• |
ide | kryesore

Paradë kundër homofobisë në Tiranë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Aktivistë të komunitetit LGBTI kanë marshuar këtë të shtunë përgjatë bulevardit Deshmorët e Kombit, në zonën e ish-bllokut për t’u grumbulluar, e më pas në sheshin përpara Akademisë së Arteve.

Paradës së komunitetit të LGBTI-së, që çdo vit zhvillohet në 17 maj, këtë radhë i janë shtuar edhe aktivistë nga vende të tjera të Ballkanit dhe jo vetëm. Përmes brohoritjeve dhe ngjyrave të shumëllojshme, aktivistët e këtij komuniteti marshojnë kundër homofobisë duke kërkuar t’u respektohen të drejtat e tyre. Motoja e këtij viti ishte “Ne jemi familje”.


Parada e komunitetit LGBTI është finalizuar me një koncert në sheshin përpara Akademisë së Arteve.

24 Comments

 1. Ju lutem ndaloni këto parada të neveritshme. A e kuptojnë se po provokojnë zemërimin e Zotit. Nuk mund të jeshë edhe mëkatar edhe krenarë. Lexoi Librin e së Vërtetës dhënë Marias së Mëshirës Hyjnore që profetizon ngjarjet e ardhshme dhe komplotin që po përgatitet ndaj popujve të botës për kontrollin mbarë botëror mbi paratë shëndetin dhe besimin. Merrni Vulën e Hyjit të Gjallë dhe medaljen e Shpëtimit për mbrojtje pasi pushteti i antikrishtit po vedoset kudo në botë. Këta të rinj burra e gra e nisin këtë neveri për të përfituar para nga elita globale që nxit neveri të tilla dhe ata përfundojnë në mëkate të tmerrshme. Dijeni se kur miratohen liritë dhe të drejtat e imoralitetit do kufizohen liritë dhe të drejtat e familjarëve që i binden Zotit dhe ligjeve të Tij. Paralajmerimimi është mbi botën. Merrni Mëshirën e Krishtit sa keni kohë pasi uria lufta dhe sëmundjet do ju bëjnë të qani dhe nuk do të dini ku të shkoni.

 2. Prandaj mbante bulevardi era bythe sot. Me mire ta kishit organizuar ne Kavaje se ndoshta do kishit perkrahje

 3. Sa fashista paska ketu ne zonen e komenteve. Pse nuk shkoni ne Rusi me mire me keto mendje qe keni. Familjet tuaja tradicionale do jetonin shume mire aty ne kete kohe sanksionesh. Por nese Rusia nuk ju pelqen, Arabia eshte gjithmone mikpritese per te vonuarit me prirje mesjetare.

 4. Perse kane kaq shume nevoje “te ndryshmit seksuale” qe te shpalosin jeten e tyre intime, ndersa njerezit normale nuk e bejne?!

  Kane vite qe mbushin zyrat e administrates, studjot televizive, emisionet dhe sheshet, por ka ikur koha kur pretendonin se diskriminoheshin, duke e perdorur si deshmi azili ne Europe e Amerike.

  “Te ndryshem” jane edhe ata dawn e autiket, ndaj duhet shpejt nje parade e tyre ne Tirane.

  1. Per aq kohe sa ligjet shqiptare bejne diferencim midis heteroseksualeve dhe LGBT ne aspekte si martesat, prinderimi, etj., ky komunitet do vazhdoje te shpalose pakenaqesine mbi kete diskriminim shteteror qe i behet dhe te rikujtoje publikun mbi prezencen e vet dje, sot, dhe neser.

 5. Femijet nuk edukohen permes fjaleve, por me shembullin e prinderve, ndaj familja duhet me nene e baba qe te mos kete femije te frustruar qe devijojne jo se lindin, por se rriten si LGTB.

  Femija nuk eshte objekt, por subjekt e qenie unike si gjithe njerezit dhe adaptimi tek LGTB-te nuk eshte deshira e tij.

  Pedofilia qe po shtohet kudo, martesat dhe adaptimet nga personat LGBT kane nxjerre ne rend te dites ndrshime ne ligjin per te drejtat e femijeve dhe cenuesit perverse.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.