• |
ide | kryesore

Varianti “Omircon” i COVID-19/ Fauci: Mund të përballemi me një valë të pestë

-Instant, Lajme, Planet

Varianti i ri i COVID-19, “Omircon” ka rritur shqetësimin e autoriteteve shëndetësore, duke detyruar disa shtete në botë që të pezullojnë fluturimet, kryesisht me Afrikën Jugore, nga ku dyshohet se është dhe origjina e variantit të ri.


Lidhur me shqetësimet që ka sill ky varianti i ri, ka folur Mjeku infeksionist në SHBA, Anthony Fauci, i cili ka paralajmëruar të dielën se SHBA mund të hyjë në një valë të 5 të COVID-19.


“Ne sigurisht kemi potencialin për të shkuar në një valë të pestë. Dhe vala e pestë, ose madhësia e çdo rritjeje, nëse doni ta quani se do të kthehet në valë, do të varet vërtet nga ajo që do të bëjmë në javët e ardhshme deri në disa muaj”,- ka thënë Fauci, eksperti më i lartë i vendit për COVID-19, për CBS News.

Fauci kërkoi që amerikanët të vaksinohen kundër koronavirusit, duke shtuar se ata duhet të zgjedhin edhe dozat përforcuese.

“Nëse e bëjmë këtë me sukses në një mënyrë shumë intensive, ne mund të zbusim çdo rritje. Nëse nuk e bëjmë me sukses, sigurisht që është e imagjinueshme dhe ndoshta ka të ngjarë që të shohim një rritje tjetër. Sa e keqe do të bëhet varet nga ne dhe si ta zbusim”,-ka thënë Fauci.

Deri më tani, pak më shumë se 59% e popullsisë totale të SHBA-së është e vaksinuar kundër coronavirusit, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins. Fauci ka thënë më parë se SHBA duhet të kryejë vaksinimin deri në 90% në mënyrë që të arrijë imunitetin e tufës.

Vërejtjet e fundit të Fauci vijnë ndërsa kombi përgatitet të merret me kërcënimin e variantit Omicorn. Shkencëtarët dhe zyrtarët shëndetësorë po paralajmërojnë se varianti Omicron, i zbuluar për herë të parë në Afrikën e Jugut, mund të përhapet lehtësisht në të gjithë botën.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu