• |
ide | kryesore

FOTO/ Gjesti më i bukur në Tokyo 2020, përqafimi saudite-izraeliter, “sporti shkon përtej”

-Instant, Sport


Paqe dhe vëllazëri, ashtu si duhet të jetë në një Olimpiadë. Në Tokio 2020, në fund të sfidës së 1/16 në xhudo për femra +78 kg, sauditja Tahani Alqahtani dhe izraelitja Raz Hershko u përqafuan: pastaj, 23 -vjeçarja Hershko, e mbiquajtur “Hercules” – që kishte fituar garën me ippon – ngriti krahun e djathtë të kundërshtares në një gjest që përdoret për të bërë homazhe ndaj vlerës së rivalit.

Një sinjal i shpirtit të vërtetë olimpik iu dha botës nga dy praktikuese të një sporti, xhudos, nga ku ndërkohë ditët e fundit kishin mbërritur pikërisht të kundërtët. Tahani Alqahtani, ndër të tjera, ishte në gjendje të merrte pjesë në Lojërat e Tokios 2020 falë një ftese të veçantë nga IOC, dhe ajo sigurisht nuk u tërhoq kur shorti e përballi atë me një rivale nga Izraeli. Nuk bëri si algjeriani Fethi Nourine dhe sudanezi Mohamed Abdalrasool, të cilët në 72 kg për meshkuj u tërhoqën që të mos përballeshin me izraelitin Tohar Butbulin.

Kjo është arsyeja pse ata u pezulluan më pas nga federata ndërkombëtare e xhudos: e njëjta që tani, pas asaj që ndodhi mes Alqahtani dhe Hershko, lëshoi një komunikatë për të theksuar se “ndeshja midis Tahani Alqahtani dhe Raz Hershko u zhvillua rregullisht dhe përfaqëson një hap përpara në shenjën e respektit dhe miqësisë, duke demonstruar se si sporti mund të shkojë përtej çdo ndikimi politik ose të që nuk ka të bëjë me vlerat olimpike ”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *