• |
ide | kryesore

Ekonomia merr goditjen e parë nga lufta në Ukrainë/ Si do të reagojë Europa dhe SHBA

-Instant, F1, Planet

Çmimet e naftës janë rritur në mbi 100 dollarë për fuçi dhe tregjet globale të aksioneve kanë rënë pas raportimeve për veprim të zgjeruar ushtarak të Rusisë kundër Ukrainës raporton BBC.


Çmimet e arit dhe jenit japonez, të konsideruara streha të sigurta gjatë pasigurive globale, po ashtu janë rritur më 24 shkurt.


Çmimet e naftës së papërpunuar kanë arritur në nivele që nuk janë parë nga shtatori i vitit 2014, pas frikës se mund të ketë ndërprerje të furnizimeve nëse sanksionet e Perëndimit prekin eksportet ruse të naftës.

Tregjet evropiane të aksioneve ranë të enjten pas sulmit mbi Ukrainë.

Në Londër, FTSE 100 (^FTSE) ra 2.5% pas hapjes

CAC francez (^FCHI) ra 4.2%

DAX (^GDAXI) ishte 3.7% më i ulët në Gjermani.

Michael Hewson, analisti kryesor i tregut në CMC Markets UK, tha: “Ndoshta nuk është hiperbolë të thuhet se Europa tani është në momentin e saj më të rrezikshëm që nga Lufta e Dytë Botërore“.

Tregjet në SHBA dhe Botë

Përtej Atlantikut, Wall Street- me treguesit e saj ishin gjithashtu thellësisht në të kuqe raporton Yahoo Finance

Treguesit e S&P 500 (ES=F) ranë 2%

Treguesit e Dow (YM=F) gjithashtu ranë 2%

Treguesit e Nasdaq (NQ=F) ishin 2.6% , më të ulëta me rifillimin e tregtisë në Evropë.

Presidenti amerikan Joe Biden tha se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj do të vendosin “sanksione të ashpra” ndaj Rusisë.

Dollari amerikan është rritur gjithashtu ndjeshëm dhe yield-et e obligacioneve qeveritare kanë rënë ndjeshëm.

Numri i vendeve të punës në SHBA më vonë të enjten ka të ngjarë të bjerë më tej nga java e kaluar në 1.58 milionë, dhe niveli më i ulët që nga niveli i ulët rekord që pamë në fund të vitit të kaluar.

Tregjet aziatike të aksioneve ranë brenda natës me Nikkei (^N225) që ra 1.8% në Japoni,

ndërsa Hang Seng (^HSI) u ul me 3.2%

në Hong Kong dhe Shanghai Composite (000001.SS) ra 1.7%.

Gjitashtu raportohet se Tregjet e aksioneve Sidngej, Mumbai dhe Seul, kanë rënë për më shumë se 3 për qind.

Autoritetet në Rusi kanë pezulluar të gjitha këmbimet në Moskë. Rubla ruse është vlerësuar për 9 për qind të enjten, duke nxitur bankën qendrore të Rusisë të intervenojë për të stabilizuar tregun.

Perkthyer nga Reuters

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.