• |
ide | kryesore

Zbulohet platforma e Enkelejd Alibeajt për bashkimin e PD-së (DOKUMENTI)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Zbardhet platforma e propozuar nga kreu i grupit parlamentar të demokratëve, Enkelejd Aliebaj, ku parashtrohen disa opsione për zgjidhjen e krizës dhe bashkimin e Partisë Demokratike.


Propozimet në letër (më poshtë) iu janë përcjellë deputetëve të PD-së.


Lexo më tej: Berisha nis ofensivën ndaj Enkelejd Alibeajt 

Sipas Alibeajt, hapi i parë për bashkimin e demokratëve është certifikimi i anëtarësisë aktuale si dhe rikthimin e të përjashtuarve në parti si dje anulimi i zgjedhjeve të njeanshme në bazë. ©Lapsi.al 

PLATFORMË PARIMESH PËR BASHKIMIN E DEMOKRATËVE

Aplikimi i parimeve të mëposhtme në vlerësimin e ne deputetëve të Grupit Parlamentar të PD sjell ndërprerjen e menjëhershme të konfliktit të brendshëm dhe i hap rrugë bashkimit të demokratëve, që është interesi i vetëm politik dhe elektoral i Partisë Demokratike të Shqipërisë.

 1. Grupi Parlamentar i PD apelon me forcë për shmangien e gjuhës së urrejtjes, shantazhit, përçarjes, fyerjes dhe arrogancës mes demokratëve dhe i bën thirrje secilit anëtar të Partisë të reflektojë dhe të heq dorë nga cdo pozicionim i deritanishëm përçarës mes demokratëve.
 2. Anëtarët e Grupit Parlamentar të përjashtuar apo pezulluar nga grupi me vendim të Këshillit Kombëtar të datës 12 janar 2022, rikthehen në grup, si anëtar me të drejta të plota.
 3. Anullohet cdo proces i njënashëm riorganizimi apo ngritje të strukturave lokale të partisë, apo mbledhje të strukturave qendrore të partisë, duke e shtyrë në një kohë të përshtatshme që përcaktohet në përputhje me rregullat e caktuara në këtë dokument.
 4. Grupi Parlamentar ngre një grupi pune të përbashkët për hartimin dhe ndjekjen e zbatimit të planit të detajuar për realizimin e bashkimit të partisë (nga baza në qendër). Grupi i Punës propozon rregullat dhe kalendarin e procesit, si dhe planin e detajuar të riorganizimit të strukturave të partisë nga poshtë-lart, të cilat miratohen në një mbledhje të posacme të Grupit Parlamentar.
 5. Grupi i Punës i ngritur nga Grupi Parlamentar përcakton strukturat zbatuese të këtij plani ribashkimi. Zbatimi i këtij plani administrohet tërësisht në qendër nga GPPD, kurse në nivel dege dhe ne nivel grupseksioni, realizohet nga grupe pune të përbashkëta të monitoruara nga GPPD. Detyrat e secilit grup, në nivel dege apo grupseksioni, realizohen sipas këtyre hapave konsekutivë:

Hapi 1: Certifikimi i anëtarsisë aktuale, dhe paralelisht me këtë të realizohet hapja dhe pasurimi i anëtarësisë me përfaqësues nga cdo shtresë e shoqërisë që ideologjikisht janë afër vlerave dhe programit të PD. Të përcaktohen kritere dhe procedurë e qartë e identifikimit dhe anëtarësimit.

Hapi 2: Fillimi i procesit të zgjedhjeve në nivel seksioni, grupseksioni dhe dege. Grupi i punës të shërbejë si filtër i kandidaturave për secilin nivel. Në raste mosmarrëveshjesh, cështja zgjidhet nga GPPD.

Hapi 3: Më pas zhvillohet procesi i zgjedhjes së kryetarit të Partisë. Marrja e propozimeve për kryetar të PDSH, percaktimi i kritereve të kandidimit dhe filtrimi i kandidaturave të bëhet nga grupi parlamentar me votë të fshehtë. Të drejtën për të kandiduar e ka cdo demokrat [anëtar i PD-së] që plotëson kriteret e përcaktuara, përveç kandidatëve të mundshëm të cilët kanë mbajtur për dy mandate pozicionin e “Kryetarit të PDSH-së”, dhe/ose që nuk kanë fituar në dy Zgjedhje për Kuvend, gjatë kohës kur kanë mbajtur pozicionin e “Kryetari të PDSH-së”.

6. Grupi Parlamentar ngre grupe pune për nisjen e një fushate ndërgjegjësuese në bazë me qëllim bashkimin mes demokratëve, si dhe përgatitjen e partisë për zgjedhjet e ardhshme lokale.

 


3 Comments

 1. Kjo platforme e Alibeaj eshte sa per tu gjetur kola ne pune sepse ai e din shume mire se ajo
  eshte teresisht fiasko. E para sepse ajo nuk e anulon 9 Shtatorin dhe e dyta e zhben 11 Djetorin
  dhe pasojat qe rrjedhin prej tij, E gjithe lpja e tij dhe e atyre qe i pregatisin “platformat” eshte
  te shtyje riorganizimin e opozites dhe ti mundesojne Rames fitoren e zgjedhjeve te radhes.
  PD nuk ka pse te merret me me Alibeaj e Bashbeaj sepse ata nuk jane dhe nuk perfaqesojne
  demokratet por jane kolone e peste e KM-se ne Partine Demokratike.

 2. Kur i erdhi Alibeajt kjo platforme qe e nxjerr pas rekursit ne Apel kunder legalizimit te Komisionit te Rithemelimit, sigles dhe vules origjinale te PD-se?
  Kjo platforme eshte thjesht mjet per te hedhur ne ere 30 prillin dhe per te terhequr shumicen e demokrateve ne batakun Basha.
  Nje shegert i komanduar nuk mund e nuk duhet te vihet ne krye te rithemelimit real e aq te domosdoshem te opozites, thjesht per ta marre zvarre e nenshtruar PD e rezistences.
  Demokratet qe kane perjetuar shume gracka ne 9 vite nuk do te bien pre e ketij kurthi.

 3. Nuk ngjallet i vdekuri as me platforma e as me Malin e Dajtit (Berisha) PD e ka mbaruar cilklin e saj ju intereson apo jo te gjithe jeni te zhytur ne m.. deri ne gryke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.