• |
ide | kryesore

Mutacioni Omicron/ 42 raste të konfirmuara në 10 shtete të BE-së deri më tani

-Instant, Lajme, Planet

Sipas një njoftimi të kreut të shërbimit shëndetësor publik të BE-së, 10 vende të Europës janë konfirmuar tashmë 42 raste me variantin Omicron. Andrea Amon, kryetar i Qendrës Europiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (ECDC), tha në një konferencë të organizuar nga presidenca sllovene e BE-së se autoritetet në BE po analizonin gjashtë raste të tjera “të mundshme”.


“Rastet e konfirmuara kanë zhvilluar simptoma të lehta ose asimptomatike, megjithëse ato janë regjistruar në grupmoshat më të reja,” tha ai.


“Për të vlerësuar nëse mutacioni Omicron i shpëton imunitetit, do të duhet të presim derisa të kryhen testet laboratorike në mostrat e personave që janë shëruar, të cilat do të bëhen publike brenda dy javësh,” shtoi ai.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu