• |
ide | kryesore

Koreja e Jugut gjobit me 177 milionë dollarë Google

-Instant, Lajme, Planet

Autoritetet e Koresë së Jugut kanë gjobitur me 176.64 milion dollarë (rreth 150 milion euro) Google, nën akuzën e abuzimit me pozicionin e saj dominues në treg.


Komisioni i Tregtisë së Panairit të Koresë (KFTC) ka nisur një hetim ndaj Google, pas akuzave se prodhuesit vendorë të telefonave celularë janë parandaluar të përdorin sisteme të tjera operative.


Ndërkohë në fillim të muajit, parlamenti i Koresë së Jugut miratoi një projekt -ligj që ndalon ofruesit kryesorë të shërbimeve të telefonisë celulare, si Google, të bëjnë presion ndaj krijuesve të softuerit për të përdorur sisteme të mëdha pagesash të korporatave.

Ai gjithashtu tha se vendimi injoron përfitimet e pajtueshmërisë Android me aplikacionet e tjera dhe minon përfitimet që konsumatorët gëzojnë.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.