• |
ide | kryesore

Yuri Kim: Çështje më të vështira po vijnë, reforma në drejtësi është e vërtetë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja Yuri Kim, ka përshëndetur punën e Gjykatës Kushtetuese, duke thënë se që prej dhjetorit të vitit 2020, kur dhe u bë funksionale ka shqyrtuar 100 çështje dhe ka lëshuar 25 vendime.


Në një postim që ka bërë në rrjetet sociale, Kim thotë ccështje më të vështira po vijnë, teksa thekson se SHBA do të jetë krah me Shqipërinë derisa sistemi i drejtësisë të jetë plotësisht funksional.


‘Pas 3 vjet paralizimi, Gjykata Kushtetuese u bë funksionale në Dhjetor 2020. Që atëherë, Gjykata ka shqyrtuar 100 çështje dhe ka lëshuar 25 vendime. Çështje edhe më të vështira po vijnë. Reforma në drejtësi është e vërtetë. SHBA do të jetë me Shqipërinë derisa sistemi i drejtësisë të jetë plotësisht funksional.’- shkruan Yuri Kim.


10 Comments

 1. Kete vend e dhjeu turku pastaj sllavet pastaj ruset me mbrapa kinezet tani I erdhi radhe kesaj me pith te vockel
  Zaho e d o shum vloren

 2. Bravo moj zonje!Qenke vertete zonje e hekurt dhe shume me teper burre se burrat,faleminderit per ndihmen ne vendosjen e drejtesise ne kete vend!!!

 3. Reforma ne drejtesi eshte vegla per te siguruar imunitet qeverise rilindase per korrupsionin galopant

  per shkeljen e ligjeve e te kushtetutes, per shkeljen e neperkembjen e te drejtave te njeriut, per pabarazine

  para ligjit, per nepotizmin, per pabarazine krahinore dhe sidomosd per pabarazine veri jug qe kjo

  qeveri e ka cuar ne nivele te papara qe nga krijimi e shtetit shqiptar aq sa duket se veriu nuk eshte

  pjese shtetformuese por nje vend i pushtuar

 4. Por le te dalim nje dite te caktuar ne nje proteste paqesore masivisht te gjithe gra e bura me pankarta ne duar ku te shkruhet me te medha “Respekt për Zj. Liri Berisha!’. Respekt per nje mjeke e grua me mision fisnik ne ndihme te femijeve autike dhe familjeve te tyre.

 5. Znj. Kim,
  Nuk besoj se ka ndonje Shqiptar qe nuk do reformen ne drejtesi. (Ata qe nuk e duan jane politikanet, gjykatesit e te tere ata qe kane pasur pasuri publike neper duar dhe kane abuzuar). Shqiptaret vuajne nga padrejtesite cdo dite. Ju vidhen pronat, ju mohohet e drejta, nuk guxojne te shkojne ne dere te gjykatave se e dine qe pa dhene leke jane te humbur.
  Vendimi per Berishen besoj se eshte i drejte dhe i mbeshtetur ne prova te pakundershtueshme.
  Reforma ne drejtesi nuk do te jete sukses nese Shqiptaret nuk besojne ne te. Dhe qe te besojne duhet te shohin rezultate.
  Nuk ka shqiptar me llogjike normale qe nuk e di se Sajmir Tahiri eshte perfshire dhe ka ndihmuar kushurinjte ne trafikun e droges.
  Nuk ka shqiptar qe nuk e di si u vodhen zgjedhjet ne Diber e Shijak.
  Nuk ka njeri dyshime se zgjedhjet e 2021 jane te deformuara.
  Ndodhi Babalja, as Salianji qe u akuzua se bleu deshmitarin dhe as Agron Xhafaj nuk u fajesuan. (njeri eshte fajtor)
  E plote te tjera si keto….
  Pa u denuar te gjithe keta, mos te te genjeje mendja se Reforma ne drejtesi do te jete sukses. Sukses do te jete kur shumica absolute e shqiptareve te besojne tek drejtesia. (Vetem kur te shohin prapa hekurave Berishen, Meten, Ramen, Nanon, ata qe ju kane vjdhur pronat shqiptareve, ata qe para 20 vjetesh ishin pa breke ne b. dhe tani hane ne restorantet me te shtrenjta te botes, pra vetem atehere ju Amerikanet mund te krenoheni se keni ndihmuar popullin Shqiptar
  Perpak harrova. Si u be puna me Doshin? Vete Doshi eshte i korruptuar dhe nuk duhej te hynte ne zgjedhje po deputet e tije jane te mire dhe mund ti bashkohen Rames?

 6. Demokracia nuk eksportohet zonje, turp per nje popull qe nuk di te gjeje rrugen vete. Behet mish per top i politikave te castit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.