• |
ide | kryesore

Ndërron jetë nga COVID-19 studiuesja që prodhoi vaksinën kineze në Indonezi

-Instant, Lajme, Planet

Një nga studiueset kryesore të kompanisë që prodhon vaksinën kineze Sinovac në Indonezi, ka ndërruar jetë, me shumë mundësi nga pasojat e COVID-19.


Bëhet fjalë për Novilia Sjafri Bachtiar, e cila ndërroi jetë kur nuk ka mbushur ende 50 vjeç. Lajmi tronditi vendin aziatik me 270 milionë banorë, dhe ministri Erich Thohir, i njohur në Europë si aksionisti kryesor i ekipit të Interit disa vite më parë, foli për një ”humbje të madhe”, ndërkohë që aty bilanci i pandemisë po përkeqësohet.


Për herë të parë gjatë javës është kaluar pragu i 1 mijë viktimave në 24 orë,  me pothuajse 35 mijë raste të reja. Në pavijonet e tejmbushur, vetë personeli shëndetësor flet për një vështirësi për të gjetur oksigjen.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *