• |
ide | kryesore

Moviola/ Penallti, kartona, faulle: mbrëmje makth për Calvarese e VAR në Juve-Inter

-Instant, F1, Sport

Interi tashmë kampion ka humbur në Torino dhe Juventusi mund të shpresojë të kualifikohet në Ligën e Kampionëve, por arbitrimi i Gianpaolo Calvarese në mbrëmjen e Stadiumit ka bërë zhurmë, me disa vendime të dyshimta që i kanë lënë të gjithë të pakënaqur duke bërë xhiron nëpër Evropë. Darmian dhe De Ligt shkaktuan një penallti me Var, kartonët e kuq për Bentancur dhe Brozovic, Chiellini-Lukaku dhe faulli i Perisic në penalltinë finale 3-2: me të vërtetë një mbrëmje makthi për bilbilin nga Teramo.


EPISODET
13 ’- Ndërhyrje e keqe nga Kulusevski ndaj Hakimi: gjyqtari paralajmëron suedezin, zikaltrit kërkojnë të kuqen


23 ’- Chiellini rrëzohet në zonën e Interit pas një tërheqje nga Darmian: nuk ka asgjë për gjyqtarin, por në Var Irrati tregon krahun e Darmian në trupin e mbrojtësit të Juve dhe arbitri dekreton penalltinë (rishikimi i tërheqjes është i çuditshëm, shkalla e të cilës zakonisht vlerësohet në terren).

34 ’- Shkelje e De Ligt në zonë mbi thembrën e Lautaro Martinez: edhe një herë për Calvarese nuk sheh asgjë, por Irrati e thërret përsëri dhe pas vëzhgimit në monitor (që duket sërisht i tepruar) vjen penalltia për zikaltrit.
55 ’- Kontakti trup më trup mes Bentancur dhe Lukaku: në fillim për Calvarese nuk duket as si faull, por pas disa protestave ai mendon ndryshe dhe ndëshkon me të verdhë uruguajanin, i cili tashmë e kishte një dhe del nga loja. Arbitri shpjegon se belgu ishte drejtuar për nga porta, por përjashtimi duket vërtet i tepruar.

65 ‘- Calvarese fishkëllen një faull në sulm të Lukaku ndaj Chiellini dhe ndalon gjithçka para se Lautaro të godasë portën. Sidoqoftë, shtytja e sulmuesit duket shumë e lehtë për një bilbil.

83 ’- Goli i vetë Chiellinit, por gjyqtari fillimisht anulon për një faull të pretenduar nga vetë mbrojtësi i Juves ndaj Lukaku: pas vizionimit në Var, Calvarese sheh që belgu nuk kishte bërë ndonjë faull dhe akordon golin.

88’ – Cuadrado fiton një penallti duke dribluar Perisic dhe duke rënë në zonë në kontaktin me kroatin. Faulli është shumë i dyshimtë, por kësaj here arbitri nuk dëshiron as të rishikojë aksionin në monitor.

92’ – Cuadrado vërshoi drejt gjysmës së fushës së Interit në kundërsulm, arriti Brozovic i cili pengoi kolumbianin dhe mori të verdhën e dytë. Të paktën këtu asnjë dyshim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu