• |
ide | kryesore

Dodik: Ambasada amerikane në Bosnjë vend destabiliteti

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Pak ditë pas njoftimit të sanksioneve të reja nga Departamenti Amerikan i Shtetit kundrejt anëtarit serb të Presidencës së Bosnje Hercegovinës, Milorad Dodik, ky i fundit ka sfiduar sërish Ambasadën amerikane për Ditën e Republika Srpska. Ambasada amerikane në Sarajevë ka mbështetur vendimin e Gjykatës Kushtetuese në Bosnjë Hercegovinë për të shpallur 9 janarin ose Ditën e Republika Srpskas, antikushtetuese.

Kreu i Republika Srpskas, Milorad Dodik, ka lëshuar një sërë akuzash ndaj Ambasadës amerikane, duke e cilësuar si vendin e destabilitetit 2 ditë përpara 9 janarit.


Dodik: Nuk e di se ç’të komentoj, askush nuk i ka ftuar ata të marrin pjesë në festën e Republika Srpskas dhe as nuk i ka pyetur njeri, por ata i japin vetes të drejtën për të ndërhyrë në punët e brendshme të kujtdo. Nuk ka dyshim se ky është aksioni i tyre tinëzar kundër Republikës Srpska dhe popullit serb. Ambasada amerikane në Sarajevë është vendi i destabilitetit.

Dodik sfidoi Gjykatën Kushtetuese dhe Ambasadën amerikane duke deklaruar se në 9 janar do të kremtohet Dita e Republika Srpskas dhe se serbët në Bosnje Hercegovinë nuk do t’i nënshtrohen presioneve të ndërkombëtarëve.

Dodik: Nuk do ta lejojmë kurrë këtë, Republika Srpska feston ditëlindjen më 9 janar dhe kështu do të jetë edhe në të ardhmen, vullneti i popullit serb u konfirmua me referendum. Republika Srpska është një zgjedhje e vetëdijshme e ne serbëve, për të qenë të lirë dhe të mos rrezikojmë liritë e të tjerëve, apo të drejtat kombëtare e fetare të njerëzve të tjerë.

Dodik shpjegoi se në vitin 2016, qytetarët e shprehën vullnetin e tyre përmes referendumit ku u miratua Ligji për Ditën e Republika Srpskas, ku u vendos 9 janari si dita e festës dhe nuk u kundërshtua nga askush. Megjithatë Gjykata Kushtetuese e ka quajtur 9 janarin si antikushtetuese.

3 Comments

  1. Bukur e ka thone Ando, meqe Berisha se thote dot publikisht sikur ta thonte Dodiku se edhe ne shqiperi ambasada eshte burim destabilizimi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu