• |
ide | kryesore

“Futbolli në rrezik shembje, qeveria nuk mund ta injorojë”: Marotta jep alarmin para një mbyllje të mundshme

-Instant, Sport

Britma e alarmit e Beppe Marottas në lidhje me situatën e futbollit italian të goditur fort nga emergjenca Covid është e qartë. “Serie A dhe, në përgjithësi, futbolli italian janë në rrezik dështimi – shpjegoi CEO i Interit në një intervistë të gjatë me Il Sole 24 Ore – Qeveria dhe institucionet politike nuk mund ta injorojnë më këtë gjë”. “Është një sistem në prag të shembjes – shtoi ai -, që sigurisht që ka patur disbalanca edhe para Covidit, por që praktikisht nuk ka marrë asgjë në këto dy vite të pandemisë”.

Ajo që shqetëson Marottën nuk është vetëm gjendja emergjente që ka goditur rëndë sektorin e futbollit, por edhe indiferenca e politikës italiane, e akuzuar se ka braktisur ndjeshëm klubet profesionale. Ndryshe nga sa ndodh në shtetet e tjera, ku klubet janë mbështetur financiarisht, tek ne ekzekutivi i ka dhënë sektorit vetëm ndihmë me pikatore dhe ka ulur kapacitetin e ambienteve sportive. Masat që së bashku me pandeminë kanë ndikuar shumë në buxhetet e klubeve dhe të cilat, pa ndërhyrje, tani rrezikojnë ta cojnë të gjithë sektorin e futbollit italian në falimentim.


“E theksoj se shëndeti i tifozëve është i rëndësishëm për ne mbi të gjitha – shpjegoi Marotta –. Nuk ka dyshim që me maskën ffp2, lejen super të gjelbër dhe kapacitetin e reduktuar në 50%, ambientet e jashtme janë hapësira të sigurta”. “Fakti që na u desh të reduktonim hyrjet në 5 mijë spektatorë ishte një demonstrim i seriozitetit dhe një sakrificë e mëtejshme për ne – vazhdoi ai –. Për këtë arsye, në masat e fundit të qeverisë si ligji i buxhetit dhe dekreti Ristori prisnim më shumë. konsideratë”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu