• |
ide | kryesore

Rama kthen temën e oligarkëve: “Mos besoni tek njerëzit që u thonë se po ju pinë gjakun”

-Instant, Arkiva, Kryesore

Sa herë vendi gjendt para krizës ekonomike Kryeministri Edi Rama, kujtohet të hapë temën e oligarkëve. Në ditët kur protesta kundër rritjes së çmimeve arriti kulmin e saj, bulevardi para kryeministrisë u mbush me parrullat: “Poshtë qeveria e oligarkëve”, “Taksoni oligarkët jo ne”. Si kundër reagim ndaj këtij mllefi kundër atyre që nën regjimin e Ramës janë pasuruar gjithnjë e më shumë në kurriz të pjesës tjetër të popullsisë, kryeministri ka filluar me mesazhet qetësuese. Ashtu sikurse bëri në pallatin brigadave, ku mblodhi më të pasurit për tu thënë jepni një përqindje për bamirsi, ose gjatë pandemisë kur u çorr: “shisni jahtet” edhe tani refreni është nuk ka oliharkë që ju pijnë gjakun.


Lexoni më tej:


Rama i shqetësuar: Po shtohen thirrjet për djegjen e bizneseve dhe shtëpive të “oligarkëve të urryerr”

Gjatë takimit ditën e sotme me importues, eksportues dhe përfaqësues të zinxhirit të mallrave e shportës në Tiranë, Rama hodhi poshtë akuzat e opozitës se vendi drejtohet nga oligarkët. Ai theksoi se Shqipëria ka taksën më të lartë në rajon për më të pasurit.

Analiza/ Rama kthen pllakën me të pasurit: “Shisni vilat dhe jahtet, paguani punëtorët”

Do të thotë njerëz të pasur që marrin vendime politike. Nuk ekziston, ne kemi vendosur taksën më të lartë në rajon për më të pasurit”, tha Rama.
©Lapsi.al

31 Comments

 1. E mbani ment nje skeç te gezim krujes kur shkon tek doktorri se donte te merrte raport ?Ça ke i thote doktori ? Nuk shof nga syte ja pret kruja , Ja e shikon ate shtyllen atu e pyet kruja doktorin ? Po i thote doktori , e po une nuk e shof ja pret Kruja . Edhe palloshi nuk e shifka shtyllen . Ky eshtemonster mbi monstrat. Hajdut e bir hajduti ,kurve e bir kurve qe ben moral .

    1. Tersi i pojanit, ajo zemra e ndyre e tije mal behet kur do te japi lajme te zeza! Emdhjeri ishte kriminel, ky eshte shpirtmu, hajdut,tradhetar, te dy keta jane krijesat me te ndyra te historise se ketj vendi te copetuar nga vete bijte e tije tradhtare. Kjo lloj krijese nuk ka te drejte te jetoje mbi toke!

 2. Po Nqs Kastrati , Mane etj nuk jane oligarke kush qenkan? Keta oligarket e Rames marrin tenderat qe ua jep rama dhe qe pastaj ndajne leket bashke me te, dhe ne fund punesojne bangladeshasit dhe jo shqiptaret.Apo si Mane qe merr leke nga taksapaguesit shqiptar dhe kur vjen puna per te investuar i investon ne Maqedoni. Mos te flasim per taksa qe u shmangen taksave me ndihmen e Rames kuptohet.Ku eshte interesi i shtetit shqiptar dhe i taksapaguesve te tij ne kete rast? Zero interes. Vetem xhepat e Rames dhe tigrit, mbushen nga oligrket, se populli nuk po fiton gje. Rames i eshte ngushtuar laku, dhe nqs nuk e rrezojme tani, mbajeni mend, do fitoje dhe mandatin e katert, kurse mandatin e 5,5,7 ,8 do e gezoje Veliaj. Prandaj vereni gishtin kokes o popull dhe hiqeni hajdutin tani.Mbushin rruget me protesta,se e ka kap frika, A se shikoni si eshet mbushur Lapsi me patrozhaniste,sic bejene zakonsiht para zgjedjeve, ose kur Rama ka frike ?

 3. Rames po i bie mbeshtetja e deputeteve te tij dhe ka frike se po humb shumicen. Nqs futet dhe Majko, bashke me Bracen, Kodhelin,dhe Xhafajn qe nuk i ka te sigurte, sic i ka ato kukullat pa dinjitet qe ka zgjedhur, ai humb shumicen. Ka frike se e pret fati i Bashes,qe ne fund edhe servilet me te afert te Bashes e braktisen. Pse do thoni ju, Ramen sdo e braktisin kur ti vije rasti?Ata thjesht po presin momentin qe t’i dali dikush ne ballle,dhe do i japin shqelmin e fundit. E di Rama kete, rpandaj u mundua ti hiqte qafe,dhe tani normal qe e ka kap frika nga SPAKU, deputete e tij, protestat e popullit.

  1. Rama do mbahet mend jo vetem per abuzimet dhe keqqeverisjen , por dhe per pasurimin e disa njerezve qe dhe i quajti oligarke, duke mos lejuar asnje kompani te huaj te hyj ne shqiperi.
   Rama i shtyn apo dikush tjeter disa idiote deputete te tipit Spiropali qe ulurasin ne parlament ” putin kriminel ” apo ” rusia kriminele ” . Jo vetem 80 % te grurit ne e marrim nga rusia , por jane shume e shume arsye te tjera…
   Turqia, Gjermania, italia qe mbajne me shume asnjanesi , mos jane naiv…. .

 4. Kryedallkauku ka te drejte! Gjakun nuk po na e pine me se ka mbaruar! Tani jane duke na pire palcen nga kockat!!!

 5. Njerezi qe ju pin gjakun jan ato qe kan qen ne pushtet e jo ky kryeminister qe po mundohet shume per kete vend

  1. Po he mor ti Arioni fol e radhiti ato te mira qe paske patur zotrote nga ky Edi Rama se gjekundi nuk po del askush te thote se paku nje te vetme!
   Trego : Sa here ka rritur Pensione keto 9 vjet dhe sa here ka rritur Rroga
   (Se mos kujton pastaj 5 te semure me Covid 19 qe u hodhen nga dritaret e spitalit si sukses te Rames ore!)

  2. Nje njeri qe nuk respekton veten dhe familjen e tij nuk meriton as peshtymen surratit . Arion ,ti je nje nga ata jargavites e lepires qe nuk meriton te peshtyesh , ti duhesh meshirauar .

  3. Hahahaha aq shume po “mundohet” per kete vend saqe nuk la kokerr leku pa vjedh me Ahmetajn dhe zarat e tij. Sa per kujtese 25 milion euro nje km asfalt ne fushe:))))
   Ama, sot beri dhe nje sakrifice te madhe, po qendonte ne shi, pa cader qe t’ju pergjigjej pyetjeve qe nuk j’u pergjigjej dot:)))))

 6. Nuk do besojme kush na thote
  “po ju pijne gjakun”

  Nuk do besojme asfare as edhe,
  Ed Ram Torollakun

  Do te besojme tavolinen e shtepise,
  te mbush plot e plot prej Varferise

  Do besojme kur ne dyqane te shkojme,
  e perdite Xhunglen e cmimeve te shijojme,

  Flet me mire se kushdo tjeter Varferia,
  kembekryq me Ramen i ka Shqiperia!

  1. Shumica e Bordit të Censurës në Facebook ka lidhje me miliarderin e majtë George Soros – Judicial Watch

   Pretendimi i saj përforcohet nga fakti se kinezët ndaluan të gjitha udhëtimet nga Wuhan në pjesë të tjera të Kinës, por lejuan udhëtime të përhapura nga Wuhan në të gjitha vendet e tjera! Për fat të mirë, Trump ndaloi shpejt të gjitha udhëtimet në Kinë drejt dhe nga SHBA, duke shpëtuar dhjetëra mijra jetë. Është shumë ilustruese që kinezët, W.H.O. (një organizatë e OKB-së) dhe Demokratët e SHBA-së (shumë prej të cilëve po bëjnë presion për kufij të hapur dhe komunizëm) të gjithë e sulmuan Trumpin për këtë gje! Duhet të pyesni veten pse…

   Dhe sigurisht, të njëjtët demokratë e kanë përdorur në mënyrë të gabuar pandeminë në një përpjekje për të diskredituar Trumpin dhe axhendat e tij America first, duke e fajësuar gabimisht atë për të gjitha vdekjet dhe duke e përdorur atë për të shkaterruar ekonominë amerkane dhe për të justifikuar votimin universal me postë, që është subjekt i mashtrimit masiv. Axhendat nacionaliste të Trump janë antiteza e globalizmit, kështu që ata që shpresojnë të eliminojnë republikën kushtetuese amerikane dhe kapitalizmin e tregut të lirë në favor të një rendi te ri boteror, të përbërë nga një shtet autoritar komunist global, janë të dëshpëruar për ta hequr qafe Trampin.

 7. Mund të ishte secili në rolin e Patrik Sadikajt, që është larguar me një left në Whatsapp, prej një zyrtareje që e quan veten si të madhe, siç thotë Gjekmarkaj, “vetëm se ka rregulluar flokët e doktorit”.

 8. Po jane dhe oligarke te tjere qe jane pjese e qeverise si ; Ahmetaj, Spiropali, Gjiknuri, Veliaj, Balluku, Xhacka me burrin dhe kunatin si investitore strategjike, e gjithe koncensionet e plehrave e sherbimeve iu jane dhene oligarkeve qe kane nga nje minister bashkepronare.
  Keto jane bere super oligarke per 9 vite, tani konkurojne me njeri tjetrin kush ka luks me te madh me vila, makina, veshje, etj.
  Te na rruaje SPAK-u!

 9. Do bashkëpunoni me Berishën për presidentin e ri? Rama: Unë flas për të gjallët, ju flisni për të vdekurit
  O shpellkari adem po si ka mundesi qe nuk le rast pa treguar qe nje rroteKari jo funksional,byreku nga byrektorja e salihut po te ben dem ne trurin tend te perdhunuar nga salihu per30 vjet

  1. O Fast-food”Sufllaqja e partonazhistit”, prandaj se ishte i “vdekur” Berisha dhihej ne breke Ramazani duke insistuar ta shpalle non grata mentori i vet politik, George Gay Sorros.

   Xoni, u mundua te vinte vetullat, por po nxjerr syte tani me “te vdekurin” Berisha sepse ky i”vdekuri” Berishe do ja shkerdhej robt ty e atij bashke. Deri tani Berisha tregoi qe jo vetem ska “vdekur” por si fillim ja futi karin ne goje kukulles se Xonit, Lul Braves dhe tani e ka radhen bythqiri i Kristaqit.

  2. Ministrate e Brëndshëm të PD, që shkonin në Lazarat me “vizë” nga Sali Berishë, apo vjedhja e vërtetë e shekullit, afera CEZ-DIA, 21 Janari, Vjedhja katastrofale e rrugës së Kombit, që edhe sot taksa paguesit shqiptar vazhdojnë të paguajnë miliona euro, që kjo aferë të mbyllet, tjetërsim prone i dhëndrrit te Klubi Partizani dhe milionat e hedhur nga “non grata” Sali Berisha, pa dhënë asnjë shpjegim se ku merren këto para, sepse ngrehina Foltore nuk ka asnjë qindarkë fond nga buxheti i shtetit.

 10. E vertete, do ta lejme ty qe nuk di as ta shkruash termin (oligarg)..Cfare injorance ridhjerja me patronazhistet

  1. Ky mo, ky eshte vampir?!!! Zotni 20%! Ky fierakeve, qe conin motrat dhe grate e tyre prostituta ne 97-en ne Itali e vinin me para, per te pastruar e ngritur pallate ne Tirane, iu merrte 20%!! Vampiiiir, po te them… Ky dhe shpura e tyre!!!!

 11. Kur ky vend qeveriset nga monstra si; Paulini, Ben Ahmetaj, Spiropali, Taulant Palla, Mrika, Balluku, Veliaj, Gjiknuri, et, etj, ky vend ka prekur fundin: kanabizim, droge, vjedhje.
  Ky eshte Albanistani i rilindur!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.