• |

Video/ Liverpool ‘tmerron’ Bournemouth me fitoren rekord 9-0: Haaland tre gola për të përmbysur Crystal Palace

Të gjithë emrat e mëdhenj fitojnë në javën e katërt të Premier League. Liverpool merr suksesin e parë në kampionat me një 9-0 shkatërruese ndaj fatkeqit Bournemouth dhe paralajmëron Napolin, një kundërshtar i Reds në Champions League. City vuan ndërkohë, duke rikuperuar nga 0-2 në 4-2 në shtëpi me Crystal Palace falë tregolëshit të Haaland. Mirë edhe Chelsea, që triumfon 2-1 ndaj Leicesterit me një lojtar më pak.

LIVERPOOL-BOURNEMOUTH 9-0
Liverpool më në fund merr fitoren e parë në kampionat dhe e bën me stil, duke nënshtruar fjalë për fjalë Bournemouthin. Ndeshje me një drejtim dhe një humbje historike për miqtë që bien nën goditjet e të besuarve të Klopp, të egër dhe të pamëshirshëm. Llogaritë u mbyllën në fund të pjesës së parë me Reds në avantazh 5-0 falë golave të Diaz, Elliot, Alexander-Arnold, Firmino dhe Van Dijk. Më pas në pjesën e dytë autogoli i Mefamit, dygolëshi i Firminos, Carvalho dhe Diaz i dhanë përmasa të tmerrshme humbjes. Napoli, kundërshtari i parë i anglezëve në grupin e Champions League pas dhjetë ditësh, tashmë është paralajmëruar.

MANCHESTER CITY-CRYSTAL PALACE 4-2
City vuan, por pastaj shpëton me përmbysje në shtëpi kundër Crystal Palace. Nisje shokuese për skuadrën e Guardiolës që pëson 2-0 pas vetëm 21 minutash me autogolin e Stones dhe golin e Andersen. Në pjesën e dytë, megjithatë, Citizens gjetën lojën e tyre më të mirë dhe arritën kundërshtarët e tyre brenda nëntë minutave me Bernando Silva (53′) dhe Haaland (62′). Ata kaluan në avantazh vetëm tetë minuta të tjera më pas dhe rikthimi përfundoi si gjithmonë me Haaland. Ish-sulmuesi i Borussias kompletoi pokerin në minutën e 81-të dhe mbylli rezultatin duke e lënë Guardiolën të marrë frymë i lehtësuar.

CHELSEA-LEICESTER 2-1
Chelsea rigjen fitoren pas dy ndeshjeve, ndërsa fillimi i dobët i sezonit të Leicester vazhdon, i parafundit me vetëm një pikë. Vendasit mbetën me një lojtar më pak pas kartonit të verdhë të dyfishtë të Gallagher pas gjysmë ore lojë, por Sterling u kujdes që të mos peshojë inferioriteti numerik, falë dygolëshit në pjesën e dytë (47 ‘dhe 63’). Barnes shkurtoi diferencën në minutën e 67-të, por më pas Tuchel ngriti murin dhe nuk u dorëzua deri në bilbilin e trefishtë çlirimtar, që e pa Brojën sërisht në pankinë.

BRENTFORD-EVERTON 1-1
Nga një pikë për Brentford dhe Everton ende në kërkim të formës më të mirë. Gordon udhëhoqi miqtët në minutën e 24, Janelt u përgjigj pesë minuta nga fundi dhe Lampard humbi kështu mundësinë për të fituar ndeshjen e parë të sezonit, duke mbetur në kuotën e vetëm dy pikëve.

BRIGHTON-LEEDS 1-0
Humbja e parë në kampionat për Leeds, ndërsa Brighton konfirmoi fillimin e shkëlqyer të sezonit me 10 pikë pas katër ndeshjeve. Gross thyen ekuilibrin në minutën e 66-të në favor të vendasve, aq sa për ta mbrojtur deri në fishkëllimën e fundit.