• |
ide | kryesore

Zbulohet si dolën pagat/ “Patronazhistët” ende të paprekshëm

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Skandalet e përsëritura me rrjedhjen e të dhënave personale e kanë tronditur marrëdhënien e qytetarëve tek shteti, që drejtohet prej 8 vitesh nga socialistët. Të dhënat konfidenciale sot qarkullojnë kudo. Sekreti është publik. Prandaj zbulimi i të vërtetës, i tejkalon edhe interesat e vogla të prokurorëve që duket se kanë zgjedhur të bëjnë diferencime në hetimin e dy çështjeve.


I pari, skandali i publikuar nga Lapsi.al për databazën e patronazhistëve, një dokument me të dhënat e 910 mijë qytetarëve të Tiranës, me numrat e telefonit, nr e kartave ID, vendbanimin dhe me nga një patronazhist për secilin, i ngarkuar me përshkrimin e bindjeve politike për çdo qytetar të moshës nga 19 deri në 99 vjeç.


I dyti, skandali i listës me pagat e qindra mijëra qytetarëve, shoqëruar me vendin e punës, nr e telefonit, nr e kartave ID, që nxorri në qarkullim rrogat e Janarit dhe të Prillit të vitit 2021.

Rezultatet e shpejta të prokurorisë për dosjen e “pagave”

Për rrjedhjen e dokumentit excel të pagave, Prokuroria e Tiranës arrestoi punonjësit e Agjensisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit dhe personat që i blenë dhe shfrytëzuan të dhënat. Në një konferencë për mediat, drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës zbuloi se si ishte nxjerrë dokumenti që qarkulloi në Whatsapp nga punonjësit e AKSHI dhe si kishte përfunduarnë duart e drejtuesit të një kompanie kredish dhe përmbaruesve.

Në dosjen e hetimit shpjegohet se si kanë kaluar të dhënat nga databaza e drejtorisë së Tatimeve të Tiranës përmes specialistes së IT, Eni Qirjako dhe kolegut të saj Andi Agaraj. Specialistja Eni Qirjako e punësuar pranë AKSHI-t ka marrë listën e pagave dhe ia ka kaluar kolegut të saj Andi Agaraj i cili më pas e ka shitur atë te përmbaruesit privatë Klodian Sota dhe Endri Ikonomi, kundrejt pagesës prej 20-30 mijë lekësh.

Skema u zbardh menjëherë pasi prokurorët sekuestruan serverat e AKSHI dhe të Drejtorisë së Tatimeve. Por prokuroria ende nuk ka asnjë rezultat konkret se si dhe kush i nxorri informacionet për 910 mijë qytetarë të Tiranës dhe kush i përdori më pas duke i kryqëzuar me emrat e patronazhistëve të Partisë Socialiste.

Vini re, dosja e parë hetimore nisi në prill të vitit të kaluar, ndërsa për pagat, që dolën në Dhjetor, prokurorisë iu deshën vetëm pak ditë për të zbuluar gjithçka.

Dy dosje të ngjashme, dy mënyra hetimi të ndryshme

Nga mënyra se si është vepruar për hetimet e të dyja dosjeve, del se zbulimi i të vërtetës varet nga vullneti i prokurorëve. Por në rastin e parë, pas publikimit të databazës së patronazhistëve, prokurorët e SPAK i shmangën institucionet shtetërore.

Në vend të drejtoheshin për në Agjensinë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit apo për në selinë e Partisë Socialiste, hetimet u përqëndruan ndaj redaksisë së Lapsi.al. Fillimisht u morën në pyetje drejtuesit e portalit dhe më pas u sigurua një vendim gjykate që i hapi rrugë sekuestrimit të kompjuterave dhe celularëve të gazetarëve të Lapsi.al. U desh një vendim i Gjykatës së Strasburgut për të ndalur bastisjen e redaksisë nga policia.

Pas reagimit të opinionit dhe nën presion politik për zbardhjen e çështjes, SPAK e hoqi këtë “patate të nxehtë” nga duart, ndryshoi akuzën dhe i kaloi hetimet në Prokurorinë e Tiranës, që drejtohet nga Elizabeta Imeraj.

