• |
ide | kryesore

Lojtarët e Inter rebelohen për shpërblimin e titullit, Marotta bën prapaktheu: “Do flasim me futbollistët”

-Instant, Sport

Një javë festimesh për titullin e 19 e më pas tek Inter u kthyen zërat pak a shumë shqetësuese për vështirësitë e shoqërisë, konfirmuar nga Zanetti dhe pretendimi i mospagimit të bonusit për trengjyrëshin për lojtarët. Për të sqaruar situatën e Interit, CEO Beppe Marotta ka folur hapur: “Sot është një ditë feste dhe është e drejtë që të gjithë ta shijojnë atë, unë mund të them qartë se nuk ka tensione”.


Ditët e ardhshme do të jenë impenjative për drejtuesit zikaltër: “Gjatë javës, do të nisin bisedimet me lojtarë individualë për ti sensibilizuar mbi momentin e futbollit në përgjithësi dhe të Interit me problemet e krijuara nga pandemia – tha Marotta -. Bonuset sidoqoftë do të respektohen dhe likuidohen sepse ato janë rezultat i një arritjeje të merituar. Për pjesën tjetër do të duhet të përballemi me njëri-tjetrin, një diskutim midis njerëzve të përgjegjshëm “.


Pa thënë detajet, Administratori i Deleguar i zikaltërve e bëri të qartë se problemet ekonomike janë të rëndësishme dhe akoma të pranishme pavarësisht fitimit të titullit: “Modeli i sotëm i futbollit nuk është më i qëndrueshëm, kostot e punës po rriten gjithnjë e më shumë dhe çdo shoqëri është afër kthimit në pikën zero. Duhet të përmbajmë kostot dhe të rrisim burimet, gjë që nuk është e lehtë në këtë periudhë. Nuk ka përgjegjësi të veçanta, pandemia erdhi kur kishte tashmë angazhime kontraktuale të marra. Shoqëria ka shpenzuar shumë për të fituar, tani duhet të punojmë për të korrigjuar shënjestrën”.

Merkato mund të ridimensionohet drejt uljes, por Marotta preferoi të mos flasë për këtë, madje duke dribluar emrin e De Paul, një goditje prej 40 milion eurosh: “Qëllimi ynë është gjithmonë të forcojmë veten, por ne kemi një grup të vlefshëm dhe e respektojmë atë. Le të shijojmë këtë kampionat që është rezultat i një pune të vështirë. Ne do ta vlerësojmë të ardhmen me qetësi”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu