• |
ide | kryesore

Udhëheqësit e Ballkanit mblidhen për Forumin e Prespës

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministrat, zyrtarët dhe ekspertët për Ballkanin Perëndimor dhe BE mblidhen në Forumin e Prespës 2021, të organizuar nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut.


Konferenca, e titulluar “Ballkani Perëndimor, Misteri që mungon për Plotësimin e Evropës” , do të mbahet nga data 1 dhe 2 korrik në Ohër.


Si arkitektët kryesorë të Marrëveshjes së Prespës në 2018, konferenca do të hapet nga kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, ish-kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras, ish-përfaqësuesja e Lartë e BE-së Federica Mogherini si dhe ish-komisionerin për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Johannes Hahn.

Në këtë konferencë do të diskutojnë ministrat e jashtëm të Ballkanit Perëndimor, Olta Xhaçka, Bujar Osmani, ministri serb Nikola Selakoviç, dhe ai i Rumanisë Bogdan Auresku.

Të premten më 2 korrik për “Forumin e Prespës”, do të referojnë kryeministrat e rajonit. Ana Brnabiç e Serbisë, Edi Rama i Shqipërisë, Albin Kurti i Kosovës dhe Zoran Tegeltija, Kryetari i Këshillit të Ministrave të Bosnjës dhe Hercegovinës.

Gjithashtu në konferencë do të jetë i pranishëm dhe Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Philip Reeker.

Kjo platformë e krijuar nga Maqedonia e Veriut, synon të ndërtojë marrëdhënie afatgjata dhe të forcojë partneritetet.

2 Comments

  1. Shume mire kaq shume ishe.Nje gje nuk kuptoj pse e pranoi aq lehtesisht Bullgaria mbylljen e centraleve berthamore kur Evropa i mbylli te vetat.Shume mire beri qe i mbylli se kovidi bloi vendet me energji berthamore,dhe Italia e Veriut,ka pasur,mbetet ne uje rrezatimi.Pra pse mjekra e rruar tani per Maqedonine?

  2. Udheheqesit e nevojtoreve te europes .( eshte percaktimi i vertete).ballkani nevojtorja e europes. sa per shqiperi zezen…..eshte nevojtorja edhe e ballkanit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu