• |
ide | kryesore

Ambasada amerikane zbardh takimet e Reeker në Tiranë, theksohet se SHBA do të vijojë me shpalljen ‘non grata’ të zyrtarëve të korruptuar

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasada e SHBA në Tiranë ka zbardhur takimet e Ndihmës Sekretari i Shtetit në Detyrë për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Ambasadori Philip T. Reeker në Tiranë.


Njoftimi i ambasadës së SHBA:


Ndihmës Sekretari i Shtetit në Detyrë për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Ambasadori Philip T. Reeker vizitoi sot Tiranën. Gjatë vizitës, ai u takua me Kryeministrin Rama, Kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, disa prej anëtarëve të verifikuar plotësisht të sistemit të drejtësisë në Shqipëri, si dhe udhëheqës të tjerë.

Përgjatë të gjitha takimeve, Ndihmës Sekretari në Detyrë Reeker theksoi rëndësinë e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri gjatë 30 viteve të fundit, që kur Shqipëria refuzoi diktaturën komuniste dhe pranoi demokracinë.

Ai nënvizoi vendosmërinë e Presidentit Biden dhe Sekretarit të Shtetit Blinken se lufta kundër korrupsionit, përfshirë përmes përcaktimeve publike për korrupsion madhor sipas Nenit 7031(c) të Departamentit të Shtetit për Operacionet e Jashtme, dhe Programet Përkatëse të Nenit mbi Përvetësimet 2021, është një interes thelbësor i sigurisë kombëtare për Shtetet e Bashkuara.

Ai përgëzoi udhëheqësit e Shqipërisë për suksesin e tyre në mikpritjen e Stërvitjes Defender Europe 21, e cila theksoi rolin strategjik të Shqipërisë në rajon.

Ai mirëpriti rolin e Shqipërisë në rajon dhe në arenën globale, ndërsa Shqipëria merr vendin në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Ndihmës Sekretari në Detyrë përsëriti mbështetjen e fortë të Shteteve të Bashkuara për reformat në sistemin e drejtësisë dhe në luftën kundër krimit të organizuar, duke nënvizuar se si përparimi në këto çështje do të nxisë demokracinë, mbrojtjen dhe biznesin në Shqipëri dhe do të vijojë rrugën e Shqipërisë drejt pranimit në Bashkimin Europian.

4 Comments

  1. Edvin spiro koleka,ilir meta,lulezim basha,gramos ruci,arben jevgu ahmetaj,taulanti partise,ilir beqja,ridvan bode,genc rruli,erion veliaj etj etj.lista eshte pa fund.fakte e prova sa te duash.ju duhen vetem 2min,pasi i keni ne Tirane.

  2. une them ti nxirrni “persona te padeshiruar” te gjithe te persekutuarit qe hongren plumbin dhe burgun fiserisht, vetem pse donin ameriken !!!!!

    kurse ata qe jau shkaktuan kte drame pa kthim mbrapa, deklaroini heronjt te demokracise

    he xhan

    na rrofshi bolet o neomarksistet e sorres

  3. Jo non gratta per SHBA, por non gratta per Shqiperine, ne burg ah jo ne plumb populli nuk duhet te punoje per keto QELBESIRA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu