• |
ide | kryesore

Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit në OKB

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit OKB për vitin 2022-2023. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Jashtme.


Shqipëria e merr mandatin në janar të vitit 2022.


Në votim morën pjesë 190 shtete, ndërsa Shqipëria ynë u mbeshtet nga 175 vende anëtare të OKB. Zgjedhja në Këshillin e Sigurimit ndodh për herë të parë pas 65 vitesh anëtarësim në OKB.

Këshilli i Sigurimit në OKB është ndër organet më të rëndësishme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, që ka për detyrë mirëmbajtjen e paqes dhe sigurisë në mes të kombeve.

4 Comments

  1. Të kënaqur duhet të jenë dhe fëmijët e Berishës, dhe familja në tërësi. Jo se do t’u bëhet gjyshi kryetar i PD, por se ka marrë përsipër çdo shkelje ligjore të tyre, çdo akt korruptiv dhe kapje shteti.

    Ky është një sinjal që ai nuk do të pranojë ndëshkueshmërinë ligjore dhe do ta shmangë atë politikisht. I njëjti politikan që disa vite më parë qetesonte kolegët e mi, kur binte puna tek skandalet e djalit e vajzës, duke u thënë “nuk e kam djalin nën kontroll”, “nuk e di ç’mund të më ketë bërë” e gënjeshtra të tjera, sot i ka marrë ato përsipër.

  2. I paemer I ores 19:17, one me mire shoku patronazhist,

    Nuk u lodhe duke bere copy-paste ne cdo artikull, mor xhan? Ju qofshi.

    Edhe nje mije Sali Berisha te vijne ne Shqiperi dhe te kene ne dore pushtetin, nuk arrijne t’ i bejne aq dem sa po I shkakton ketij vendi dita dites sekti juaj i poster mavi. E more veeh tani, shko e shkruaje ne dosje qe te marresh pages e dites.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu