• |
ide | kryesore

40 mijë ushtarë të NATO-s gati të transferohen në zonën e krizës pas kërcënimit të Rusisë ndaj Ukrainës

-Instant, Arkiva, Planet

Për shkak të kërcënimit të Rusisë ndaj Ukrainës, raportohet se NATO ka rritur gatishmërinë operacionale të forcës së saj të reagimit të shpejtë VJTF. Ajo duhet të jetë gati për transferim në një zonë krize brenda pesë ditëve, shkruan F.A.Z.

Në funksion të lëvizjeve të trupave ruse në kufirin me Ukrainën, NATO u përgjigj me një masë konkrete ushtarake, sipas një raporti të medias. Gatishmëria operacionale e forcave të reagimit të shpejtë është rritur, raporton gazeta Die Welt (botimi i së mërkurës), duke cituar diplomatë të informuar të NATO-s. Sipas kësaj, Task Forcat e njohura si e ashtuquajtura “maja e shtizës” së NATO-s duhet të jenë gati për vendosje brenda pesë ditëve nga kjo e hënë për t’u zhvendosur në një zonë krize.


Deri më tani, forca e quajtur Task Forca e Përbashkët e Gatishmërisë Shumë të Lartë (VJTF) duhej të ishte gati brenda shtatë ditëve. Njësi të tjera të forcës së reagimit, si forcat speciale apo logjistikët, janë vendosur gjithashtu në gatishmëri të shtuar, në mënyrë që në rast krize edhe ato të jenë gati për një lëvizje shumë më të shpejtë.

Kostot dhe pasojat

Përveç përshkallëzimit të konfliktit në Ukrainë, i cili ka lulëzuar sërish javët e fundit, ka të bëjë edhe me përmirësimin e mbrojtjes së aleatëve për shtetet anëtare lindore. Ata ndihen gjithnjë e më të kërcënuar nga zhvillimet e fundit në kufirin ruso-ukrainas. Një zëdhënës i NATO-s nuk ka dashur të komentojë vendimet e reja në gazetën Die Welt. Megjithatë, aleatët e NATO-s “e kishin bërë të qartë” se çdo agresion i mëtejshëm nga Rusia do të kishte “kosto dhe pasoja”.

Forca e Reagimit të NATO-s (NRF) është një task forcë shumëkombëshe, e vendosur shpejt e NATO-s, e cila përbëhet nga deri në 40,000 ushtarë. VJTF është pjesë e NRF. VJTF është forca më e shpejtë e reagimit që ka NATO. Forca shumëkombëshe e reagimit aktualisht drejtohet nga Turqia dhe me sa duket përbëhet nga rreth 6,400 ushtarë.

Moska mohon përgatitjet për një pushtim të Ukrainës dhe akuzon NATO-n për provokime. Putini kërkoi kohët e fundit garanci të shkruara sigurie nga Shtetet e Bashkuara dhe transatlantiku, duke u përmbajtur nga zgjerimi i mëtejshëm i NATO-s në lindje dhe ngritja e bazave ushtarake në ish-republikat sovjetike. Presidenti rus Vladimir Putin kërcënoi gjithashtu një reagim “ushtarako-teknik” ndaj sjelljes “jomiqësore” të Perëndimit. Sipas Kremlinit, Putin foli edhe për kërkesat e tij të martën gjatë telefonatës së tij të parë me kancelarin Olaf Scholz (SPD).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu