• |
ide | kryesore

Biden u flet amerikanëve pas ikjes nga Afganistani: Bëmë të pamundurën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti amerikan Joe Biden filloi fjalimin e tij për amerikanët duke falënderuar personelin ushtarak për punën e tyre duke evakuuar më shumë se 120 mijë njerëz nga Kabuli.

“Ky numër është më shumë se dyfishi i asaj që shumica e ekspertëve mendonin se ishte e mundur. Asnjë komb nuk ka bërë ndonjëherë diçka të tillë në të gjithë historinë” – tha ai.


Ai tha se operacioni nuk do të ishte i mundur pa “aftësinë, trimërinë dhe guximin vetëmohues” të trupave amerikane, diplomatëve dhe personelit të inteligjencës.

“Ata e bënë atë duke u përballur me një turmë të madhe njerëzish që kërkonin të largoheshin nga vendi dhe e bënë atë duke ditur që terroristët e Isis-K, armiqtë e betuar të talebanëve, fshiheshin në mes të atyre turmave.”

13 trupa amerikanë u vranë në operacion, si dhe 20 u plagosën.

Biden pranoi se ushtria afgane u rrëzua më shpejt nga sa pritej para afatit të 31 gushtit.

“Unë udhëzova ekipin tonë të sigurisë kombëtare që të përgatitet për çdo eventualitet. Ne ishim gati kur forcat afgane të sigurisë … nuk qëndruan aq gjatë sa prisnim.”

Biden thotë se nuk pajtohet me pretendimet se evakuimet duhet të kishin filluar më herët. Më shumë se 2400 ushtarakë amerikanë u vranë në luftën afgane, me gati 23 000 të plagosur.  ©LAPSI.al

6 Comments

  1. Rëndësi ka që Berishën e shpallët non grata, çi qi tëmë ca miliard dollarëve dhe emrit të madh të ShBA.

  2. Bëtë leshin !!!Një administratë që merret me shpall non grada njerëz që se meritojnë ça pret. Ky është rezultati kur drejtojnë të majtët. Gjithmonë rrënimin sjellin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu