• |
ide | kryesore

Kompanitë zotohen të mbulojnë udhëtimet për aborte pas vendimit të Gjykatës së Lartë

-Instant, F1, StilDisa kompani të mëdha, si Netflix dhe Disney u kanë premtuar punonjësve të tyre t’i mbështesin ata për udhëtime jashtë shtetit pas vendimit të Gjykatës së Lartë për të përmbysur Roe Vs Wade, duke lënë prapa 50 vjet të drejta federale të abortit.

Siç u raportua nga mediat e huaja vendimi u mor të premten. Meqenëse tani nuk ka asnjë mbrojtje federale, besohet se më shumë se gjysma e shteteve të SHBA-së mund të zgjedhin përfundimisht ta bëjnë abortin plotësisht të paligjshëm. Por sipas The Hollywood Reporter, kompanitë e lartpërmendura, së bashku me Paramount, Comcast, WME, CAA dhe UTA u kanë thënë punonjësve të tyre për politikat e tyre të kujdesit shëndetësor.

Për punonjësit amerikanë me kohë të plotë në Netflix, gjigandi i transmetimit thotë se po ofron një kompensim të përjetshëm prej 10,000 dollarësh për “rimbursimin e udhëtimit për trajtimin e kancerit, transplantet, kujdesin për afirmimin e gjinisë ose abortin”. Disney, gjithashtu, ka deklaruar se stafi do të ketë një përfitim që mbulon udhëtimin në një vend tjetër për kujdes, i cili do të përfshijë vendime të lidhura me shtatzëninë.

Bob Bakish, i cili është CEO i Paramount, u bëri jehonë fjalëve të ngjashme në një deklaratë të veçantë se si kompania planifikon të trajtojë vendimin tronditës dhe se si punonjësit e saj do të mbulohen nën kujdesin e saj shëndetësor, duke shtuar, “Përballë kësaj pasigurie, ne duam të jemi shumë të qartë për atë që nuk do të ndryshojë në Paramount.” Politika e kompanisë do të përfshijë kostot e shpenzimeve të udhëtimit “nëse shërbimi shëndetësor i mbuluar, si aborti, është i ndaluar në zonën tuaj”.

Gjykata e Lartë tronditi kombin me vendimin e saj , duke hequr dorë nga vendimi i vitit 1973.

“Kushtetuta nuk i referohet abortit dhe asnjë e drejtë e tillë nuk mbrohet në mënyrë implicite nga asnjë dispozitë kushtetuese… Është koha që t’i kushtohet vëmendje Kushtetutës dhe t’ia kthejmë çështjen e abortit përfaqësuesve të zgjedhur të popullit,” shkroi gjyqtari Samuel Alito.

“Shumica do t’i lejonte shtetet të ndalonin abortin që nga ngjizja e tutje, sepse mendon se lindja e detyruar nuk implikon aspak të drejtat e një gruaje për barazi dhe liri. Gjykata e sotme, pra, nuk mendon se ka ndonjë gjë me rëndësi kushtetuese që i bashkëngjitet kontrollit të një gruaje mbi trupin dhe rrugën e jetës së saj.”/Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *