• |
ide | kryesore

Pedagogët në protestë, Rama jep lajmin: Do i rrisim pagat e tyre me 7%

-Instant, Lajme, Të fundit
edi rama per pagat e pedagogeve

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar sot Skemën Kombëtare të Prodhimit Vendas në Universitetin Bujqësor të Tiranës. Në këtë takim kryeqeveritari ka premtuar rritje për pagat e pedagogëve. Nga UBT-ja, Rama u shpreh se do të bëhet një rritje prej 7%. Kjo sipas tij do të vendosej në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë. Kryeministri tha se rritja do të bëhet këtë radhë mirëpo janë universitetet ato të cilat kanë të drejtë të rrisin apo jo pagat pasi janë autonom.


‘Do bëjmë një rritje pagash prej 7 përqind, ama do ti njohim universitetit të drejtën për të rritur pagën e pedagogëve sipas vendimmarrjes së vet. Universiteti është autonom. ‘- u shpreh Rama.


Ditën e sotme, pedagogët kanë dalë në protestë përballë Universitetit të Tiranës, duke kërkuar rritje për pagat. Ata kanë parashtuar disa kërkesa, të cilat nëse nuk plotësohen, nuk do të vijojnë mësimin më 17 tetor.

“Me lëmoshë nuk gënjehemi. Bëhet fjalë për qëndrim esencial ndaj arsimit të lartë publik. Që ti përgjigjet ekonomisë së vendit dhe kërkimit shkencor. Pa kërkim shkencor nuk ka zhvillim. Rritja 50% për dy vite, eshte e panegociueshme. Dhe per vitet e ardhmshme dy here. Nese behet kjo rritje, nuk shkojme as sa Kosova, 1200 euro”, tha kreu i Sindikatës së pedagogëve, Aleksandër Kovaçi.

Kërkesat e pedagogëve

-Rritja e pagave për pedagogët dhe stafin ndihmës (nuk është plotësuar)
-Rritja e financimit për kërkimin shkencor (nuk është plotësuar)
-Rivendosja e shtesave mbi pagë për ‘Dëshmëri shëndeti në punë’ (nuk është plotësuar)
-Rritja e shtesës mbi pagën për vjetërsinë në punë (nuk është plotësuar)
-Rritja e pagesës së orëve të ngarkesës suplementare (do shqyrtohet)
-Rivlerësimi i orës mësimore pasi ka zbritje prej 50% të pagesës së orës mësimore si rezultat i mosfierencimit të orës mësimore të leksionit. (do shqyrtohet)
-Rishikimin e tatimit prej 23% mbi pagesën e ngarkesës suplementare (do shqyrtohet)
-Të pezullohet deri më 2026 zbatimi i pikës c) të paragrafit të 3, i Kreut III të VKM Nr.112, datë 23.2.2018 për kriteret e marrjes së titullit “Profesor”. (do shqyrtohet)
-Të bëhet transparencë mbi buxhetin dhe të ardhurat e universitetet publike. (është rënë dakord)


56 Comments

  1. oj buçe me me shume rroge ti qe vetem shruan karlliqet e partise sesa ai qe nxjerr ne jete ajken e ketij vendi . Ata kerkojne ate qe i eshte mohuar ndersa ju paguheni me taksat tona . Nuk do zgjasi perjetesisht , edhe pak deh do shkoni te gjithe ne gopt te atyre kurvave qe ju kane ojelle o fara te keqija.

 1. Te trajtosh pedagoget sisikr ta kene IQ me te vogel se 50 eshte e pafalshme .
  O 2 metrosh keta jane ajka e kombit dhe truri i tij dhe jo debila siç kerkon ti trajtosh ti .
  Turp te kesh . Fut patronazhistet ne pune tani o kurve e ndyre .

  1. Po mir mor ta qifsha partine o kurv bodrumi , pse kur ishte saliu ca iu ka rrit e si i ka trajtu? Po ju dini vetem me hedh llum nuk e kthehni ndonjehere koken nga vetja, flliqsira.

