• |
ide | kryesore

Yuri Kim reagon për zgjedhjet, ka një urim për Ramën dhe një vlerësim për Bashën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, uron kryeministrin Edi Rama dhe PS, për fitoren në zgjedhjet e 25 prillit.


Përmes një mesazhi në “Twitter”, kryediplomatja amerikane falënderon edhe kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, që sipas saj, udhëhoqi një fushatë të fortë, që i dha zë shumëkujt dhe frymëzoi shpresë.


“Përgëzojmë kryeministrin Edi Rama dhe Partinë Socialiste për fitoren e tyre elektorale. Ne gjithashtu përgëzojmë dhe kryetarin e PD, Lulzim Basha, për udhëheqjen e një fushate të fortë, që i dha zë shumëkujt dhe frymëzoi shpresë. Më e rëndësishmja, ne përgëzojmë popullin shqiptar, i cili foli qartë.

Duke njohur rezultatin e këtyre zgjedhjeve dhe duke bashkëpunuar me njëri-tjetrin, udhëheqësit do të veprojnë me përgjegjësi për të mirën e popullit shqiptar. Ne shpresojmë të punojmë me Shqipërinë për të forcuar më tej bashkëpunimin mbi demokracinë, mbrojtjen dhe biznesin. Raporti paraprak i OSBE/ODIHR duhet të përdoret për të përmirësuar më tej zgjedhjet në Shqipëri. Ne përsërisim që zbatimi i ligjit dhe gjyqësori duhet të ndjekin penalisht cilindo që shkel ligjin dhe pengon të drejtën e qytetarëve për të votuar lirshëm dhe në paqe”, shkruan ambasadorja Kim.


26 Comments

  1. Raporti paraprak i OSBE/ODIHR duhet të përdoret për të përmirësuar më tej zgjedhjet në Shqipëri

   muhabet kot

   . Ne përsërisim që zbatimi i ligjit dhe gjyqësori duhet të ndjekin penalisht cilindo që shkel ligjin dhe pengon të drejtën e qytetarëve për të votuar lirshëm dhe në paqe

   Pirdh pirdh se lirohesh o kim fytyrebytha

   1. E thënë shkoqur, a do të mund të fitonte PS këto zgjedhje nëse drejtësia e reformuar do të lishte ndëshkuar për të gjitha shkeljet e ligjit në shitblerjen e votave e bashkëpunimin e qeverisë me bandat kriminale për të tjetërsuar votat ?
    Në ditën e votimeve , edhe në zgjedhjet e 2017-tës, në dukje nuk pati vrejtje të mëdha.
    Por kasaphana me votat ishte bërë më parë e jo në ditën e votimit.
    Në shtete të fuqishme demokratike si SHBA e shtete europiane perëndimore, vërtetë nuk kanë nevojë që mbrojtja e votave të dublohet nga opozita, pasi këtë detyrë e ka policia e shtetit.
    Po a mund të konsiderohet policia shqiptare e njëllojtë me policitë e vendeve demokratike ?
    Në cilin vend demokratik ka ngjarë që dy ministra të mbrendshëm të kenë lidhje familjare me bosët e drogës e që një numër i madh oficerësh të policisë të kenë bashkëpunuar me trafikun e drogës ?
    Dëgjova se u quajt si sukses i madh i drejtësisë që një ish gjyqtari të Gjykatës Kushtetuese, i qenka konfiskuar një apartament i vogël me 60 m2 në Golem.
    Por a ka shqiptar të besojë se Rama i ngriti sarajet e tij në Surel, një vit pasi u bë kryeministër me paratë e shitjes së Kurbanit apo të pikturave të tij ?
    A ka shqiptar të besojë se Veliaj bëri dy dasma me shpenzime të mëdha , njerën nga këto në Kështjellën e Gjirokastrës , sapo u bë ministër e deklaroi se i bëri me kursimet e pensionit të mamasë ?
    Përveç mijra biznesmenëve edhe të mesëm, janë me mijra nëpunës të administratave shtetërore, politikanë e deri gazetarë mediash pro qeveritare që kanë nga një vilë në bregdetin shqiptar, që nga Velipoja në Sarandë.
    Po i lemë me vila e me dasma sheikësh, po si nuk na e zbuloi drejtësia e reformuar se me çfarë parashë janë ndërtuar gjithë ato grataççele në Tiranë, ku një metër katror kushton 3000 euro ?
    Janë mijra artistë e artdashës shqiptarë por edhe organizata të fuqishme të huaja që dënuan shkatërimin e të vetmes godinë të Teatrit Kombëtar ?
    Po si paska mundësi që “populli” shqiptar e paska “shpërblyer” me votë Ramën e Veliajn për ate masakër

  2. Allah, Allah o rrezila o katila, Allah Allah
   Shrtoini udhen mut dhe bajaga te fresketa
   Rrih zinxhir dhe kamzhik baterma
   Lehni laro kaba; Hosana Berisha.

  3. Po tani qe na doli dhe Franca , Italia , Spanja , Gjermania dhe anglia qe urojne Ramen sot per fitoren , si i behet kjo pune .
   Te gjithe paska blere Sorrosi ?
   Sa sekt i posthter paska qene ky Sorrosi .
   Na gjen ne te vegjel dhe ben keshtu ai , pa ja tregonim ne qefin atij.

 1. Po per rezultatin spektakolar te Tom Doshit ke ndonje vleresim? Jemi me fat qe Rama me cunat i ujdisen punet sic duhet ne momentet e fundit se tani do ishte duke pergezuar fitoren e koalcionit PS-PSD.

  1. Pse o Perikli, mendon se nuk e ka ditur manovren qe do behej me PSD? Ajo e ka ditur qe ne momentin qe tha se Doshi nuk do ishte pjese e ekzekutivit. Pavaresisht se vazhdoi ta sulmoje Doshin, fjalet e saj ishin per t’i hedhur hi syve njerezve. Juri Kim po mendon seriozisht qe te lere mandatin e ambasadores e te behet antare e PSD.

   1. Pse ca te keqe ka tom doshi??

    Parti program cun parimor

    Te qi robt direkt

    Burre malsiw fiks

    Ben be ne ungjill per parimet e veta

    Ik o kimete merr noi tesere se te jep edhe noi valixhe ty ai, ai mori 30 mije vota ta zeme me 50 eurp copa shkon 1.5 m euro ja me cmim shumice i ka harxhu 1 milion euro tu ble
    Plus 1 milion shpenzime fushate

    Ti o kimete do e kapesh noi 100 mijshe usd valixhe nga toma se aq e ke rrogen vjetore, ta jep toma bonus si anetarja e pare amerikano aziatike e psd. As gjinushi se ka pas menu noi here qe do behej me anetare si ty

 2. Neveri dhe vetem neveri per sektin amerikan pro Rama. Lul Basha ose ti kundervihet burokracise se korruptuar te ambasadoreve duke mbrojtur me cdo cmim vlerat e demokracise ose urgjentisht te jape dorheqjen. Amerika perkrahka gangsterin dhe autokratin Rama, oligarket dhe drogaxhijte ne sherbim te tij, Vucicin & co, po per shqiptaret kush do mendoje pervec vete popullit opozitar qe eshte shumica e ndershme e shqiptareve. Te pirdhet Juri se bashku me Palmer serbin.

 3. Eshte e pabesueshme se si SHBA, modeli dhe fuqia me e madhe demokratike e botess,

  shembulli dhe frymezimi i popujve qe aspirojne per liri e te drejta , te mbeshtese pa kushte

  nje regjim te korruptuar , qe vjedh zgjedhjet , qe varferon te verferit e pasuron te pasurit

  qe ben qe shqiptaret te ikin nga syte kembet si nga nje murtaje,

 4. Keta amerikanet jane bere te peshtire dhe kujtojne se kane jeten e njerezve ne dore. si nuk kane turp xhanem. Kot besoni shqiptare tek amerikanet. Ata vodhen votat ne Amerike si deshen jo me ne shqiperi.
  Turp me te madh ska dhe akoma se kuptojne qe shqiptaret kane filluar ti shperfillin komplet se jane bere shume qesharake.

 5. Amerika shikon trending
  Dhe nje pal brek te pa lara te vesh ne krye te ps prap ajo do fitoj cobaneve te laberis u ka ngri muti ne byth qe nga Maoceduni

 6. Kesaj kurtizanes i vjen shume pershtat qe te vleresoje Bashen per humbjet e vazhdueshme dhe te uroje Ramen qe te vazhdoje te zhvase shqiperine. Nga torta e madhe ka mjaftueshem per te ndare, ndonje dite edhe mund te nxjerrin harten e shqiperise.

 7. Hahahaha. O mjeran antiamerkan. I plasi rrocka amerkanve, se cfar shkruani ju te lapsi.
  Jeni vetem 3% e popullates, qe eshte kundra amerikanve. Nuk ka pyll pa derra. Ju jeni derrat e ketij vendi. Hungerini sa te doni. Po mos harroni, qe ai qe hungerrin me shume, nuk do te thot qe ka te drejt.

  1. Nuk është më ai nivel qe ka qenë për besimin e shqiptarëve tek USA. Ato e tregojnë hapur qe nuk janë aleatët tanë.Ka kohë qe në Ballkan flasin serbisht.Z.Basha të bëjë një demaskim publik. Të ndahet shapi nga sheqeri.Vetem Bashkimi Europian eshte aleati strategjik i vërtetë.

 8. Nuk ka mundësi që Amerika nga të shtypurit dhe persektuarit ishte ylli ndriçues të bëhen mbështetës të një regjimi narkoman!!!Nuk kanë sy në ballë këta nuk kanë informacion ,akoma nuk binden këta edhe me këto zgjedhje.Ça shpreson kjo se do tja zgjidhë problemet drejtësia e re!!!Nuk e di ça strategjie do ndjekë Basha por që të bëhesh garniturë e një pushteti kriminal kjo ska kuptim.Nuk ka ça zhpenzohet me fjalë.O duhet të veprojë drejtësia, gjë që jam skeptik ose vetëm me demostrata siç bënë dhe afroamerikanët dhe mos ta dëgjojnë shumë Amerikën.Me keqardhje e them këtë por që të lihen të bëjnë çtë duan kriminelat kjo është e tepërt.

 9. JAP HYRJE ME QIRA PER BANGLADESHAS

  Bhāṛā jan’ya phlyāṭa

  Flats for rent for Bengali people

 10. po pati bythe kurva koreane ,jo bythe per tu shkerdhyer se ato i ka me shumice,po per te bere nje sondazh qe te shofe sa eshte urrejtja e shqiptareve per gangsteret amerikane.ku shkele kemba e ketyre banditeve nuk mbin as bari.dhe sa per ju bijte rikurvave qe na jeni bere pro amerikane dihet mire qe i keni syte nga turqia dhe brss.gangsteret amerikane qe ketu perfaqesohen nga kurtizanja koreane qe eshte nje pjelle e perzier nga sperma e qelbur e ushtareve japoneze nuk u plase trapi per shqiperine por per dollaret e qelbur te droges dhe te korrupsionit e te lyer me gjakun e popullit shqiptare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.