• |
ide | kryesore

Borrell i bën thirrje Kinës të ndalojë çdo dezinformim rreth sulmeve ruse

-Instant, Lajme, Planet

Josep Borrell, përfaqësuesi i lartë i BE-së për çështjet e jashtme dhe politikën e sigurisë, i ka bërë thirrje Kinës “të luajë një rol më konstruktiv në adresimin e luftës së Rusisë kundër Ukrainës” dhe të ndalojë çdo dezinformim rreth sulmeve ruse, shkruan The Guardian.


Borrell tha se ai diskutoi këtë çështje me këshilltarin shtetëror dhe ministrin e jashtëm kinez, Wang Yi.


Ai i ka bërë thirrje Kinës që të luajë një rol më konstruktiv në adresimin e luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe të ndalojë dezinformimin se cilat janë shkaqet dhe pasojat katastrofike ekonomike globale të sulmit të Rusisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.