Ngrirja e hetimeve për patronazhistët

Gjatë konferencës së sotme, Prokurorja e Tiranës tha se veprimet hetimore për zbardhjen e skandalit të databazës së patronazhistëve kanë nisur prej muajsh dhe hetimet janë në vazhdim. Me gjuhën e drunjtë që përdori dha pak shpresa për rezultate të hetimit.

Por pak ditë më parë, Imeraj lëshoi një sinjal tjetër, dmë konkret. Gjatë takimit jozyrtar, që pati me gazetarët, Imeraj tha “off record” se të dhënat e patronazhistëve dhe të dhënat e pagave kanë dalë nga e njëjta dorë.

Pohimi i prokurores implikon për herë të parë institucionet shtetërore në databazën e parë, atë ku ishin gati 9 mijë emra të patronazhistëve të Partisë Socialiste dhe ku ishin vjedhur të dhënat personale për secilin prej nesh, shoqëruar nga përshkrimi i bindjeve politike.

Hetimet për këtë databazë janë në vendnumëro prej muajsh. Duke qenë se çdo sinjal nga të arrestuarit mund të çojë drejt selisë së Partisë Socialiste, Imeraj është treguar e kursyer.

Deri tani, hetimet për databazën e Partisë Socialiste kanë përshkruar një linjë, që kryeministri Rama e shpjegoi në konferencën e datës 23 Dhjetor kur doli me drejtoreshën e AKSHI, Linda Karçanaj. Kur gazetarët ia krahasuan skandalin e patronazhistëve dhe atë të pagave, Rama tha se për të parin nuk kishte nevojë për hetime të brendshme, ndërsa për të dytin duheshin hetuar të gjithë.

“Për rastin e parë, ne nuk kemi pasur asnjë nevojë të bëjmë asnjë hetim të brendshëm. Ne kemi qenë shumë të qartë, një databaze e hedhur rrugëve prej kohësh dhe e përdorur copa-copa etj, etj. Dhe siç e kam thënë edhe më parë e përsëris prapë: Nuk kemi pasur dhe s’kemi asnjë nevojë ne në gjithë manualin e punës së makinerisë elektorale të Partisë Socialiste për numrin e kartave. Është nonsens. Por, përsa i përket këtij rasti, ndryshe nga rasti tjetër, i cili është hetuar thellësisht nga organet, në këtë rast hetimi duhet të përfshijë një numër të konsiderueshëm njerëzish, përsëris, të gjithë inspektorët e tatimeve, jo vetëm ata që kanë akses” u shpreh Rama.

Vetingu i Prokurores së Tiranës, Elizabeta Imeraj

Çështja e vetingut të Elizabeta Imerajt ka qenë një nga proceset më të komplikuara që kur ka nisur reforma në drejtësi. Fillimisht u sikur seancarutinë do të kalonte me konfirmimin e prokurores nga anëtarët e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, por në fund pati një ndërhyrje nga vëzhguesi ndërkombëtar Teo Jacobs. Ai ngriti disa shqetësime për prokuroren, që kulmonin tek pretendimet për shantazh të kolegut të tij Jans Kijldtra, duke kërkuar përjashtimin e saj nga sistemi.

Por pavarësisht se KPK e konfirmoi në detyrë, ndërkombëtarët nuk u ndalën. Ambasadorja amerikane ka bërë një ndërhyrje të paprecedent për rastin e Imerajt duke kërkuar apelimin e vendimit nga Komisioneri Publik. Dhe ashtu ndodhi. Së shpejti për Imerajn do të mblidhet Komisioni i Pavarur i Apelimit dhe vendimi i dytë do të përcaktojë fatin e prokurores. Deri tani ajo ka luajtur të gjitha letrat e duhura, ndërsa prej muajsh ka në dorë një nga çështjet më të nxehta që prekin drejtuesit e partisë në pushtet ose kryepatronazhistët./Lapsi.al


18 Comments

 1. Qe lista iu eshte dhene permbaruesve private, nuk eshte aspak e vertete. Ka dy arsye:Se pari permbaruesit e kane te lejuar me ligj qe te bejne kerkime per debitoret dhe institucionet jane te detyruara nga ligji te japin informacion, pra permbaruesit nuk kane nevoje te blejne dicka qe e marrin falas ligjerisht. Se dyti, ju si gazetare, po te beni nje kerkim te thjeshte tek faqja e MD, do gjeni listen e permbaruesve private dhe aty do te verifikoni se asnjeri nga emrat e permendur si bleres, nuk eshte ne ate liste. Vec ketyre dy argumentave, lexoni edhe deklarimin e Dhomes Kombetare te Permbaruesve.

 2. U bene hetimet dhe na dilkan dy miop qe per dyqind mije leke te vjetr ja shiten dy matrapazeve . A eshte e besueshme kjo? Po beniaminia e palloshit zj .Imeraj , si e zbuloi kaq kollaj kete dhe nuk zbullon listen e patronazhisteve qe eshte pothuajse 300.000 me shume? Po patria mavi dhe patronazhistet si i moren keto te dhena qe koiçidojne ne menyre perfekte? Ky vend nuk behet asper 200 vjet nese nuk ndodh nje revolucion i mirfillt . Çdo shtet ka mafien e tij , ndersa ketu mafia eshte ne pushtet , eshte vete shteti . Ketu shteti , pushteti , policia , drejtesia dhe pothuajse e gjithe media jane e njejta gje , pjese perberse e mafies . Duhen koka te prera qe te shpresosh se mund te behemi ndonjehere . Duhen shume koka te prera qe te na vije paa……aaak era shtet . Duhen prere 99.99% e kokave te politikaneve, drejtesise dhe medias qe te vije era shtet .

 3. SA E MENÇUR DHE E SHKATHET KJO VAJZA E DREJTESISE ? TAMAM BIJ KURVE .
  POR ME BIR KURVE ESHTE PALLOSHI . SI E GJETI AI FIJE E PER PE SE SI KISHIN SHKUAR PUNET?
  SUPER BIR KURVE JE O PALLOSH . EDHE PAK KOHE , SE KANE PER TA PALLUAR PERSERI

 4. Nje gje nuk po marrim vesh Lapsi,

  Kjo ambasadorja Amerikane eshte apo nuk eshte me Ramen !

  Se ne qofte se eshte me Ramen, atehere pse dashka t’ja heqi kete Kryeprokuroren qe Rama dashka me domozdo t’a mbaje… ?

  1. Ai, eshte histori shume e ngaterruar kjo puna e prokurores dhe dalin shume emra te lidhur me te. Ambasadores me sa duket i kane rene shume kuotat dhr do qe te ngreje pak kuotat e veta. Por problemi themelor me te cilin duhet te merret media eshte se duhet te gjeje kush jane dy permbaruesit qe i kane blere te dhenat, si dhe pse dolen edhe te dhenat e makinave dhe per ato nuk po flet askush. Mire se pagat i qenkan dashur dy permbaruesve, ka nkerez qe thone se nuk jane te tille, po targat e makinave pse dolen aq haptas? Ka njeri ta shpjegoje se kush i vodhi targat e makinave? Si dolen ato ne publik?

  2. E çi duhet patronazhistëve numri i kartës së ID.Bindjet politike të elektoratit i ka çdo parti në zyrat e saj dhe me çdo emër mbiemër dhe vendbanim pra ka çdo adres të elektoratit të vet

 5. Nje hollesi vetem nuk perputhet me kete qe thote prokurorja. Te dokumenti me rrogat e prillit ka dy faqe, njera e rrogave dhe tjetra me 900 mije emra qe perputhet me database te patronazhisteve. Te jete rastesi valle???

 6. Zbulohen se si rrodhen te dhenat e pagave ne kohe rekord nga zj.Imeraj . Por nuk po behet asgje per te dhenat e patronazhisteve edhe pse si proçedure jane si dy pika uji . Pak e çuditshme koiçidenca e rrjedhjes se informacionit qe zj.Imeraj na zbuloi , me ate qe e parashikoi i gjati ine pak jave me pare . Nejse .
  Menjehere pas zgjedhjeve u vertetua se per termetin vetem ne Durres u shperndane rreth 90 milion euro dhe ne te gjithe vendin pothuajse 180 milion euro . A nuk eshte edhe kjo nje lloj “blerjeje” e votes o i gjati ine ?
  Menjehere pas zgjedhjeve me ndodhine e elbasanit dhe prokurorit qe me pas u be pjese e pandare e SPAK-ut , u vertetua se votat u blene edhe me leke ne dore . A quhet “blerje” kjo o i gjati ine , apo me dy here nuk quhet ?
  Me te dhenat qe dolen per pagat , diferenca midis te punesuarve te janarit dhe atyre te prillit eshte pothuajse 60.000 persona . Pa permendur punesimet e tetor-nentor -dhjetorit , keto lloj punesimesh ne keto tre muajt e fundit a nuk jane per “blerje” vote o i gjati ine ? Nuk po te permend patronazhistet se i ke pike te dobet , biles per ty ato jane ajka e mavive , por te tre pikat e mesiperme nuk te thone ndonje gje , nuk sheh ndonje anomali o i gjati ine ?
  Ça duhet te dale me shume , çfare duhet te vjedhesh apo çfare “pelivanlliku” duhet te besh ti qe ne te themi se zgjedhjet nuk jane te vlefshme o i gjati ine ?
  Pyetja direket 1.000.000$ o i gjithditur e aspak i çuditur , a mendon se keto zgjedhje jane te vlefshme o i gjati ine ?
  Po per Kazakistanin çfare mendon ? Bacen Behxhet e justifikoj per mrrokullat qe nxorri nga goja , sepse ai po punon e po mbush xhepat nga ajo qeveri , po ty nuk te falen mrrokullat edhe pse ne pergjithesi sa here qe hap gojen nxerr vetem mrrokulla e mufka dhe justifikimin e ke ne maje te gjuhes .
  Çdo qene (apo bushter qofte) e ka dekikun e tij , tik – taku nuk ndalet . Nje dite porta do te trokas edhe ty o i gjati ine ? Mjere ti per ate dite o kuçeder e parase dhe e pushtetit .

 7. JA U KAPEN EDHE MASKARENJTE , U KAPEN ATA QE I DUAN TE KEQEN SHQIPERISE . PER 20.000 LEKE SHITEN BYTHEN? PALLOSHI SI GJITHMONE DEL FITIMTAR POR EDHE PARASHIKUES I ZOTI .

 8. 2 IT shitën listën për 20 mijë lekë.
  A ka gomar qe e beson kete?
  Pse kaq te papergjegjshem dhe injoranter paska administrata jone?

 9. Eshte e njejta liste dhe e njejta dore. E konfirmuar edhe nga nipi Hyses edhe nga ai talibani me mjeker.
  Aktiviste te LSIse.

  Nji nga meritat me te mdhoja te Ramazonit eshte qe ju ka qit lakuriq juve BQrave te lapsit bashke me BQrat e PD LSI.
  Ne te gjitha perplasjet e deritanishme keni dale tuj honger mut ne anen e gabueme te historise.
  Vjedhja korrentit; Historia Babale; Tokat e vjedhjeme te Astiri; Reforma ne drejtesi; Bojkotimi parlamentit; Protestat me molotov; Zgjedhjet vendore; Incineratoret; Kovid19…..

  Mjafton me degju per gjysem ore diskutimet Basha-Berisha me kuptu cfare llumi jeni.

  1. po o mamaqire i mavjosur po . ju edhe me kar ne byth tju kapesh po te virgjer ngeleni . te rroje partia o kurve . ta mori motra provimin,me fal doja te thoja virgjerine?

 10. Ndërsa vjehrri i saj Sali Berisha ka paralajmëruar se nesër është dita e qametit dhe do marrë me çdo kusht selinë e PD-së, Armina Mevlani ka menduar t’iu japë paksa zemër mbështetësve të tij.

  Ajo ka postuar disa foto provokuese, nga një plazh që nuk e tregon.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.