   1. pidhi i motres o kurve patrie o te qifsha te gjalle e te vdekur.
    flet per felliqesire ti qe kundermon vetem fekale o xhins kurvash .
    ju qifsha librine e shtepise dhe te fisit o fiskurvash

  1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

   O rrotë kari, pedagogët kërkojnë rritje page, rama mos hajë mut të thotë se rritet kaq apo aq, nqs paskan sipas teje o idiot autonomi, vetëm një idiot nuk e kupton se në Shqipëri nuk egziston termi autonomi, biles as në familjet e juaja patronazhiste. rama i ka të gjitha në dorë, edhe mamin apo gruan tënde.

  1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

   O rrotë karri sikur 1 shishe qumësht të blesh në ditë me çmimet e rritura në një muaj shpenzon mbi 20 mijë lekë të vjetra, më shuumë se 8 muaj më parë. 7 përqindëshi, nuk besoj se është më shumë se 60 mijë lekë të vjetra, Çfarë rritje është o idiot e fukaraa muti?!!!!!!!

 2. Pedagoget mire qe rrin e dredhin zinxhirin por kerkuan dhe rritje page.Edhe e moren ate qe protestuan.Te mbyllin gojen tshi

  1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

   Ata që dredhin zinxhirin jam 1000 përqind i sigurtë se janë pedagogët e partisë, se nuk ka konkurencë. O idioooot!

  1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

   Jo po duhet të mendojnë më parë për parrazitë si puna jote se për familjen e vet

  1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

   Nqs nuk proteston, të ngelet të hash mut, o idiot!

  1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

   Ti je shumë i ditur, nanën duhet me ia qi atij që të ka marrë në punë ti patronazhist muti që nuk di të formulosh as një fjali të thjeshtë e nuk di tëshkruash as shqip!

 3. Posii dun dhe rritje rroge kta se e kan bo aty si shpin e vet vijn e ikin kur te dun edhe kerkojn dhe pag me shum

  1. Ashtu sic ja rriti pagat zjarrfikesve,policeve apo e shume te tjereve do ja rrisi dhe pedagogeve por gjerat e mira duan kohen e tyre

 4. Po universitet jane autonome o koqe kandari 7% eshte buxhet nga qeveria se sa e rrisin vet astaj eshte pune tjeter

 5. Ti beni nji vetting ktyre kopil petagogeve se te kerkojne 200euro per me arr nji pese edhe nuk i shkon dot drejt per drejt po me sekser se me i shku ashtu te fusin ne burg

 6. Therime per pensionistet e varfer therime per profesoret dhe Miliona $$$$$$$$$$$ per Qefet dhe Qukat e horrit !!!!Bej nje udhetim ne Kine si spiun globalist qe je 😎😎 thotë:

  Sa ka shpenzuar Kryehajduti per udhetime dhe Qoka? 7/100 eshte nje therime para shpenzimeve marramendese qe ben ai dhe qeveria e tij per Qefe te shfrenuara!!!!Miliona $$$$$$$$$$ Fluturojne pa ju bere syri Ter!!!

 7. Ne fakt jane ajka e [email protected] Nje pjese e mire jane debila, pedante, patronazhiste. Sot auditoret jane te braktisura. Universiteti eshte autonom. Ca duan keta. Heshten 9 vite ndaj nje rregjimi shpopullues sot qe cdo gje e ka mare muti u erdhi veza ne bythe.

 8. pedagoget jane hajdutet me te medhenj ne Shqiperi Te gjithe marrin para nga studentet per te marre provimet Nuk duhet tju rritet rroga

 9. hahahahaha shpellare bythqire shqetsohen per pagat e pedagogeve !!!! A ju qifsha motrat dhe grate o shpellare dru me pre

 10. Mire e ben qe i suporton po gjithsesi me kete standart qe kane keta qe kan 3 vite pa hapur nje liber eshte turp te protestojne

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.