• |
ide | kryesore

Borrell: Një rend i ri po krijohet në Europë pa Rusinë

-Instant, Lajme, Planet

Udhëheqësit e 44 vendeve europiane do të mblidhen të enjten në Pragë, ku do të japin një mesazh të qartë për izolimin e Rusisë dhe do të përpiqen të krijojnë një rend të ri pa Moskën, tha të enjten në mëngjes shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Josep Borrell.


“Takimi po kërkon një rend të ri pa Rusinë,” u tha ai gazetarëve në Pragë përpara samitit të parë të Komunitetit Politik Europian


Ai shtoi se Bashkimi Europian po shqyrton vendosjen e sanksioneve shtesë ndaj Iranit pasi mijëra janë arrestuar dhe qindra janë plagosur gjatë protestave.


4 Comments

  1. ‘Keep the Russians out, the Americans in, and the Germans down’ – those were the words of Nato’s first Secretary General, Lord Ismay, when explaining the aims behind the new military alliance (as it was then). Simple rhetoric it may well be, but Ismay’s words seem to be of haunting significance in the world we inhabit more than half a century later.

  2. ShEPIJA JON E PERBASHKET PLANETI .TOK .NUK U KRIJUA ME KUFIJE DHE MURE NDARES KETE E BENE NJERZIT NUK FUNKSIONON E NDAR POR NE UNITET SI NJE E TERE thotë:

    Te shohim shpikjen e fundit cfar banoreve te tokes ju afrohet.por me sa dihet rendi boteror u krijua perpara se te krijohet vet bota.si pasqyr e funksionit vet krijimit qe do behej.sipas vullnetit ZOTIT.TE DREJTAT HAKUN E KRIJOJ DHE PERCAKTOJ VET ZOTI SHKURT NEVE SI NJEREZ NE TOK NA LA ME TE LEHTEN VETEM TE VEPROJME SI THOT UDHEZIMI ZOTIT DHE NDJEHEMI MIR .DY JAN RRUGET QE MUND TE NDJEKIN NJERZIT 1 E MIRA DHE DY E KEQA PADREJTESIJA SEJCILA RRUG .QE NDIQET KA SHENJA NE ZHVILLIMIN E VET DREJTA HAKU KA QARTESI GJALLERI SIGURI PAQE ZGJILLJE SHPRES.SHPETIM .E KUNDERTA ESHTE PADREJTESIJA TE FLASIM BUKUR DHE VEPROJM KEQ NE NUK JEMI NE TE DREJTEN .TE QUASH INTERES PADREJTESIN NDAJ TJERVE KJO NUK ESHTE DREJTESI.SEJCILI NGA NJERZIT PER VETE DON TE DREJTEN HAKUN DHE SPRANON PADREJTESI TI BEHET..SI MUND TJU PRANOJN TJERET ATE MENDIM FJAL VEPER QE NUK DESHIRONI TJUA BEJNE TJERET JUVE.SI MENDONI TU BEHEN SKLLEVRIT TUAJ NERKON NUK PRANONI SLLAVERI NDAJ TJEREVE.SI MENDONI TI SKLLAVERONI PERMES IMPONIMIT PROBLEMIT BORXHIT MASHTRIMIT KU TASHME PER TE GJITH KA ZGJILLJE DHE PAVARSI NGA PADREJTESIJA..NE FAKT KY ESHTE RENDI RI BOTERORE .PADREJTESIJA ZBULON NE MENDJEN NJERZORE MUNGESEN E TE VERTETES DHE SA ME SHUM TE LUFTOHET E VERTETA ME SHUM FORCOHET SEPSE E VERTETA KA VLERAT RREGULLIN HAKUN EKUJLIBRAT QE FUQIZON GJITHNJE LILLJET NE BURIM TE DOBIVE ZGJILLJEVE QE NA DUHEN .MENDJA NJERZORE TASHME NGA FAKTET E ZHVILLIMIT U ZGJUA.ASKUJT SJA HELL DOT SE TASHME NDOLLENI FLAGRANC TE ZEN MAT TE GJITH .MES PROBLEMES QE VIN SI REZULTAT I MOSVEPRIMIT TE STANDARTIT TE ZGJILLJEVE DHE KJO NUK ESHTE PA PERGJEGJES CDO SHTET ESHTE PERGJEGJES PER POPULLIN E VET DHE TE GJITH SE BASHKU KEMI PERGJEGJESIN GLOBALE.FAKTET E ZHVILLIMIT .DHE PROBLEMET EKZISTUESE I KAN ZEN MAT TE GJITH NE PERGJEGJSI PER VEPRIME QE KAN SJELL KET PIK DHE MOSVEPRIME QE DO KISHIM QEN NE RREGULL.TANI .BARKU NJERZOR NUK MBUSHET ME FJAL POR BUK JEMI TEK LEMENTARET E EKZISTENCES PER NJERZIT QE FJALET SKAN VLERE GJITHNJE LER KAN VETEM VLERAT QE SHIHEN SHIJOHEN PREKEN .LOJRAT KAN DESHTUAR.DUHET RALITET NESE NUK JENI JU NE GJENDJE ME NE OSE PA NE JETA DHE DOMOSDOSHMERIT .ZEN VENDIN E VET. TASHME PO BEHEN NJE CUNAM QE SKA SHANCE TA NDAL DIKUSH .POR MIR ESHTE QE TI ORIENTOJM ZHVILLOJM MENAXHOJM DOBIT GJat ketije VETPASTRIMI KOHOR DUKE TEJKALUAR TE KALUAREN QE NA NDAN .ME TE ARDHMEN QE NA BASHKON ME DREJTESI HAK PERMES VLERAVE VIRTYTIT ME U RTESI ME SA ME PAK LLIMBJE HUMBJE.SE PER FUQI .NUK BEHET FJAL .SKA SUKSES AS INTRIGA AS PRESIONE .DHE AS KONFLIKTE SOT ME I FUQISHMI NDER NJEREZ ESHTE ME I DREJTI URTI DHE MUNDESHMI.TANI ASNJE I FUQISHEM SMUND TE PERFITOJNE ME AS PERMES INTETRESIT NJEREZ QE JU DUHEN SE NE MES DY PALEVE SKA ME BESIM VLERA.DHE NJERZIT E DOBISHEM DO TJU QENDROJN SHUM LARG

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.