• |
ide | kryesore

Euro 2020/ Debutojnë Anglia, Kroacia e Hollanda: Tre Luanët kërkojnë hakmarrjen ndaj nënkampionëve të botës

-Instant, F1, Sport

Tre nga skuadrat më të pritura të Euro 2020 dalin në fushë sot dhe do të japin një pamje më të qartë të favoritëve për fitoren përfundimtare. Debuton Anglia dhe e bën në një nga ndeshjet më kryesore të turneut, atë kundër nënkampionëve të botës në fuqi të Kroacisë. Do të jetë gjithashtu mundësia për të vlerësuar Hollandën e De Boer, i cili përballet me Ukrainën e Shevchenkos në një grup që përfshin gjithashtu Austrinë dhe Maqedoninë e Veriut, që do të zbresin në fushë në Bukuresht.


Southgate, që vjen nga polemikat rreth Black Lives Matter dhe gjunjëzimit të lidhur me të, e ka kokën vetëm në debutimin e Anglisë së tij, në orën 15, e përfshirë menjëherë në grupin e favoritëve për trofeun e Euro 2020. Në Wembley, megjithatë, ai e gjen veten përballë Kroacisë së Dalic, me cilësinë individuale që e çoi atë një hap larg triumfit në Rusi 2018. Me 3-5-2 e Kupës së Botës të braktisur tashmë, anglezët ndjekin logjikën e futbollit të pozicionit me një 4-3-3 në nivel të lartë teknik. Mjafton të kujtosh mesfushën me Rice (West Ham), Phillips (regjisti i Leeds) dhe Mount (heroi i finales së Champions League) dhe tridhëmbëshin Sterling-Kane-Foden. Në anën tjetër ka një mesfushë me Brozovic dhe Modric përpara mbrojtjes dhe tre gjysmë sulmuesit Perisic, Vlasic dhe Rebic pas Petkovic, qendrës së Dinamo Zagreb, të vendosur në majën e sulmit.


Në mbrëmje, në orën 21, në Amsterdam, do të jetë radha e Hollandës që do të bëjë shfaqjen e parë pas dy turneve madhorë radhazi të munguar. Tulipanët e De Boer, tani të kthyer në 5-3-2, përqendrohen te De Vrij, pika kryesore e mbrojtjes, në cilësinë e një mesfushe të përbërë nga De Roon, Wijnaldum dhe De Jong dhe në dyshen sulmuese Depay-Weghorst (sulmuesi i Ëolfsburg). Nga ana tjetër, në ndeshjen e Amsterdamit, është Ukraina “italiane” e Shevchenkos, me bashkëpunëtorët e tij teknikë Mauro Tassotti dhe Andrea Maldera. Lojtarët me cilësi të lartë në ekipin kombëtar të Shevas janë Zinchenko (i vendosur në mesfushë), Malinovskyi i Atalanta, Yarmolenko dhe Yaremchuk.

Në të njëjtin grup, në Bukuresht në orën 18, zhvillohet ndeshja midis Austrisë dhe Maqedonisë së Veriut. Skuadra e Fodas përqendrohet mbi të gjitha në tre gjysmën sulmuesit, në 4-2-3-1 e tij (Lazaro-Alaba-Sabitzer) ndërsa Angelovski beson te Elmas, mesfushori i Napolit, Alioski, anësori i majtë i Leeds dhe Pandev i përjetshëm që do të formojë dyshen përpara me Trajkovskin, qendërsulmuesin e Majorkës, në 3-5-2 maqedonas.

EURO 2020 – GROUP C
18:00 Austria ? – ? North Macedonia
21:00 Netherlands ? – ? Ukraine
EURO 2020 – GROUP D
15:00 England ? – ? Croatia

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu