrisi rrogat, por kerkojne nga kompania e vet qe mos te bej blerje dhe shpenzime te kota kur nuk ka lek me pagu punonjesit. Kerojne te behen transarente te ardhurat dhe shpenzimet per vitin 2020. Kete gje normal qe ja kerkojne shtetit sepse shteti e ka emeruar drejtorin e kesaj kompanie. Dua te te rikujtoj qe ne kohen kur Balluku ishte drejtore aty, ka pas bere tendera per dreka- darka per 20 veta me vlera marramandese, disa milion Leke.

 3. Propozoj te arrestohen te gjithe. Rojet pastrueset, specialistet kontrolloret mbikqyresit administrata qen mace, te gjithe. Te gjithe pa perjashtim. Grup armiqesor qe saboton punen e Partise. Partia jote te denon.
  Te na rrruac sa malet o i gjate, udheheqesi jone i lavdishem, qe na con nga fitorja ne fitorje.
  Pisa

 4. Eshte normale qe punonjesit te komunikojne me njeri tjetrin perpara se te organizojne nje greve..ne asnje vend te botes demokratike prokuroria i konsideron keto veprime si puc shteti…ne itali organizatoret e grevave komunikojne, vendosin modalitetet, vendin, menyren e greves dhe keto veprime nuk konsiderohen veper penale. Lapsi.al lutem trajtimin ne kete kendveshtrim te ceshtjes

  1. Po mer po, mos fol budallalliqe, nuk lejohet me ligj greva ne ate sektor.
   Por mosmarveshjet duhen zgjidh me kompromist, gje qe nuk eshte bere nga ana e shtetit.

 5. Edhe un are mendim kam. te arrestohet i gjith grupi armiqsor per agjitacion e propagande per permbysje me dhun te pusht- etit popullor dhe madje te vihen flete- rrufe sa me shume. Ketu i thon rrepublik popullore socialisto- komuniste e albanistanit te mender sigurimit te shtetit dhe pjellave gerdalla te tyre.

 6. Kanë një vit që kanë komunikuar me qeverinë.Po si qeveri gangsterësh nuk digjon nga veshët.Morën takim me presidentin.Presidenti letër Ramutit dhe ministres.Nuk e p…..n fare.Atëhere rruga e fundit greva si mjeti më i duhur ligjor shtërngues si në gjithë botën.Sa herë bëjnë grevë kontrollorët në botë???Me qindra herë.Pse ju duket çudi!!!Apo ngaqë km nuk pëlqen sindikatat dhe grevat si diktatoruc që është.Këta duhen mbështetur e përgëzuar për veprimin guximtar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu