• |
ide | kryesore

Bushati ‘thumbon’ Ramën: Debati për taksimin është fals, kemi nevojë për të mos e përqendruar pasurinë dhe pushtetin në një grusht njerëzish

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Deputeti i PS-së, Ditmir Bushati, i cili u la jashtë listave të kandidatëve për deputetë të kësaj force politike, është shprehur se debati në lidhje me taksimin që bëhet nga palët politike është fals. Bushati deklaroi se Shqipëria ka nevojë për ide të reja për ekonominë për të respektuar parimet kryesore të ekonomisë së tregut dhe mos e përqendruar pasurinë dhe pushtetin në një grusht njerëzish.


Bushati: Për fat të keq sot dëgjojmë një debat në lidhje taksimin, për mua është debat fals se kryesore janë themelet e shtëpisë sonë dhe më pas mund të mendojmë edhe për dritaren dhe çatinë.


Ne kemi nevojë për ide të reja për ekonominë për të respektuar parimet kryesore të ekonomisë së tregut dhe mos e përqendruar pasurinë dhe pushtetin në një grusht njerëzish, për të çliruar garën në ekonomi, për të çliruar garën në administratë publike.

Mendoj që një pjesëmarrje në zgjedhje të 25 prillit është një garanci për një qeverisje me demokratike pas 25 prillit. Partitë politike kanë në lista kandidatë me integritet dhe është e mundur për të bërë një zgjedhje dinjitoze, e nevojshme për të fuqizuar zërin qytetar që nuk mbaron në 25 prill.7 Comments

 1. Si quhet ky filmi o bushat?! rikuperim imazhi ?! se paku mos peshtu ku ke ngrene pasi cdo gje eshte ceshtje zgjedhje.

 2. nder te tjera zoti Bushati thote qe duhet te kemi gare ne administraten publike. eshte absolutisht teze shume e vlefshme te cilen ne se qeveria e ardhshme nuk e adreson, vendi do vazhdoje te kete regres. gjithsesi, zoti Bushati ne se eshte plotesisht i sinqerte dhe mendon/aspiron qe ne neser do jete ne nje pozicion ku mendimet dhe vendimet e tij do kete mundesi te vihen ne jete, ne rradhe te pare duhet te reflektoje dhe te flase publikisht per administrimin qe i beri Ministrise se Jashtme. Zoti Bushati emeroi diplomate pa experience, pa emer, pa aftesi ne pozicione kyce, si ambasadore ne BE, ne Greqi, ne USA, France e ne Itali. keta emra jo vetem qe nuk mundeshin te performomin dhe perfaqesonin Shqiperine me dinjitet, por gjithashtu krijuan nje qefmbetje tek partneret tane perendimore. Shtetet i analizojne me kujdes emerime te kesaj natyre.
  z. Bushati degradoi sistemin e propozimit dhe gjenerimit te mendimeve profesioniste/teknike, nga trupi i eksperteve te diplonacise per hartimin e politikave dhe qendrimeve te politikes se jashme duke ngritur mure te pakalueshme ndermjet trupes diplomake dhe grupit te tij te besuar. Debati, konsultat apo gjenerimi i propozimeve profesionale ne hartimin e qendrimeve dhe tezave u ekzekutun pa me te voglen keqardhje. Cinizmi ne sjellje dhe keqtrajtimi i diplomateve, shoqeruar me entralizimin e vendimarrjes tek 2-3 keshilltare te tij te cilet ishin pa asnje eksperience dhe njohuri per politiken e jashtme kane shkaktuar deme te pariparueshme ne sherbimin shqiptar. Pra zoti Bushati duhet te sqaroje qendrimin e vet lidhur me keto qe ka bere, ne se mendon qe menyra se si administroi Ministrine e Jashtme eshte ajo e duhura, atehere mire eshte te kthehet ne OJQne e vet dhe te lere te tjeret te provohen.

 3. Ne njesine bashkiake nr 9 ne Tirane shitet vota 600€ per Rilindjen. Kryeplakja e kesaj bashkie me emrin Mira shkon dere me dere per te blere vota. Vota shitet pa pasur asnje hezitim ne degen e Partise te kopshti nr 3.. Gjendja eshte alarmante pasi rilindasit e kesaj njesie bashkiake nuk e rruajne fare per masat ndeshkuese.

 4. Ne njesine bashkiake nr 9 ne Tirane vota u shitet 600€ per person simpatizanteve te pd. Vetem per simpatizantet e pd_se kurse per elektoratin gri vota shitet 100€. Gjendja eshte alarmante SPAK duhet te marri masa menjehere per ti ndeshkuar keta sharlatane.

 5. Thirrja e saj është kundër tyre dhe ata janë edhe në PS, edhe në PD dhe sidomos në LSI, apo edhe të pavarur.

  Ne e njohim betejën e saj dhe të paraardhësve të saj në këtë drejtim, dhe të gjithë e dimë se nuk e ka për një palë kundër tjetrës, por për të gjitha palët që duan ta mbështesin të ardhmen politike tek elementë politikë me influencë kriminale, ose të inkriminuar.

  Prandaj keqpërdorimi është një naivitet, por që në këtë rast tregoi një gjë të rëndësishme. Tregoji se këtu të gjithë shpresojnë tek SHBA. Edhe ata që e kanë sulmuar deri më sot, paskan nevojë për mbështetjen e saj dhe të SHBA-së.

  Kjo ka rëndësi, po të kujtojmë se po krijohej ideja, që Meta dhe Berisha po formonin profilin e tyre si anti-amerikanë, dhe po bënin betejë me ta. Në këtë aspect, ishin duke prodhuar një risi në politikën shqiptare.Bravo bushat e bere shpellkaret e cecenit salih te gezojne per ty duke u masturbuar të byrektorja e pd,të shohin ty ne tv e zenit te Qimi dhe masturbohen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *