• |
ide | kryesore

Rama në OKB: Irani ndërmori sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje Asamblesë së Kombeve të Bashkuara që të rrisë fokusin e saj te siguria kibernetike. Gjatë fjalës së tij, kreu i qeverisë solli në vëmendje se Shqipëria u sulmua në kohë paqeje nga Republika Islamike e Iranit me qëllim paralizimin e shërbimeve publike si dhe vjedhjen e të dhënave.


Po ashtu, Rama i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit që të trajtojë më seriozisht sigurinë kibernetike. Ndërsa tregoi se si përgjigje, Shqipëria ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin, Rama paralajmëroi se ky është qëndrimi që do të mbahet me këdo që mbështet apo sponsorizon veprime të tilla.


“Asambleja e Përgjithshme e OKB-së të fokusohet te siguria kibernetike…Në korrik, Shqipëria u bë shënjestër e një sulmi masiv kibernetik. Synimi i qartë ishte për të paralizuar shërbimin publik dhe për të vjedhur të dhënat…Një hetim i thelluar dhe i gjatë ka konfirmuar që sulmi kibernetik që donte të gjunjëzonte një vend sovran, u krye nga Republika Islamike e Iranit. Ndërpremë marrëdhëniet diplomatike me Iranin, shembull parandalues për këdo që mbështet apo sponsorizon veprime të tilla. Këshilli i Sigurimit të trajtojë më seriozisht sigurinë kibernetike.”


28 Comments

  1. Ça bohet kshu? Pa mbaru fjalimin iraniani rama dalin kurvat me pagese dhe mblidhen si mizat pas mutit .
   Ju qifsha ropt dhe librin e shtepise o kurva me pagese

   1. e rrun karin irani te merret me nje deshtak si palloshi dymetrosh sklllav karlepires i sorrros homoseskualit

    1. ngrihen cmimet, populli shkerdhat gezohet me nje kar kukull qe i shkruajne skriptin padronet
     dhe qe eshte ne nje stalle me zelenskin, shkerdhate e serbise, te malit te zi, shkerdhaten e greqise ejt

     o kasolle ke na mblodhe

   2. Shkruajm, per tju hequr trurin salibanve.
    Hahahaha, sa te shijon tallja me keta rrapaqylat e sales.

    ANA
    Mire qe ishte rama qe i ndoqi keta iranianet.

    Hahahaha

    1. Po ik.o te shkerdhefsha pemen gjenetike o mi kanalesh se ke lene 100 komente o rrobshketdhyer. Mosadi izraelit e beri dhe jo Irami o rrobqir. Me iranin e kruajtet vete se keshtu ju thone Cifutet tu fusin mish per top o zagaree. Pse miret 7000 terroriste dhe pse sulmoni Iranin me sulme kibertnike nga Manza e Durresit? Bythshyqer mavi te LGBT Sorrosiane

 1. Ky ishte nje sulm shume i frikshem qe vuri ne rrezik te madh vendin, por ju arritet ta rimerrnit ne dore situaten.

 2. Dolen kurvat me pagese
  O kurva iraniani i vetem ne kete mesele eshte kurva e gjate qe ju mbeshtesni o kurva partishe

 3. Keta agresore duhet te denohen sa me shpejt sepse per motive shume te dobeta sulmuan vendin tone padrejtesisht.

  1. Nuk na duhet Irani, sepse kemi patronazhistet, bana kingun dhe mbi te gjitha, madherine e tij sulltan kokainen

 4. Irani nje shtet i ndyre qe duhet denuar per mbeshtetjen qe po i jep rusis ne ket lufte dhe per me teper per sulmin qe i beri shqiperis kur nuk kishte ndonje konflikt te hapur me ne

 5. Nga viti 2005 deri në vitin 2009, Sali Berisha angazhoi të gjithë strukturat e nevojshme shtetërore për të privatizuar dhe kaluar në duart e familjarëve të tij pronën shtetërore ish Klubi Partizani.

  -I vetmi zyrtar që doli kundër makinerisë së Sali Berishës ishte Gjenerali Vladimir Qirjazi, i cili u kërcënua, shantazhua, transferua dhe më pas u ndëshkua me shkarkim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.