• |
ide | kryesore

Rama flet në OKB: Njihni pavarësinë e Kosovës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama mbajti fjalimin e tij në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara të OKB-së.


“I detyrohem një falënderim Republikës së Turqisë që na dha dozat për të nisur vaksinimin. Po ashtu edhe Italisë, Greqisë, Letonisë, e të gjithë atyre që janë ofruar të na ndihmojnë. Pabarazia në qasjen për vaksina ka nxjerrë edhe njëherë e më shumë në pah përplasjen.


Duhet të qëndrojmë së bashku për të rezistuar ndaj nacionalizmave. Eksperienca e gjatë e OKB na ka mësuar se eksperienca kërkon bashkëpunimin e të gjithëve” – tha Rama që u ndal edhe te procesi i integrimit.

“Shqipëria eshtë gati. Ajo pret që BE të bëjë punën e saj. Integrimi është burim frymëzimi” – tha Rama që u bëri thirrje vendeve anëtare të njohin pavarësinë e Kosovës.

“Kjo Asamble e madhe nuk do të jetë e plotë pa një prej shteteve të rajonit tonë, Republikën e Kosovës. Më keni dëgjuar më shumë se njëherë këtu të bëj thirrje për njohjen e Pavarësisë së Kosovës. Nuk është opsesion, por ftesë për të njohur realitetet e reja në zemër të Evropës, në Ballkanin Perëndimor ku një shtet i ri lindi me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare.

Kjo punë duhet të përfundohet. Dua ta theksoj, ta përsëris thirrjen, sepse realiteti na ka treguar neve, kosovarëve, serbëve, të gjithë ballkanasve, se një Kosovë e pavarur, e sovrane, është një realitet që vazhdon prej 13 vitesh dhe ka sjellë shumë paqe në rajon, ka kontribuar që të shkëputemi nga e shkuara e hidhur. Është pjesë e së ardhmes së përbashkët të Ballkanit Perëndimor.

Shqipëria mbështet si alternativë të vetme dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, si e vetmja mundësi për të sjellë njohjen e ndërsjellë mes dy shteteve. E them me bindje absolute, vetëm maturia, kurajoja dhe vizioni do ta lejojë më në fund Serbinë të heqë barrën e së shkuarës”, – tha kryeministri Rama”, ©LAPSI.al

7 Comments

    1. Barin do ta hani ju bashk me kta qytetaret europian qe miq te ngusht kan vetem lindoret! Pika mu ne koke ktij edhe juve qe mereni me te.

      1. O kari i vogel, dmth bile, fol nji here me trefleteshin Edrama se ai e njeh me mire vu-qi-qin qe te qifsha ty me gjithe me familje. Berisha komunist e kelysh komunisti do mbetet por ky bythqiri i gjate qe kerce kunj me kunj si do ja beje…… Coji mamin ke linda se ben vaki ndrysho mendje

    2. O Sufllaqe e mjerë OKB është kthyer si OJQ e dorës së dytë prandaj llap ashtu EDroga ndërsa në takimet me Merkel Macron ku ishte Ramushi kërkonte ndarjen e Kosovës dhe heqjen e taksës 100% ndaj Serbisë.Vetem fotoja e djeshme me Sorren Plak ska më nevojë për koment.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu