• |
ide | kryesore

Gjykata Kushtetuese miraton pasaportën shëndetësore në Francë, hyn në fuqi nga e hëna

-Instant, Arkiva, Planet

Autoriteti më i lartë kushtetues në Francë të enjten ka aprovuar pasaportën shëndetësore të COVID-19 që kërkon dëshmi të vaksinimit ose testimit negative për qasje në shumë vende publike.

Kjo pasaportë kontraverse që do të hyjë në fuqi nga e hëna, ka nxitur protesta masive ku kritikët e kanë akuzuar presidentin Emanuel Macron që po e udhëheq një diktaturë shëndetësore.


Por, Gjykata Kushtetuese tha se kufizimet e votuara në Parlament muajin e kaluar përfaqësojnë një balancë mes shqetësimeve për shëndetin publik dhe lirinë personale.

Vizitorët e disa qendrave tregtare dhe marketeve duhet gjithashtu të prodhojnë një pasaportë shëndetësore dhe njëjtë duhet të veprojnë vizitorët e spitaleve dhe shtëpive të kujdesit si dhe njerëzit që kërkojnë shërbime shëndetësore jo urgjente.

Por, mungesa e një pasaporte shëndetësore nuk duhet të bëhet pengesë për trajtimin e pacientëve, vendosi gjykata.

Gjykatësit larguan një dispozitë që ishte e përfshirë në Ligjin për Shëndetin, që do të lejonte punëdhënësit të largonin nga puna personat që nuk e kanë pasaportën shëndetësore.

5 Comments

    1. tani ,me sheljen e lirive dhe te drejtave po me ligje kushtetuese popujt kan te drejten te ngrejne zerin dhe kerkojne garan ci ligjore dhe kushtetuese rreth vaksines transparen c shken core,nese kjo nuk pranohet,mes palesh por kerkohet veprim pa shpjegim ,ne baze te instinktit,natyralitetit,njerzor, lirive dhe te drejtave ,njerzimi de fakto futet ne rremuja te papritura paimagjinueshme ,duke dal jasht kontrollit gjithcka,vaksina si nje tentativ ,lufte biologjike ,perderi ska garanci transparenc boten po e fut ne kaos,por nuk eshte pa pergjegjes dhe pa kosto ky zhvillim per banoret e tokes,,Zoti eshte i mall ,NJERZVE MUND TJUA HELLIN POR ATIJE JO ME TE NUK KA POLITIK E DREJTA TRIUMFON TE PADREJTIT PO ULLTOJN DREJT MARRJES HAKUT QE ZOTI KA PERAKTU PER TO,TE PAFAJSHMIT PO VUAJN POR DURIMIN ZOTI JUA SHPERBLEN ME TE MIRA,TE KEQEN DUHET TA LKUNDERSHTOJME DHE LUFTOJM NE UNITET,SE E MIR SE E KEQE GJITHcKA E QARTESOJN FAKTET ,FAKTET JAN QARTESI GJALLERI SIGURI BINDJE ZGJILLJE SHPRES,KUSH PRETENDON DIcKA TA ARGUMENTOJN ME FAKTE TE JAPIN GARANcI DHE BEJN TRANSPARENc,PO TE NA KISHIN DASHUR KAQ SHUM ELITA PER TE NA HAPUR PUN ,ZHVILLIM BEGATI TE DREJTEN HAKUN SOT KY PRETENDIM DHE ZHVILLIM NUK DO KISHTE EKZISTUAR,POR ZHVILLIMET ME FAKTE TREGOJNE SE ELITA NUK I KA SHERBYER TE MIRES TONE,ASNJEHERE POR ME TE KEQES NE MENYREN ME TE KEQE

  1. Po për vaksinën e lijes, tbc, fruth, ebola, malaje, rubeol pse nuk duhet pasaporta e shëndetit.??? Edhe ato shumë ngjitëse janë. Po për virozat sezonale pse nuk ka pasaporte shëndeti. Njësoj infekton edhe gripi sezonal.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.