• |
ide | kryesore

Rusia ka humbur 88 avionë që nga fillimi i luftës në Ukrainë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka publikuar raportin e saj ditor mbi konfliktin. Sipas saj forcat ruse kanë humbur 88 avionë dhe helikopterë që nga fillimi i luftës. Një numër pilotësh rusë janë kapur rob.


Forcat e armatosura të Ukrainës vazhdojnë të mbrojnë qytetin port të madh të Mariupolit në juglindje. Një “sasi e konsiderueshme” e pajisjeve ruse u kap në rajonin e Mykolaiv – në jug, afër Odesa.


Ushtria ukrainase thotë se rshtarët rusë janë “demoralizuar” nga forca e rezistencës vendase. BBC thotë se nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur atë që pretendon ushtria ukrainase.

Rusia ka dhënë pak detaje për humbjet e pësuar nga forcat e saj në Ukrainë, por ekspertët ushtarakë vlerësojnë se ajo është befasuar nga forca e rezistencës ukrainase dhe ka vuajtur probleme me linjat e furnizimit dhe moralin e trupave. ©LAPSI.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.