• |
ide | kryesore

Rikthimi i Lukakut te Inter realitet: të martën është parashikuar takimi i parë

-Instant, Sport

Takimi i parë për rikthimin e Lukakut duhet të zhvillohet të martën. Sulmuesi belg i ka besuar avokatit të tij të besuar, Sebastien Ledure, detyrën që të kontaktojë Interin dhe të përpiqet të kuptojë kufijtë e fizibilitetit për rikthimin e tij zikaltrit pas arratisjes së tij te Chelsea në qershor 2021, me titullin e sapo fituar, për 113 milionë euro. Sezon i vështirë për Big Rom me fanellën e Blues: 15 gola në 44 paraqitje, fitorja e Botërorit për Klube, por shumë pankinë dhe po aq fërkime me trajnerin Tuchel. Kjo është arsyeja pse Lukaku dëshiron të rikthehet te Inter: të rimarrë rolin e tij si protagonist në fushë.


“Nuk duhej të shkonte ashtu siç ndodhi, si u largova nga Interi – kishte rrëfyer tashmë Lukaku në fund të dhjetorit në një intervistë që bëri shumë bujë – Interin e kam në zemër dhe do të kthehem të luaj atje”. Një dëshirë që me kalimin e muajve është bërë imperativ për belgun: Lukaku dëshiron me çdo kusht të kthehet në bazë. E për ta bërë këtë ai është i gatshëm të ulë shumë pagën e tij, duke arritur në 7 milionë euro (gjysma e asaj që merr te Chelsea), duke rënë kështu brenda parametrave të vendosur nga Inter.


Por operacioni – siç raportohet nga Gazzetta dello Sport – duhet të mbyllet deri në qershor: vetëm në këtë mënyrë klubi zikaltër mund të përfitojë nga koncesionet tatimore të Dekretit të Rritjes. Kjo është arsyeja pse roli i sulmuesit është thelbësor në këtë fazë të parë: ai duhet të bindë Chelsean – klub që sot zyrtarisht bëhet pronë e konsorciumit të udhëhequr nga Clearlake Capital – që ta lërë të largohet në huazim.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.