• |
ide | kryesore

“Kemi në krah gardianin e demokracisë, SHBA-të”/ Basha thirrje demokratëve: Të qëndrojmë të bashkuar

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
berisha basha

Lulzim Basha ka shprehur edhe njëherë nevojën urgjente për një reformë zgjedhore, territoriale dhe vetingun e politikanëve si mete për sigurimin e votës së lirë. Nga Kurbini ku ishte në takimin e radhës me demokratët, Basha u shpreh se kjo është përpjekja e fundit e një regjimi i cili është në koma.


Basha përmendi edhe mbështetjen e SHBA-ve në kohëra të vështira të vendit duke e konsideruar atë si gardianin e demokracisë.


“Pasi e ka varfëruar Shqipërinë si askush, pasi e ka vjedhur si askush, pasi ka ngritur në fron llumin e shoqërisë dhe ka nxjerrë jashtë institucionet e duke mbushur parlamentin me hajnat, teksa policia tërheq zbvarrë gratë e moshuara që mbrojnë shtëpitë e tyre. Në Shqipëri vjedhjet sëhkatërrohen për shkak të lidhjes së Edi Ramës me baronët e drogës.

Është përpjekja e fundit e një regjimi, por një regjimi në koma. E për fat të keq ndërkohë që e gjithë energjia e vëmendja jonë duhej të përqëndrohjej për t’i dhënën një grusht regjimit e rikthyer demokracinë, në betejën opozitare jo për të njohur rezultatin e zgjedhjeve sepse nuk pranohet por për të sjellë ndryshimin.

Vota duhet garantuar përmes një reforme të thellë zgjedhore, territorial, vetingut të politikanëve. Duke filluar nga unë i pari. Jo thonë 3 të tjerët. Nesër do thonë edhe peshkatarët, zdrukthëtarët, vetëm politikanët jo. Pse?

Sepse kanë shumë për të fshehur. E pra, nuk ka qenë rrugëtim i lehtë. Nuk e shembën dot diktaturën me goditjen e parë. Patëm krah gardianin e demokracisë, SHBA-të. E dimë të gjithë shqiptarët që sa herë ndodhemi në tiraninë e korrupsionit e krimit të organizuar 2 kushte duhet që ta përmbushim këtë: Të qëndrojmë krah njëri-tjetrit dhe mos ta humbasim busullën tonë të Partisë Demokratike, proamerikanë e europiane”- përfundoi ai.


24 Comments

  1. Okay, USA hale-ate me babunin Edvin Kristaqi, te kontiniereve me banane Ekuatori. USA hale-ate me starin demokrat, ish-presidentin afgan, Ashraf Ghani, qe ia mbathi bashke me 136 milion $. USA hale-ate me fantastikun demokrat Pinocet, qe ushqente peshkaqenet, ne Paqesor, me njerezit qe hidhte nga helikopteret. USA hale-ate me ekologjistin haitian, Papa Dokun dhe TomtomMakutet, qe hanin njerez per se gjalli. USA hale-ate me humanistin nikaraguan, Somoza, qe i betononte kundershtaret dhe i hidhte ne det. USA eshte nona e demokracise e thote Lulushi dhe kunati, i 2 miliard €, te Portit te Durresit, Erijon Isufi. USA superfuqi e thone edhe Talebanet, me shapka plazhi plastike, te armatosur me hunjegardhi. USA fanar ndricues ne bote, e thote edhe burgaxhiu Spartak Ngjela, USA hale-atja strategjike e kombit Shqiptar, USA e Pablo Eskobarit, ndihmes i ndihmes Sekretarit te Shtetit!

 1. Gardianin e poshterimit dhe te promovimit te diktaturave. Fraza “ne kemi prova por nuk i tregojme dot” nuk ka aspak lidhje me Demokracine.
  Ky gardiani juaj mbeshteti qeverine super te korruptuar te Afganistanit qe cilen populli e hidhi poshte me dhune.
  Se kush do jete Deputet, Opozite, apo Kryeminister ne Shqiperi e vendos Populli me vote te lire dhe Demokratike.

 2. Mos ngaterro Sorosin me ameriken o palluqe! Je bere si Ngjela; Ju duket vetja si J.Edgar Hoover,…..kaqolë per kaqolët!!

  1. Ja marshin të keqen Shqipërisë armiqtë e jashtëm e të mbrendshëm.
   Sali Skënderbeu ka miq të fuqishëm në SHBA.
   Ka Donika Spiropalin Kokalarin

 3. qeveria e SHBA bllokon asete qeveritare të një vendi aleat siç është Turqia. E në këtë rast tërheqja ka ndodhur në radhë të parë nga vendi i sanksionuar pra Turqia.

  Kurse media e familjes së Sali Berishës, kërkon ta përdorë këtë shembull, si rast që Uashingtoni edhe mund ta mendojë që t’i heqë Berishës ‘Non Gratën’ për “Korrupsion relevant”, “minim të drejtësisë” e “dëmtim të demokracisë”.

  Në këtë rast, pra sipas nenin 7031, SHBA nuk ka ndodhur asnjëherë në 200 rastet e miratuar deri tani që të rishikojnë ndonjë vendim të Sekretarit të Shtetit.

  1. O idiot.Idiot fare.Po ç’aleat jane amerikanet,kur nuk jane as komb as shtet ne origjine.Dje nuk ishin,sot jane,neser s’jane.Or idiot.Harrove Roosvelt qe na degdisi ne stepat ruse per 50 vjet.

 4. Amerika te gjatin te ka dhen o lul sa per aleat ja fute kote se nuk te beson as socialistet usa na shikon si republik bananesh nuk po ven sy ne gjum per dimokracin ton pika te rente

 5. Shba gardian i demokracise?
  Je kar a ben vete o Llullo?

  Kur dhe vete VP liberale kamala harris thote qe problemi ne shba eshte demokracia…

  Vajmedet sa keq te ka bere bari hollandes… Jo se e ke pire ti jo.. se per ate pune as ske bole ti..por qe i ke marr ere nga afer….

 6. Okay, USA hale-ate me babunin Edvin Kristaqi, te kontiniereve me banane Ekuatori. USA hale-ate me starin demokrat, ish-presidentin afgan, Ashraf Ghani, qe ia mbathi bashke me 136 milion $. USA hale-ate me fantastikun demokrat Pinocet, qe ushqente peshkaqenet, ne Paqesor, me njerezit qe hidhte nga helikopteret. USA hale-ate me ekologjistin haitian, Papa Dokun dhe TomtomMakutet, qe hanin njerez per se gjalli. USA hale-ate me humanistin nikaraguan, Somoza, qe i betononte kundershtaret dhe i hidhte ne det. USA eshte nona e demokracise e thote Lulushi dhe kunati, i 2 miliard €, te Portit te Durresit, Erijon Isufi. USA superfuqi e thone edhe Talebanet, me shapka plazhi plastike, te armatosur me hunjegardhi. USA fanar ndricues ne bote, e thote edhe burgaxhiu Spartak Ngjela, USA hale-atja strategjike e kombit Shqiptar, USA e Pablo Eskobarit, ndihmes i ndihmes Sekretarit te Shtetit!

 7. O idiot.Idiot fare.Po ç’aleat jane amerikanet,kur nuk jane as komb as shtet ne origjine.Dje nuk ishin,sot jane,neser s’jane.Or idiot.Harrove Roosvelt qe na degdisi ne stepat ruse per 50 vjet.

 8. O Brave, Amerika eshte ne krah te narkoshtetit ku ambasadorja e USA eshte bere nje Spiripale, ministre e propagandes se Rilindjes. Si ka mundesi qe “gardiani i demokracise” nuk flet asnje fjale per dhunimin e te drejtave dhe vjedhjet e votes qe beri Rilindja ashiqare? Nuk foli as nuk flet per asnje karllik te Rilindjes?

  Ti je nje mjeran o Brave se ty te ferkon shpatullat Kimetja qe me ty si “opozite”, Ramazani do mbreteroje i qete per shume mandate. Ik zhduke vemje burre si ke sy e faqe del. Nejse ty te ruan policia e Ramazanit edhe kur shkon me bo shurren tani o te qifsha robt. Lider opozite qe ruhet me policet e urdheruar nga Qeveria kunder elektoratit tend?????😂😂 Kete vetem Lul Brava mund ta beje!

  1. SHBA ka vite qe perpiqet te rrezoje nga pushteti Ramen, por tani qe ka mbeshtetjen e Bashes, do e realizoje.

   1. Po pra, sa i forte ky Luli mor aman? Ka mundesi ta marin per vete amerikanet e ta zevendesojne Bidenin. Ishalla nuk po ma lexojne kete koment amerikanet se na piu e zeza po na e moren per vete dhe “shpresen e fundit”qe kemi, Llull Braven.

 9. “Të qëndrojmë krah njëri-tjetrit dhe mos ta humbasim busullën tonë të …”

  Shih shih ka edhe humor flokë lëpiri …. “Pse e duam shoku shokun? … Që ti fusim kollodokun” … :))

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.