• |
ide | kryesore

Prestigjozja austriake e quan lojtar pro ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi, Rama i përgjigjet: Turp!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Edi Rama nuk e priti mirë shkrimin e gazetës austriake Der Standardat, në të cilin për atë thuhet se kishte parë një dokument të fshehtë jo-formal (non-paper) europian që propozonte ndryshimet e kufirit mes Kosovës dhe Serbisë, dhe se ai me Vuçiçin miratuan vizatimin e kufijve të rinj përgjatë vijave entike.


Rama e quan të turpshëm shkrimin (kliko këtu për shkrimin origjinal)dhe Der Standardat-in një përhapës të lajmeve të rreme.


“@derStandardat Çfarë zhgënjimi të shohësh një gazetë me kaq reputacion të lartë të sillet si një përhapës i lajmeve të rreme!

Unë kurrë nuk kam thënë ndonjë gjë në lidhje me “non paper dhe hartë” dhe kurrë nuk kam mbështetur ndonjë ndryshim të kufijve etnikë midis Serbisë & Kosovës! # Turpëruese.” – shkroi Rama në Tëitter.

Përgënjështrimi i Ramës vjen në përgjigje të një shkrimi të datës 27 prill, ku gazeta prestigjoze austriake theksonte se “Kryeministri shqiptar Edi Rama i tha mediave në Shqipëri se ai e kishte parë “non-paper” dhe hartën me ndryshimet e propozuara të kufirit. Vetë Rama, së bashku me Vuçiç dhe lobistë, miratuan vizatimin e kufijve përgjatë vijave etnike midis Kosovës dhe Serbisë tre vjet më parë”. 

Çfarë janë “non paper” dhe si përfshihet Rama 

“Non-paper”, në gjuhën e institucioneve evropiane është një dokument jo-formal që ekspozohet në negociata të mbyllura brenda institucioneve të BE-së, veçanërisht në Këshillin e Ministrave. “Non-papers” përdoren në mënyrë që të kërkohet marrëveshja për ndonjë çështje të kontestuar në BE.

Në media janë publikuar dy dokumente të pretenduara se janë “non-paper” të BE-së, në të cilat flitet për qasje të ndryshme për zgjidhjen e kontestit Kosovë-Serbi. Njëra mban datën 15 prill, tjetra 27 prill.

“Non-paperi” i parë, i datës 15 prill, pretendohet të jetë i kryeministrit të Sllovenisë, Janez Jansha, i dërguar për çështjen për Këshillin e Evropës. “Non-paperi” përmban çka mund të quhet si propozimi për ricaktimin e kufijve në Ballkanin Perëndimor, si një mënyrë për të zgjidhur problemin territorial ndërmjet gjashtë vendeve të Ballkanit.

(Në foto: kryeministri slloven, Janez Jansha) 

Kryeministri i Sllovenisë nuk vonoi ti hidhte poshtë këto pretendime. Edhe zyrtarë të lartë të BE-së bënë të njëjtën gjë.

Më 27 prill, “Koha Ditorë” në Kosovë dhe disa media të tjera kanë publikuar një “non-paper” tjetër.

Në këtë dokument jo-formal, i cili është pretenduar të jetë hartuar nga Gjermania dhe Franca, flitet për themelimin e të ashtuquajturit “distriktit autonom të Kosovës së Veriut” dhe për njohjen e integritetit dhe sovranitetit territorial mes Kosovës dhe Serbisë. Thënë ndryshe një njohje e ndërsjellë mes dy shteteve.

Gjermania gjithashtu e hodhi poshtë vërtetësinë e këtij “non-paperi”.

Të enjten, pas takimit me kryeministrin kosovar Albin Kurti, në Bruksel, i pyetur lidhur me këto dokumente, Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se ai nuk punon me “non paper” dhe i quajti aot “dokumente fantazmë”. 

Serbët, pala që i intereson 

Pavarësisht se këto “non-papers” u hodhën poshtë nga çdokush i përmendur në shkrime, Aleksandër Vuçiç ndjek një tjetër linjë.

Më 27 prill, Presidenti i Serbisë tha se “non-paper” i publikuar nga mediat në Prishtinë, është bërë nga dikush që është “shumë shumë i mençur”.  

“Ka gjëra të cilat do iu kishin pëlqyer serbëve, por aty është edhe një gjë, të pranohet pavarësia e Kosovës, e që është shumë e keqe për serbët”, deklaroi Vuçiç gjatë një vizitë në jug të Serbisë, duke shtuar spekulimet pasi tha edhe se publikimi nuk është bërë pa arsye.

Presidenti serb deklaroi se për Serbinë është e papranueshme njohja e pavarësisë së Kosovës, por megjithatë, tha se do t’i analizojë porositë për palën serbe dhe palën Kosovare. ©LAPSI.AL 

12 Comments

 1. 10 milion euro shpezim per blerjen e jozit murrizit rudines patozit per krijnim partish te corodisnin elektoratin e pd
  FAJIN E KA Sala

 2. KY EDI RAMA KUR E AKUZOJ BABAIN E TIJ SE PO JA PALLON GRUAN ,QKA PRITET PREJ TIJ -ZAGARI YMER GELBAZA KELLIRA thotë:

  HAHAHA E NXOREN LAKURIQ PRAP EDI RAMEN,ZAGAR MENDON SE KETO GAZETA JANE SI GAZATAT E YMER GELBAZA KELLIRA,CARLO BOLJA BOLINO ,APO BATON HAXHIU

 3. Beji nje padi o kar dhe pastaj terhiqu, se keshtu i ben punet ti. Kujton se jane si gazeta zeri i popullit apo ndonje gazete tjeter higjenike qe te lepin bythen ty. Ha mut nashi

 4. Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. thotë:

  Sonja Biserko:“Në të vërtetë, Beogradi gjatë gjithë kohës ka kërkuar partner në Tiranë dhe më në fund e ka gjetur atë: është kryeministri shqiptar Edi Rama”.
  Perse e terhoqi padine Edvin D’Rama ndaj Ramush Haradinajnt qe akuzoi ,se sëbashku me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentin e Serbisë Aleksander Vuçiç,kanë nisur idenë e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë?-sepse e dinte qe Ramush Haradinaj kishte fakte.Perse nuk e paditi Edita Tahirin dhe Albin Kurtin,qe gjithashtu e akuzuan ashtu si edhe Ramush Haradinaj?-sepse e dinte qe ata kishin fakte.Perse nuk u prononcua D’Rama ndaj deklarateve te Sonja Biserkos qe e akuzoi gjithashtu si Haradinaj?-sepse e dinte qe ajo kishte fakte.Perse nuk u prononcua Edvin D’Rama ndaj deklaratave këshilltarit te Presidentit Trump për Sigurinë Kombëtare John Bolton,qe e akuzoi gjithashtu si Ramush Haradinaj?-sepse e dinte qe ai kishte fakte.
  Bisedimet për ndarjen e Kosovës kan nisur që në vitin 2016 dhe pjesë e tyre ka qenë edhe kryeministri Edi Rama dhe djali i filantropit George Soros,deklaroi Sonja Biserko,drejtuese e Komitetit të Helsinkit në Serbi.
  Sonja Biserko mendon se tërbimi i Vuçiçit kundër saj ka të bëjë me dështimin tani për tani të planit për ndarjen e Kosovës dhe me letrën e përfaqësuesve të shoqërisë civile nga Serbia dhe Kosova dërguar kryediplomates së BE-së, Federica Mogherini, ku shprehet qëndrimi kundër ndarjes së Kosovës. «Kjo letër në botën e jashtme u prit mjaft mirë dhe gjatë verës është cituar shpesh. Ndonëse nisma për ndarje doli së fundi në sipërfaqe, ajo është zier së paku dy vite. Në të vërtetë, Beogradi gjatë gjithë kohës ka kërkuar partner në Tiranë dhe më në fund e ka gjetur atë: është kryeministri shqiptar Edi Rama. Ato bisedime (për ndarjen) filluan para dy vitesh kur Rama ishte në Nish, por këto atëbotë e zbuluan Washingtoni dhe Londra», deklaroi Biserko. Më vonë, shtoi Biserko, idesë për ndarjen e Kosovës iu bashkuan dhe një sërë figurash prominente nga Perëndimi, siç është Wolfgang Petritschi, i cili punon për një zyrë avokatore që lobon për qeverinë serbe, pastaj Tony Blair, ish-ambasadori amerikan në Beograd, Cameron Munter, Aleks Soros, por edhe Ivan Vejvoda, Jelena Miliq, Ivan Krastev… Të gjithë këta emra tërhoqën vëmendjen te projekti i ndarjes. Kjo tani nuk është më marrëveshje mes Thaçit dhe Vuçiçit , përkatësisht Vuçiçit dhe Ramës, por ka edhe konotacion të ri ndërkombëtar. Deri së fundi për këtë nuk ka pasur përkrahje nga bota e jashtme».Aleks Soros, është duke zhvilluar një lloj diplomacie shëtitëse mes Vuçiçit , Thaçit dhe Ramës.Si përkrahës të ndarjes së Kosovës Biserko ka përmendur Aleks Sorosin, të birin e filantropit George Soros. Biserko tha se Aleks Soros,që ka vizituar shpesh Kryeministrin Rama në Tiranë,është duke zhvilluar një lloj diplomacie shëtitëse mes Vuçiçit , Thaçit dhe Ramës. «Në këtë kontekst është interesant edhe Instituti East West, i cili ka dalë me qëndrimin se duhet treguar fleksibilitet ndaj Kosovës». Biserko tha ky aktivitet tani për tani është ndërprerë, por kjo nuk do te thotë se nuk do të ngjallet sërish. Biserko tha se Vuçiç ka pasur përkrahje të madhe nga bashkësia ndërkombëtare për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, por atij i mungon guximi për diçka të tillë, ndërsa për Thaçin nuk dihet si do të pozicionohet, sepse ndaj tij amerikanët mund të ndikojnë kur dhe si të duan, theksoi aktivistja serbe për të drejtat e njeriut.Biserko tha se ka dy vite që në Bruksel nuk zhvillohen bisedime, për shkak se është hapur kanali që nën rrogoz flitet për ndarjen. «Këtë më së miri e kemi parë këtë pranverë kur morëm raportet e Ivan Vejvodës, Institutit EastWest, Jelena Miliqit, pastaj vizitat e shpeshta të Aleks Sorosit dhe të ngjashme. Për çka atëherë po flasin Vuçiç dhe Thaçi, këtë nuk e di askush. Aty është kyçur edhe Mogherini për shkak të ambicieve të saj personale. Në përgjithësi, kur e shihni në mënyrë të izoluar këtë dialog për Kosovën, tmerroheni sa njerëz jokompetentë dhe të pamoralshëm ka aty, të cilët interesin shoqëror dhe nacional e vënë nën interesin e tyre personal. Papërgjegjësia dhe papjekuria e këtyre elitave është humbëse».Në pyetjen e «Vreme-s» se si e sheh ajo zgjidhjen e problemit të Kosovës, Biserko u përgjigj: që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës. Nuk ka zgjidhje tjetër. Gjithçka tjetër është humbje kohe. Që nga viti 2000 është investuar shumë në opsionin europian të rajonit dhe në anëtarësimin në NATO, dhe krejt kjo është bazuar në kufijtë ekzistues. Çdo ndryshim i tyre do të ishte shembje e Europës».

 5. Kur ke pranuar ndonje here ti ore gerdall matuf, ti ne sec ta mohon c do gje, sikur gjith e dime qe dielli ose hena jan rrumbullak ti thua qe jo eshte trekendesh o pallosh groshe??

 6. Akuzohet nga gazeta ,ky mohon ngre padi tërheq padi.Kjo do të thotë që e dinë që ka tradhëtuar Kosovën.Shqipërinë e zbrazi , ekonomikisht e shkatëroi,vjedh votat me shtet e kriminela dhe shqiptarët shesin shpirtin për 50€.E ça do presësh më tepër nga antishqiptari më i keq në 108 vjet pavarsi!!!!

 7. Rame mund te tallesh me Lulin e te tjere, nuk shqetesohemi fare, por kujdes, shume kujdes, kur te guxosh nga budallelleku ose nen efektet e drograve te tallesh me teritoret e shqiptareve.

 8. O Edi Rama. O plehre e keqe qe qelbe gjithandej. Po akoma mendon se je lojtar ballkanik o te shkerdhefsha racen, o te te shkerdhefsha genin. Po do te qihen ropt kur te biesh nga kali o gruaqir, meqenese ku e ke problem moralin ti o bythqir. Po ik ne zyre bej ndonje pune se ngele rrugeve duke bere reklam borxheve qe na fute o i pa shkolle, o piktor deshtak, o shurrak muti. Gjithe ato banalitete shkruajta por rrofshi ju te lapsit se u shkarkova pak nga urrejtja per ate qe.

 9. Turpi vete akuzon te tjeret per turp! Njesoj kur thote se nuk ka pallosh dhe hajdut dy metra te gjate. E para qe te jete e besueshme na i nxirr te dy variantet, te pakten te pergjigjes tende dhe ke gazeta qe ti i quan letra me ironine e holle te te trashit qe je. Ti or mut je dinak i pabese, jo inteligjent e human, prandaj o vrrome mos ngaterro pabesine dhe vesin e vjedhjes me intekigjencen. Ti ke iteligjence, por per te paloqet si ti qe mban per rreth, jo per njerezit normale….

 10. Une nuk mendoj fare se ky eshte in teligjent por shume i djallzuar dinak intrigant mashtrues i pa bese dhe shume shpirt zi ose e thene ndryshe totalisht jo human. Problemi qendron ne faktin se ky dhe jo vetem ky, e njeh vehten me vlera ndersa eshte e kunderta. Nejse kjo eshte ceshtje tjeter me qellim cfokusimi. Edhe kete e kuptojm. Sot fatkeqesisht cdo gje eshte ne shitje.

 11. Ky vend nuk do te behet kurre me evgjiterfshatarehajduteperversakomunistabythqira,ky nuk eshte ishulli i pirateve (ata e kishin nje kod) por i bythqirave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.