• |
ide | kryesore

Paskal Milo: Minishengenin ballkanik e propozoi Soros, ide e rrezikshme për Shqipërinë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish-ministri i Jashtëm Paskal Milo ka komentuar në emisionin “Log” në ABC News zhvillimet e fundit të të ashtuquajturi minishengeni Ballkanik. Milo deklaroi se kjo është një nismë e vjetër e Xhorxh Soros, e rizgjuar në kohën që Serbinë e udhëheq Alekasandër Vuçiç dhe Shqipërinë Edi Rama.


Ish-ministri i Jashtëm zbuloi gjatë bisedës se Soros ia ka propozuar atij vetë si ministër Mini-Shengenin, që në vitin 1999, por kjo nuk është pranuar nga Shqipëria në atë kohë!


Në një intervistë tjetër në TV Ora ku u trajtua kjo temë, Milo deklaroi se vendi ynë duhet të jetë shumë i kujdesshëm me këtë projekt, pasi rrezikon që tregu shqiptar të kthehet në një shtojcë të atij serb.

“Ky Mini-Shengen është një proces që ka ndodhur, nuk është hera e parë që zbatohet në Ballkanin Perëndimor, është bërë edhe në vendet skandinave. Unë e shoh, ndonëse ideja mund të jetë e drejtë, se i përgatit këto vende për hapjen e negociatave. Në kushtet ku ndodhet Ballkani Perëndimor, sidomos Shqipëria është një hap që në mos duhet parë me dyshim, duhet parë me kujdes. Shqipëria është vendi më i prapambetur, përkundrejt një Serbie që në çdo pikëpamje është më e fortë se ne. Ka rrezik që tregu shqiptar të shërbejë si një treg ku do shiten mallrat serbe, ku mallrat shqiptarë për shkak të konkurrencës mund të mos kenë vend, ndërkohë që mallrat serbë do kenë më tepër mundësi për të dominuar tregun shqiptar, se ekonomia serbe ka dominuar mbi atë shqiptare. Unë e shoh me dyshim. Nuk jam i sigurt se ky hap do të jetë i dobishëm për Shqipërinë. Ne nuk kishim nevojë për këtë marrëveshje, pasi lëvizim të lirë, jemi pjesë e Shengenit”, deklaroi ai.

8 Comments

 1. Cilit ja thua kete ?!Deleve te PS-se,te korrrultuarve te administrates publike apo lavires se rruges dr Elbasanit ?!
  Nje i semure psiqik,antishqiptar e antikomb,pasi per te keto terma jane demode,nuk ia ndjen per interesat e Shqiptareve,por per interesat e tij personale dhe ne sherbim te Sorosit ,e ky i sherben fort Serbise ?!
  Vajmedet ne duar e kujt ka rene ky vend !
  Besoj se kishte dhe ndonje Kosovar qe i pelqente edi rama,humori me kosoven,tash ta hane me turpin e tyre dhe te edvinit te birit te Kristaqit,vrases !

  1. Paskal milo politikan, diplomat? Deri dje nuk ishte germadhe e komunizmit dhe qen i Tos Nanos? VK paskal milo eshte akoma me tezen e PPSH ne xhep, atehere kur flitej keq per jugosllavine po tregtia me e madhe behej me ta. Hipokrizi totalitare, shume e ngjashme me kosovaret sot!

 2. Ou. E shyqyr që po e thotë dhe Milo. Aq keq ka shku puna!!!Por problemi është se shqiptarët si gjithmonë indiferentë!!!!Dihet që ish komunistët e kanë pasur dhe e kanë për zemër Serbinë por me që tani foli Milo do reflektojnë!!!

  1. Dakord jam, por nuk ka pune politika ketu. Marreveshjet jane qe ne kohen e Sales 2020. E vetmja gje e re ishte firma per kalim pa kontroll. Ky eshte problemi? Porti i Durresit edhe sot sherben per jugun e Serbise . Paguajne dhe do paguajne tarifat dhe i japin pare portit. Preferon te shkojne ti japin pare Kroacise?
   Turisti zbret nga Serbia dhe shkon ne Shqiperi. Blen e konsumon si te tjeret. Ne vend te shkoje ne Mal te zi e Greqi, kalon ne Durres e Vlore. Perse gjithe keto budallalliqe, apo se Albin Kurti po ben si nacionalist nderkohe qe me paret e shtetit po del ne fotografi me vipat e kinemase ne France

   1. 13:28 harron qe tutisti serb vjen per ca vite vec ne vere, kurse mallrat dhe tregetia behet gjat gjith vitit. esht e qart kush fiton..,,

 3. Ti more pasquale di muti, more qelbesire qe as njerezit e tu nuk te duan, ben interesantin tani, apo ke mbetur per kocka ? Qelbesire e kalibrit ordiner. Ky funderrine qe i ka bere shurren breshka ke fundi i arkivolit, shtatkaresia Edrama, ka vite qe i ben gropen jo vetem shqiperise por te gjithe rajonit. Mbani mend: jo ne hale por ne grope te mutit do perfundoje, sepse babezia e ketij te semuri nuk njeh kufij. Ketu do jemi e do flasim serisht per kete ceshtje……….

 4. Soros cdo gje e ka Open, duke filluar nga bytha e tij, e lidhur me bythet e disave ne be dhe usa dhe me bythet e disave ketu qe i kemi ne drejtim. Prandaj mos prisni ndonje permiresim, Soros ben ketu eksperimente bythe dhe ishalla si ve flaken Shqiperise

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu