• |
ide | kryesore

Yuri Kim hapur kundër Elisabeta Imerajt, hedh njolla mbi procesin e vettingut

-Instant, KryesoreNë një rast të rrallë dhe të pa precedent ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, ka reaguar publikisht ndaj procecit të vettingut për drejtuesen e prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj, duke marë mbi vete edhe barrën e pranimit se kontrolli i figurës së gjyqtarëve dhe prokurorëve nuk po funksionon si duhet. 

Këtë rast, i cili u bë simbolik, sepse për herë të parë vuri përballë, trupën shqiptare të vettingut të kontrolluar politikisht, kundër ndërkombëtarëve të ONM, deri më tani diplomatët e huaj e kanë trajtuar në kulisa. Ata kanë bërë presion, kanë zhvilluar takime, kanë dërguar letra, në mënyrë që pretendimi se një vëzhgues ndërkombëtar, holandezi Hans Kijlstra, është përgjuar në një aferë erotike nga njerëz të vënë nga prokurorja Imeraj për qëllime shantazhi, të merrej parasysh.

Prapaskenat/ Si po i shpëtojnë vettingut njerëzit e “drejtësisë së re”

Por me sa duket pretendimet e diplomatëve janë hedhur në kosh të plehrave. “Ka pasur një presion shumë të fortë për këtë çështje, një oligark i njohur, një njeri shumë pranë shefit të qeverisë që merret me punët e drejtësisë dhe disa manjatë të mediave kanë lobuar që pretendimet e vëzhguesve ndërkombëtarë të OMN-së të mos dëgjoheshin” tha për Lapsi.al një diplomat i huaj në Tiranë në kushtet e anonimatit. “Pavarësisht presionit ndërkombëtar komisioni i vetingut nuk e zbardhte vendimin prej tre muajsh dhe ndonëse u takua me përfaqësues diplomatikë komisioneri publik nuk ishte i sigurtë që do të bënte ankimim kundër Imarajt” tha ai.

Vetëm dje Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, zbardhi vendimin 113 faqesh ku la pa përgjigje sqaruese shqetësimet e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit në lidhje me shefen e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj. Në vendimin e arsyetuar të trupës së kryesuar nga Olsi Komici, me relator Roland Ilia dhe anëtare Suela Zhegu dëshmohej se KPK as e kishte marrë mundimin të hetonte mbi pretendimet e ONM, për përpjekje për ndikim të paligjshëm në proces edhe mbi vetë anëtarët e KPK-së apo ato të shantazhit ndaj përfaqësuesve ndërkombëtarë.

Konflikti midis prokurores Imeraj dhe ndërkombëtarëve tashmë është i ditur dhe i trajtuar disa herë nga Lapsi.al, si një nga të paktat media që ka qenë e lirë të shkruajë për këtë temë (lexo këtu poshtë).

Vettingu po kthehet në estradë/ Konflikti i prokurores Elisabeta Imeraj me ndërkombëtarët 

Por ajo që është e veçantë sot është fakti që Yuri Kim u detyrua të flasë publikisht pasi ka dështuar në presionin e zhvilluar në kulisa. Dhe në të folurën e saj duken notat e shqetësimit se reforma në drejtësi po i ikën nga kontrolli edhe SHBA e BE.

Ankimimi i ONM për Elisabeta Imerajn/ Yuri Kim për vettingun: Të shohim a do shmanget apo do japë përgjigje drejt

Pra, me statusin e saj të sotëm ajo i paraprin ngurimit të komisionerit publik që gjendet në presion për të apeluar çështjen kundër Elisabeta Imerajt, ashtu sikurse ia kërkojnë vëzhguesit ndërkombëtarë të OMN-së. 

Së dyti, ajo flet për rithim të modeleve të vjetra dhe metotave të së kaluarës që pengojnë drejtësinë. E në të shkuarën këto kanë qenë të gjitha me motivim politik.

Së treti dhe më ironikja është se ambasadorja ameriakne flet për media që kanë mbyllur gojën dhe nuk kanë raportuar për këtë rast. Në fakt, mediat që e kanë kaluar në heshtje rastin e Imerajt janë të njëjtat që mbështesin çdo fjalë të ambasadores dhe reformën e panjollë në drejtësi të aplikuar nga perendimorët.

Pra, aq shumë janë sfiduar ambasadat e huaja nga pushteti dhe njerëzit e fuqishëm pranë tij, në rastin e vetingut të Elisabeta Imerajt, sa e detyruan ambasadoren Kim të flasë publikisht duke pranuar për herë të parë indirekt se amerikanët po e humbasin kontrollin mbi reformën në drejtësi.

Duke e shpallur këtë hapur, duke i bërë thirrje organeve të vettingut të mos rikthejnë metodat e drejtësisë së dikurshme, duke ftuar publikisht mediat që të shpërfillin lobuesit dhe të thonë të vërtetën, ajo ka hapur pak kutinë e Pandorës. Yuri Kim ka pranuar disi mjedisin aspak të përshtatshëm në të cilin zhvillohet realisht vettingu duke marrë përsipër mbi vete edhe një sfidë: nëse e humb këtë betejë publike radhët e atyre që do të binden se pushteti tashmë e ka kapur drejtësinë e re do të shtohen ndjeshëm.

©Lapsi.al36 Comments

  1. Kjo eshte nje rrjedhoje e nje loje te keqe me drejtesine dhe shqiptaret

   Reforma e sukseshme do kishte dhene drejtesi sot. Procesi filloi ne korrik 2016. 5 vjete me pas sipas parashikimit cdo gje duhej te fun ksiononte sot qe ti komenton , gjykatat jane jofunksionale. ndersa institucionet e hetimit nuk jane plotesuar ende. BKH eshte jashte funksionit ndersa spak ka me pak se minimumi prokurore. (pervec faktit qe po hetojne te vdekurit dhe po merren me ylli ndroqin, peshqit e medhenj e kane shqyer rrjeten e spakut, dosja e dibres dhe durresit nuk kane asnje person te rendesishem nen hetim!! )

   asnje nuk e kalon procesin me ndershmeri

   sfida eshet nese mund te gjesh nje prokuror qe ska marre kurre lek, gjej nje prokuror qe sa bere kurre favore , gjej nje prokuror qe ska anashkaluar prova per te lehtesuar akuzen.

   te vetmit qe mund te gjesh jane ata qe skane asnje ceshtje , pra jane te paafte!

   me gjyqtaret ndryshon puna, mund te gjesh serioze dhe te sakte por jane me pakice. Ne veting jane skualifikuar me shume gjyqtare sesa prokurore. gjykatat e apelit nuk fun ksionojne, as gjykata e larte, kushtetuesja eshte me minimum kuorumi. shanset jane qe shume vendime te gjyaktes kushtetuese te digjen sepse do dalin 3me 3 3 me 4.. veshtire te dale vendim 5 me 2 . dhe me keq do behet me miratimin e anetareve te rinj me ligjin e e ndryshuar.

   Prokuroret perfaqesojne akuzen, dhe nese prokurori dergon nje dosje te gjysmake ska gjyqtar qe te denoje me shume sesa ka prova!!!

   hetimi kryhet nga policia dhe prokuroria, dy institucione te kapur 100% nga ripjellja qe me miratimin skandaloz te arta markut me 69 vota ne 2017. kanabizimi i vendit, trafiku i drogave te forta dhe korrupsioni permbyt shqiperine qe prej 2015 . Prokuroria e re , e reformuar, ska asnje hetim .
   Ata te vjetrit qe guxuar dhe hetuan jane djegur nga vetingu .

   Kjo palo reforme kishte nje objektiv, kapje per 1-2dekada dhe imunitet imediat nga 2016 de facto per pushtetin!

   Reforma eshte nje deshtim i plote e i shemtuar

   beji te fala Kim fytyrebythes me gjithe Lu magjistarin sepse kjo eshte nje loje. Nje loje e keqe me pasoja te medha per dekada.

   Elisabeta eshte investuar nga Ripjellja dhe do e kaloje KPA

  2. Rasti i kesaj prokurores qe me zor do te kaloje vettingun dhe te mbaje kolltukun e prokurorise se Tiranes, eshte nje skandal me vete. Opinioni Nderkombetar ne dokumentin qe ka publikuar indikon qartazi per minimumi pastrim parash, falsifikim dokumentash dhe formularesh, shperdorim detyre etj. SPAK ka rastin ta hetoje dhe ti ngreje akuze kesaj kollarejente bardhe. Por sigurisht, ka nje problem. Ajo nuk ka shkuar vete ne Prokurorine e Tiranes. Ajo eshte vendosur atje nga shoqet e saj, Etilda e Drejtesise dhe Marku e Prokurorise. Ndaj edhe kuterbon ky rast. Nderkombetaret nuk e lene pasi jane bere me dije nga znj. Genta Bungo per ciftin kriminal. Ashtu si dhe Imeraj ka qene deshmitare, burri i saj nje kriminel i dhunshem e ka dhunuar duke e goditur me grushte znj. Bungo ne sallen e fakultetit. Mjafron fakti qe divorcohet per ti shpetuar vetringut qe te mendosh se me cfare mendje kriminale te sofistikuar kemi te bejme. Hebpra SPAK, ca pret? U dhjefsh me mut.

 1. Ajo qe me pelqeu me shume ne kete lajm ishte se sapo e mbarova se lexuari m’u cfaq reklama;

  KORRESE BARI

 2. Pse derkombetaret na qenkan te pakorruptuar keshtu. Mendos se e gjithe reforma eshte e kapur dhe proceset vonohen qellimisht.

 3. Cpune ka nje ambasadore e huaj me drejtesine? Eshte shkelje e e hapur e statusit te diplomatit. Kimetja eshte bere si Laja ke filmi

 4. kjo eshte nje moster me nje burre trafikant femrash, i denuar ne itali. Burin e kesaj mostre e njeh i gjithe Duresi, kjo vete eshte nje hsjdute me çizme.

 5. un Saleh Ram Karagjic Brrisha u bej thirrje, qim peks, shurrlakut, bejtes, krastes, abilekut market dhe gjokmarket me soj e sorollop, te rrezojm imperializmin-amerikan me sfurqe, kosore,draper, dhe brisqet e Presidhjerit Ilir Skrakarit

  1. hahhaah cna dhive tu qesh o patronazhist. Epo erdhi dita ta mbrojne Ameriken me shume se amerikanet offspring-et e kamunistave si: Fred Peza ( i akademise se futbollit Peqinit, dhe 1 milion euroshi qe e kishte kursyer me rroge:))), Nazarko (xhaketa me etikete), Minxhozi ( i Tahir Minxhozit), Kol Palla (mandolina), cifti Rambythlepires Xhunga-Hila, Lorenca Evanxhelis:), dhe ti o pidhropshi me siper.

   Rrofte kamunizmi , lufta e kllasave dhe na prij nga skandali ne skandal o Paulin.

    1. Kjo eshte me e pakta duhet te bejme, tju kthejme pergjigje ketyre monstrave e tju themi se cfare mutash jane. Por ajo qe duhej bere shume kohe me pare ishte qe duhej te ishte bere ajo qe u be me Causheskun e Rumani apo ne Nurenberg ne Gjermani. Vetem athere ketyre robqirve do ju ikte paksa perkatesia prej xhahili komunist.

 6. Nuk ka rendesi se cfare eshte e vertete( a duhet apo jo te shkarkohet) por ajo qe po shkaterron kete vend eshte kapja e cdo pushteti nga nje klan dhe berja e diplomacise se huaj pjese e kulisave deri ne sherbetore te rregjimit.
  Kur e verteta duket sheshit, ambassadoret qarte bejne ndonje tentative per te treguar gjasme dhembet…
  Prit kur te dale Rama e te thoje: KPK e KPA jane te pavarur e ne nuk cenojme pavaresine e tyre?
  LAPSI, ka te drejte Kim, hetoni kush i paguan vezhguesit, si paguhen. Hetoni ilegalitetin e tyre!
  Nuk funksionojne me ligj por interesa te nendheshme qe qarkullojne M$
  Kerkoni si jane emeruar e kush i emeroi Vezhguesit!
  Kerkoni a i plotesojne kriteret!
  Shihni a mund te gjeni ndonje ligj apo marrveshje Nderkombetare mbi te cilen operon ONM!

  Ka pyetje pafun por qe zyrtaret nuk kane b.. ti bejne, beni keto pyetje ju si media… dhe pritni pergjigjen e Kim

  1. “Të gjithë duhet të ndjekim nga afër se çfarë do ndodhë më pas. Përgjigjja do të jetë shfaqje guximi & integriteti në dhënien e drejtësisë apo, siç kemi parë shumë shpesh në të kaluarën, shmangie e përpjekjeve duke sulmuar procesin e vetingut & përfolur vëzhguesit ndërkombëtarë?” – keshtu shkruan Amb. Kim!
   Pse ka frike Kim qe perfliten vezhguesit per parate e pista ( te pa deklaruara e nuk dihet kush i paguan , ne nje kohe qe jane organ kushtetues e pagat e tyre duhej te ishin ne buxhetin e ahtetit) qe marrin apo sjelljen e tyre morale e profesionale?
   Pse e verteta demton procesin?

  2. Diplomacia e huaj te ka kolonizuar ty dhe jo ti ata. Ti nuk ke bythe re haesh me te huajt sepse ske as usjtri dhe as ekonomi

 7. Pse nuk flet askush për shantazhet mafioze të kësaj prokuroreje që ka mbajtur në vëzhgim pothuaj gjithë antarët e KPK. Kjo duhet flakur urgjentisht nga sistemi i drejtësisë

 8. “një njeri shumë pranë shefit të qeverisë që merret me punët e drejtësisë dhe disa manjatë të mediave …” e ku ka diferencime apo pavaresi institucionale????? cdo shef ne qeveri esht kukull. i vetmi Shef esht Ai qe vetem emeron po nuk zgjidhet…

 9. Respekt per ShBA dhe znj.Kim pasi vetem nderhyrja e cmuar e tyre ka bere qe te dhjesin ne breke turlilloj politiqeni ,biznesmeni ,gjyqtari prokurori apo mediatiksi qe jane te zhytur ne llumin e korrupsionit 30 vjecar .ShBA I rras direkt #@rin kujtdo qe I bie ndesh demokracise amerikane dhe interesave te qyteterimit perendimor.E vetmja shprese per shqiptaret e ndershem eshte SHBA dhe forca e saj kunder te keqes.

 10. Kimete shpalle non grata dhe mos i iep vizen

  E ke ne dore vete apo tall trapin me shqiptaret?
  Viza ameriakne eshte kusht ligjor.ne kushtetute per vetingun

  Hiqi vizen po e.pate, shpalle non grata po nuk pati vize

  Apo vazhdon tallja me shqiptaret, nje popull i vuajtur i abuzuar ne pike te hallit gjynah moj kimete te talleni me.femijet , sepse ky veting do denoje e abuzije femijet e sotem. Do u privije drejtesine mijra shqiptave te pafuqi!
  Talluni talluni bashke me edi ramen vazhdo i tallni trapin e vidhni nje popull fatkeq

 11. Vizita e parë shtetërore ka qenë në Kuvajt. Berisha gaboi e bëri një humor atëherë dhe e teproi kur tha që ‘aq shumë e dua Kuvajtin sa që dhe babai im ka folur’. Nuk kam dëgjuar deri më sot, asnjëherë, që lidershipi shqiptar të thotë ‘na falni të dashur shqiptar, se ne gabuam që u lidhëm me islamizmin, përpara se të lidheshim me Bashkimin Europian”.Shpellkare gjitholloge të byrektores se pd kunder reformes ne drejtesi,plepaxhinjt e salihut po sulmojne ameriken e spakut,salihu non grada kaq mjafton te tjerat do i shikoni shume shpejt o shpellkare fakira të shpellkarit kriminel e pasunar salih karaxhic berisha

 12. kesaje kurve e bije karakurve koreane i ka plasur cipa fare ,kjo lavire e ndyre lekureverdhe e ka kthyer ne hale e bordello bande ambasaden e kurvave,degjenerimi i kesaje haleje e ka kaluar cdo cak,kjo kurve koreane nuk e njef fjalen ndere apo cipe prandaj do peshtyre e do lyer me mute ambasadaptuuuu kerma qe po qelb shqiperine ,nuk ka fjale tjeter per kete

   1. Po se mos di shkrim e kendim me mire ti o shoku patronazhist se ai qe evidenton me lart. Ti e fillon fjaline me shkronje te vogel dhe nuk i ve fjalise ne fund as pike e as pikepyetje.

    Patronazhist i vertete je o pheher!

 13. Konkretisht, nga viti 2007 deri në vitin 2013, të ardhurat e Argitës nga fakultetet private janë 314 mijë euro. Në vitin 2011 ka shënuar nivelin më të lartë, duke deklaruar 8.4 milionë lekë ose 84 mijë USD dhe 35 mijë euro nga mësimdhënia në fakultetet private.

  Nga viti 2014, kur Berisha nuk ishte më në pushtet, deri në mars të vitit 2019, Argita Berisha deklaron vetëm 7.5 milionë lekë ose rreth 61 mijë euro të ardhura nga fakultetet private. Nivelin më të ulët të të ardhura e ka shënuar në vitin 2016 me 1 milionë lekë.

 14. Anti- perëndimizmi:

  Tani PD ka hyrë në verbërinë anti- perëndimore. Orientimi anti- perëndimor i PD nisi që në vitin 1992 kur presidenti e anëtarësoi vendin në Lidhjen Islamike, por sot konflikti me SHBA është kthyer në sjellje kriminale.

  Vjedhja direkte:

  Edhe vjedhja e fondeve publike nisi herët derisa u kthye në pasurim familjar si Çaushesku dhe në rrezik për paqen. Qeveritë e PD e kanë shitur veten si ‘shenjtore’, por duke futur duart në vlerat e mëdha të përbashkëta të kombit. PD mori vendime shtetërore në favor të vetes, jo në favor të kombit

 15. O zagar paymer edver gamori boni stallen e surrelit pa u bo kryeqelbesire ti merresh me femijet e Dr qe i hedh ne gjyq tao tao ballakumja por nuk shkon ne gjykate se e ha sa gjone e gjate bashke me merda gelbazen

 16. Juri po korrni ate qe mbollet.

  Turpi juaj do shkruhet ne histori mbas 100 vjetesh ,si e degjeneruat bashke me mafien socialiste kete vend e kete drejtesi.

 17. Reforma ne drejtesi histori suksesi.
  A nuk ishte keshtu edhe lufta e Tahirit ndaj droges?
  Pirdh, pirdh o Kimete.
  Cfare mbollet do te korrni.

 18. Drejtesi nga ed vrromo ramsi???? Harrojeni o arrnauter. Kjo drejtesi ka vdeke pa lind.
  Pyeteni pak elisabeten qe ndau dhe burrin per nder se Çfare u be me subjektin emmi trans vjet ne vere. Pyeteni dhe xhevin e krimit ekonomik pak.

 19. Juriii kim jongu ,meshtet vetem drogmenin ndersa drejtesine e ka leshu ne tatepjete ,e bashke me te edhe gjithe shqiptaret.
  merret me nje prokurore te zonje vetem se ju nxjerr zullumet mostrave te politikes dhe krimit qe eshte bere tok me politiken turrp

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *