• |
ide | kryesore

BE padit Hungarinë në gjykatë për të drejtat e LGBTQ+ dhe lirinë e medias

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Komisioni Evropian e ka çuar Hungarinë në gjykatën më të lartë të BE-së për shkeljen e ligjeve për lirinë e medias dhe të drejtat e LGBTQ+.


Komisioni të premten njoftoi se po dërgonte Hungarinë në Gjykatën e Drejtësisë së Bashkimit Evropian për refuzimin e rinovimit të një licence radio për median e pavarur hungareze Klubradio. Hungaria do të duhet gjithashtu të përballet me gjykatësit evropianë për një ligj anti-LGBTQ+. Ligji synon të parandalojë fëmijët dhe adoleshentët nga aksesi në përmbajtje dhe reklama rreth çështjeve LGBTQ+.


Veprimet e Budapestit bien ndesh me disa ligje evropiane të telekomit, audiovizuale dhe digjitale, duke përfshirë Direktivën e Shërbimeve Mediatike Audiovizuale dhe Direktivën e Tregtisë elektronike, argumenton Komisioni. Rregullat anti-LGBTQ+ cenojnë gjithashtu tekstet thelbësore evropiane – Traktatin për Funksionimin e BE-së dhe Traktatin e BE-së – dhe Kartën e të drejtave themelore të BE-së.

Lëvizja e Brukselit vjen pasi tha se shpjegimet e Hungarisë nuk arritën të qetësonin shqetësimet e Komisionit. Komisioni kishte nisur procedurat e shkeljes në qershor 2021.4 Comments

  1. Ligji synon të parandalojë fëmijët dhe adoleshentët nga aksesi në përmbajtje dhe reklama rreth çështjeve LGBTQ+.

    Respekt per Hungarine!

    Je bythq, s’je bythq, mbaje per vete. Pse duhet te besh reklame, nuk e kuptoj?!

  2. Ne amerike e kanada femijeve u mesohet qe ne klase fillore se si bythqimlliku, pederastia dhe shum monstruozitete te tjera, jane normale dhe jo vetem duhet ti pranojne po dhe inkurajohen te behen pjese dhe pjestare te ketyre grupimeve. Prinderve shqiptare dhe shum te tjereve me tradita familjare po u iken truri po nuk guxojne te ankohen pasi rrezikojne perjashtimin e femijes nga shkolla deri ne humbjen e punes, gjoba apo edhe burg. Hajde jeto ne keto vende pastaj ku po iken cdo gje per lesh.

  3. Enver Hoxha mos tu harrofte emrin kurre se qe me vitin 1970 shkruajte per NeoLiberalet si njerzit me te ndyre dhe me te poshter qe do mundoheshim te degjenerimin dhe akllaveronin popujt per llogari te elites feudaliste kapitaliste. Te gjitha nga Amerika dhe Cifuteria vijne. Te ikin sa me larg Perendimit dhe te Afrohemi me Lindje. Poshte Perendimi homoseksuale pedofili. Zoti e shkaterrofte

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *