• |
ide | kryesore

Simon Mirakaj: Armikun brenda partisë e zbuluan treshja Godole, Alibej, Gaz Bardhi!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Pasi parlamenti rrëzoi kandidaturën e ish të internuarit gjatë gjatë regjimit komunist në Shqipëri, Simon Mirakaj si anëtar të Autoritetit të Dosjeve të Ish-Sigurimit të Shtetit, ai ironizoi veprimin e grupimit të Enkelejd Alibeajt.


“Atyre deputeteve e deputeteve te grupi te Alibejt qe vine nga shtresa e te perndjekurve qe votuan kundra meje cfar te ju them.Ata s’paten kurajon me votu edhe pse marrveshjen e kishin ba qe ne votim do me rrxonin deputet e Majt”, shkruajti Mirakaj.


Socialistët vendosën të rrëzojnë kandidaturën e Mirakajt pasi ai u propozua në Kuvend me firmën e Sali Berishës.

Deputetët brenda PD që mbështesin linjën e Enkelejd Alibeaj sqaruan se nuk kanë asgjë kundër figurës së Simon Mirakajt, por janë kundër firmës që e mbështet.

4 Comments

  1. Autoriteti i dosjeve te ish sigurimit nuk duhet te egzistoj si institucion ne vete. Dokumentacioni ti kaloje Arkivit te Shtetit. Ne arkiv jane depozituar i gjithe dekumentacioni i institucioneve te kohes se komunizmit, nuk ka arsy se perse dokumentacioni i ish ministrise se brendeshme te mos jete aty. Arkivi e ka ligjin qe zbaton, njerezit e shkolluar per kete profesion dhe praktiken e eksperencen e gjate te fuksionimit normal te ketij institucioni. Harxhohet para kot ne inisativa te gabuara politike, gabime ne emerime te njerezve jo kopetent ne fushen historike dhe harxhime ne infrastrukture te panevojshme. E pastaj behet lajm kush do i mari parate e rroges e kush jo!

  2. E PASTAJ, TIA LEME NE DORE KULISHEVE TE ISHEVE, QE SOT ATO DOSJE JANE TRANSFORMUAR SIPAS DESHIRES SE TRASHEGIMTAREVE KRIMINELE. KY ESHTE PUSHTETI E SHTETI SOT .FSHEHJA E KULISHEVE PAS SLLOGANIT,,,DEMOKRACI,,, ESHT REALITETI I SOTEM MASHTRUES I SEKTIT.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.