• |
ide | kryesore

Ukraina fiton Eurovision 2022

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Fituesi i Eurovision 2022 është Ukraina. Hyrja e këtij viti në Eurovision nga ukrainasit ishte një kënga që artisti Oleh Psiuk ia kushton si një odë të ëmës së tij, por që  tani shumë njerëz kanë filluar ta shohin atë si një dedikim për Ukrainën.

Mbrëmja e natës finale të Eurovision është hapur me një mesazh kundër luftës ku qindra muzikantë kënduan “Give Peace a Chance” në qendër të Torinos, duke iu referuar luftës në Ukrainë.


Në garë për çmimin ishin 25 shtete. Në gjysmëfinalen e parë 10 vendet që u kualifikuan ishin Zvicra, Armenia, Islanda, Lituania, Portugalia, Norvegjia, Greqia, Ukraina, Moldavia dhe Holanda, ndërsa 5 vendet Franca, Italia, Anglia, Gjermani dhe Spanja shkojnë automatikisht në finale. Në gjysmëfinalen e dytë u zgjodhën edhe 10 shtetet e tjera finaliste që janë Australia, Azerbajxhani, Belgjikë, Ceki, Estoni, Finlandë, Poloni, Rumani, Serbi dhe Suedia.

Shqipëria nuk ia doli që të ishte një ndër finalistet, pasi kënga e Ronela Hajatit “Sekret” nuk u kualifikua në finalen e kompeticionit më të madh muzikor europian.

14 Comments

  1. Mire mo mire e pame te TVSH qe fitoi, po si menjeher pa rene ende femijet ne gjume televizioni shteteror kombetar futi porno direkt pa kaluar as 1 minute reklame.
   Ku shtet ka marr fund dhe po shkon drejt degjenerimit total. Po kthehemi ne nje shoqeri te ndyre sorosiane me mos reagimin tone masiv e qytetar!

 1. Mbrëmja e natës finale të Eurobythqirit është hapur me një mesazh kundër luftës ku qindra muzikantë bythqira kënduan “Give Palestine a Chance” në qendër të Torinos, duke iu referuar luftës në Palestinë.

 2. Ahahaha ska gje per te pare ketu..e merituan ashtu si dhe 40 bilionshin nga amerika.
  Ju shkerdhefsha rrobt…

 3. Eurobytha pune sorisiane, por orgjia skenike e Roneles i tejkalonte direktivat e sponsorve prandaj e lane jashte, qe gjasme ka edhe diskriminim ende ndaj sumçave.

 4. Kosova i ka dhene botes disa kengetare te famshem, por nuk pranohet ne Eurovizion, jo ne kohe lufte, por as kur eshte shtet i pavarur.

  A mund te flitet me per art ne Eurovizion, i cili ka degraduar ne nje spektakel per intéressant politike te dites ?!

 5. Kontradiktore,me vehten.Ronela,tregon se familja e saj,nuk e ka mbeshtet,ne deshiren e saj,per t’u marre me muzike.Marashin,e kam njoft shume mire,dhe gjithmone e kam vlersuar,ndersa xhaxhain e Roneles,e kam pas mik dhe kemi punue shume bashke.Pr babai,e paska “pikas”,qe ne fillim,se rruga e saj ne muzike,do deshtonte.Parashikim i sakte,i nje njeriu objektin,dhe njohes i kultures muzikore.Kur nuk degjon prindet,qe shume rralle,mund te gabojne,ne keshillat qe u japin femijeve,natyrisht deshtimet te presin.Por vetekenaqesiva,vetevleresimi,e me keq,kapadailleku ,apo tangarlleku (sic e thone shkodranet),jane shprehje te mendjemadhesise,qe te cojne ne mos njohjen e realitetit,Jam si shpirti,thote,dhe nuk kam dale e fundit,ndonese kam edhe dy-tri shtete mbrapa meje.Pervec,tekstit,qe me keq nuk ka ku shkon (mos degjoni,plakun e rrjedhur pijanecin kapadai,qe megjithese as vete ai,nuk ka shkru asnjehere tekst,te ketij niveli),muziken rremuje,,por edhe baleti,qe as mish e as peshk,nuk ishte,por edhe kendimi,shoqerohej,me nje fytyre,te eger,te trembte,ku edhe buzqeshja,ishte e vrazhde,qe jo artistllek ,e sidomos shkodran,nuk kishte,por,trembte jo vetem femijet,por edhe mbare publikun,qe ne fakt ,priste muzike,art,kulture,por edhe dinjitet,dhe aspak,pornografi alla festivalesh .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu